پیش بینی ها درباره نامزدهای دریافت نوبل پزشكی ۲۰۱۹

پیش بینی ها درباره نامزدهای دریافت نوبل پزشكی ۲۰۱۹ فیكس سرور: مراسم اعطای جوایز نوبل 2019 از فردا در استكهلم سوئد شروع به كار می كند و در نخستین روز جایزه نوبل پزشكی اعطا خواهد شد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، هر ساله با نزدیك شدن به اهدای جوایز "نوبل"، كارشناسان این حوزه راجع به برندگان این جایزه پیش بینی هایی را انجام می دهند. امسال هم پیش بینی هایی راجع به برنده جایزه نوبل پزشكی صورت گرفته است.
در پیش بینی های برنده نوبل پزشكی امسال مطرح شده كه چندین محقق كه راجع به "اوتیسم" تحقیقات انجام داده اند، در فهرست برندگان این جایزه هستند.
امسال چند محقق روی ساخت تكنیكی كار كرده اند كه "اپتوژنتیك" نام دارد و برای فعال و یا غیرفعال كردن نورون ها از نور چشمك زن استفاده می نماید.
یكی از سازندگان این ابزار، "كارل دیسروث"(Karl Deisseroth) از دانشگاه "استنفورد" است كه از ابزار " اپتوژنتیك" بهره برده تا نشان دهد خاموش و روشن كردن برخی نورون ها می تواند مشكلات اجتماعی در موش هایی كه ژن "شبه پروتئین شماره دو وابسته به كانتكتین"(CNTNAP۲) خودرا از دست داده اند، آسان كند.
" CNTNAP۲" مهم ترین ژن بیماری اوتیسم است.
از دیگر محققانی كه می تواند برنده نوبل پزشكی امسال باشد، یك محقق هلندی به نام "هانس كلورز"(Hans Clevers ) است.
وی مولفه های اصلی یك مسیر نشانه گذاری به نام "WNT" را كه با سرطان و اوتیسم پیوند محكمی دارد، شناسایی كرد.
از جانب دیگر برخی از پیش بینی كنندگان معتبر جایزه امسال معتقدند كه دانشمندانی كه ابزاری برای توالی سازی "دی ان ای"(DNA) استفاده كردند هم می توانند از مدعیان جایزه نوبل پزشكی باشند.
یكی از این پژوهشگران "ماروین كراترز"(Marvin Caruthers) از دانشگاه "كلرادو بولدر" است.
پژوهشگران دیگر "لروی هود"(Leroy Hood) از انستیتو سیستم های زیست شناسی در واشنگتن و "مایكل هانكپلر"( Michael Hunkapiller) از شركت علوم زیستی "پسفیك"(Pacific ) در كالیفرنیا هستند. كار آنها موجب شد كه ژنوم افراد اوتیسمی و خانواده های آنها توالی سازی شود.
طی چند سال گذشته، در ماه اكتبر این زمزمه به گوش می رسد كه سازندگان روش ویرایش ژن "كریسپر"(CRISPR) برنده نوبل پزشكی خواهند شد كه طبیعتا امسال هم از این قاعده مستثنی نیست.
این ابزار در تولید موش و میمون هایی با جهش در ژن های مهم اوتیسم موثر است.
یكی دیگر از مدعیان اصلی نوبل پزشكی امسال "استوارت شرایبر"(Stuart Schreiber) از دانشگاه هاروارد است كه مسیر ژنی"mTOR" را كشف كرد كه نه تنها با اوتیسم، بلكه با سرطان، متابولیسم و سیستم ایمنی مرتبط می باشد.
همین طور "جیمز تامسون"(James Thomson) از دانشگاه " ویسكانسین-مَدیسن" هم از دیگر مدعیان است كه در استفاده از "سلول های بنیادی" در تحقیقات پیشگام بود.
سلول های بنیادی در مطالعه سلول های عصبی مشتق شده از افراد اوتیسمی كه در آزمایشگاه ساخته شده اند، موثر هستند.
منبع:

1398/07/14
14:33:43
5.0 / 5
4261
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین