۴۱ درصد از كسب و كارهای فضاپایه دانش بنیان نیستند

۴۱ درصد از كسب و كارهای فضاپایه دانش بنیان نیستند به گزارش فیكس سرور مدیر بخش كسب و كار فضاپایه سازمان فضایی ایران با تاكید بر اینكه 41 درصد از شركت های فعال در حوزه كسب و كارهای دانش پایه دانش بنیان نیستند، اظهار داشت: علاوه بر آن داده های كسب و كارهای فضاپایه برمبنای پلت فرم های بلاعوض اروپایی است كه با عدم دسترسی به این پلت فرم ها این كسب و كارها با چالش های زیادی مواجه می شوند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، شبنم یزدانی امروز در مراسم آغاز هفته جهانی فضا با اشاره به اینكه در هفته جهانی فضایی ایران با رشد سه برابری اجرای رویدادهای فضاپایه مواجه می باشد، اظهار نمود: امسال ایران حدود ۳۶۲ رویداد را در هفته جهانی فضا اجرایی خواهدنمود. این تعداد رویداد نشان داده است كه مباحث ترویجی كه از سال قبل سازمان فضایی در دستور كار داشته، امروزه به بار نشسته است.
وی با اشاره به اینكه از اواخر سال ۹۶ بحث توسعه كسب و كارهای فضایی عنوان شد، اشاره كرد: این طرح با مخالفت های زیادی مواجه گردید و ورود بخش خصوصی به كسب و كارهای فضاپایه را نا ممكن می دانستند، ولی حالا پس از یك سال و نیم فعالیت، ۲۴۲ شركت در این عرصه وارد فعالیت شده اند.
یزدانی یكی از چالش های فعالیت این شركت ها را غیر دانش بنیان بودن آنها ذكر كرد و تصریح كرد: به منظور رفع این چالش از طرف وزارت ارتباطات طرح هایی در دستور كار قرار دارد تا با هم افزایی سایر دستگاه ها بخش خصوصی در حوزه فضا مشاركت بیشتری داشته باشد.
مدیر بخش كسب و كارهای فضاپایه سازمان فضایی با اشاره به اینكه سهم كوچكی از درآمد داخلی كشور به فضا اختصاص دارد، تصریح كرد: به منظور آشنا شدن كشور با كسب و كارهای این حوزه جلساتی را برگزار كردیم تا آنها را با فواید صنعت فضایی آشنا نماییم.
یزدانی به اقدامات سازمان فضایی در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: توسعه فناوری های ماهواره های بومی، خرید ماهواره با رزولوشن بالا، برگزاری مناقصه ایستگاه ستاندن تصاویر و خرید داده ها همچون اقدامات سازمان در این راستا بوده است.
یزدانی همین طور افزود: عمده كسب و كارهای فضاپایه كشور بر روی پلت فرم های رایگانی است كه از طرف كشورهای اروپایی سرویس دهی می شود و در صورتیكه دسترسی ما به این سرویس ها محدود شود، این شركت ها گرفتار مشكل می شوند و در این راستا سازمان فضایی در حال ارائه سرویس ها به آنها است.
مدیر بخش كسب و كارهای فضاپایه، گران بودن زیرساخت های حوزه فضایی را از دیگر چالش های این حوزه نام برد و تصریح كرد: بر این اساس توجیه پذیر نیست كه بخش فضایی نسبت به ایجاد زیرساخت های آزمایشگاهی اقدام نموده است.
وی با تاكید بر اینكه ۴۱ درصد كسب و كارهای فضاپایه دانش بنیان نیستند، اظهار داشت: ولی این امر از طرف پژوهشگاه ارتباطات در حال اصلاح است تا با ایجاد نظام صنفی مشكلات این حوزه برطرف شود.
او همینطور از راه اندازی صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر برای حوزه فعالیت های كسب و كار فضا پایه خبر داد.1398/07/13
22:06:49
5.0 / 5
4697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین