حضور ایران در بازار بكر افغانستان برای تعاملات حوزه ICT

حضور ایران در بازار بكر افغانستان برای تعاملات حوزه ICT فیكس سرور: بازار افغانستان بازار بسیار بكری است و ایران زمان خوبی وارد این بازار شده و می تواند در آینده سهم خوبی از بازار افعانستان داشته باشد و با عقد قرارداد بین شركت های دو كشور، بازارهای دیگری كشف شده و عمق ماندگاری ما در افغانستان زیاد خواهد شد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، زیرساخت های ارتباطی در افغانستان در سال های اخیر توسعه قابل توجهی داشته و الان ۲۳٫۷ میلیون نفر از جمعیت ۳۶ میلیونی این كشور موبایل داشته و كاربران اینترنت نیز نزدیك به ۱۰ میلیون نفر است. این در شرایطی است كه افزایش دسترسی به اینترنت، یكی از برنامه های محوری دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افغانستان است. شبكه فیبر نوری در ۲۵ استان این كشور مستقر شده و تا دو سال دیگر مقرر است در ۹ استان باقی مانده نیز گسترش یابد. همین طور دولت افغانستان برنامه های وسیعی برای توسعه دولت همراه و دولت الكترونیكی دارد.
نخستین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات افغانستان با نام ArianaICT با مجوز وزارت تجارت و صنایع افغانستان، از ۱۳ شهریور ماه سال جاری به مدت سه روز از طرف كنسرسیوم ایریانا بوم و با مشاركت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور در شهر كابل و با حضور ۶۰ شركت از دو كشور انجام شد.
رسول سراییان - دبیركل سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور- ابراز امیدواری كرده بود كه این نمایشگاه فصل جدیدی در همكاریهای مشترك میان شركت های ایرانی و افغانستانی بگشاید. همین طور شهزاد گل آریوبی - وزیر ارتباطات افغانستان - نیز اظهار داشته بود: تفاهم نامه ای با ایران برای برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی فناوری اطلاعات و ارتباطات در افغانستان منعقد شده و ما آماده هر نوع حمایتی برای همكاری در این زمینه هستیم.
برگزاری نمایشگاه ICT با شناسایی بازار افغانستان
در این راستا، پرویز شهپر - عضو سازمان نظام صنفی كامپیوتری - با اشاره به برگزاری نخستین نمایشگاه بین المللی ICT در افغانستان، به ایسنا اظهار داشت: ایده ی اولیه ی این نمایشگاه از وزیر ارتباطات بود و حدودا از یك سال پیش برای آن برنامه ریزی شده بود. ما نیز بعنوان مجری یك سال است كه این مساله را پیش بردیم و تماسهای فراوانی برای هماهنگی حضور شركت ها برقرار كردیم. ما نمایشگاه را هدفمند پیش بردیم و پیش از برگزاری، طرف های تجاری را شناسایی كرده بودیم.
وی با بیان این كه علی رغم مشكلات امنیتی در افغانستان، شركت های افغانستانی رویكرد بسیار مثبتی داشتند، اضافه كرد: وزیر مخابرات و تكنولوژی معلوماتی افغانستان، كمك بسیاری در این زمینه كرده و موجب شد بزرگ ترین تلویزیون افغانستان اسپانسر این نمایشگاه شود. اپراتور اتصالات كه مركز اصلی اش در امارات است و در اقصی نقاط دنیا كار می كند هم اسپانسر این نمایشگاه شد. بازدیدكنندگان حرفه ای در این نمایشگاه حضور داشتند و این مساله موجب شد مذاكرات B2B فراوانی صورت گیرد. همین طور حدود ۱۰ تا ۱۵ قرارداد توسط شركت ها منعقد شده كه سه مورد از آنها به مرحله اجرا رسیده است.
او با ابراز امیدواری برای ادامه ی روند برگزاری نمایشگاه، اظهار نمود: بازار افغانستان بازار بسیار بكری است و ما زمان خوبی وارد این بازار شدیم و می توانیم در آینده سهم خوبی از بازار افعانستان داشته باشیم. خیلی از شركت ها و مسئولان كه در این نمایشگاه حضور نداشتند، احساس غبن می كنند و متقاضیان برای برگزاری باردیگر این نمایشگاه بسیار زیاد شدند. زمینه های بكری در افغانستان داریم و حضور شركت ها در نمایشگاه های این چنینی موجب می شود شركت ها برای خود شریك تجاری پیدا كرده و كار را با افغانستان شروع كنند.
شهپر با تاكید بر رغبت شركت های افغانستانی به حضور در نمایشگاه بیان كرد: متخصصان و كارشناسان ICT افغانستان استقبال خوبی از نمایشگاه با موضوعات بانكداری، فین تك ها، سخت افزاری، نرم افزاری كردند و جمع كثیری از متخصصان و نهادهای دولتی و خصوصی جذب نمایشگاه شدند. این آشنایی ها موجب می شود طرفین بیشتر به هم اطمینان كنند و علاقه مند به همكاری و كار مشترك شوند. با فعالیت شركت ها نیز ما بازار افغانستان را شناسایی می نماییم و با عقد قرارداد، بازارهای دیگری كشف شده و عمق ماندگاری ما در افغانستان زیاد می شود.
منبع:

1398/06/25
19:58:15
5.0 / 5
4435
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین