چرا برخی دستگاه های دولتی اعتقادی به دولت الكترونیك ندارند؟!

چرا برخی دستگاه های دولتی اعتقادی به دولت الكترونیك ندارند؟! فیكس سرور: در صورتیكه برای به ثمر رسیدن دولت الكترونیكی نیازمند یكپارچه شدن خدمات دستگاه های دولتی هستیم، بنظر می رسد برخی سازمان ها یا میانه ای با الكترونیكی شدن ندارند یا روش ویژه خودرا برای این كار در پیش گرفته اند كه این مساله با تجمیع خدمات به صورت واحد در تضاد است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، اتصال دستگاه ها و عدم تبادل اطلاعات، حلقه مفقوده توسعه دولت الكترونیكی در ایران به شمار می رود؛ موضوعی كه بارها ازسوی مسئولان مربوطه در وزارت ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات بر آن تاكید می شود.
دولت الكترونیكی یك نرم افزار یا دیتاسنتر و یك پروژه نیست بلكه شیوه نوینی از حكمرانی دولت و ارتباط دولت با دولت، دولت با مردم به منظور بهینه سازی شیوه ها و شفاف سازی فرآیندها و مقابله با فساد است. با این اوصاف، بگفته كارشناسان آنچه كه امروز برای توسعه دولت الكترونیكی نیاز داریم، اعتقاد و عزم ملی است اما بعضی از مدیران به سبب عدم اعتقاد و تصور واحد از اهمیت استقرار دولت الكترونیكی هم چنان در مقابل این عزم ملی مقاومت می كنند.
به این ترتیب، متاسفانه برخی دستگاه ها، اطلاعات را به صورت انحصاری درون خود نگه داری می كند، یا مستقل به ارائه بخش كوچكی از خدمات خود به مشتركانشان می پردازند، غافل از این كه با جریان آزاد اطلاعات در قالب پروتكل های موجود و زیرساخت های فراهم شده خدمات بهتر و سریع تری به شهروندان ارائه می شود، در صورتیكه این اطلاعات و داده ها، ملی است و باید در امتداد منافع ملی مورد استفاده قرار بگیرد.
حالا بگفته مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، زیرساخت های دولت الكترونیكی به لحاظ شبكه ملی اطلاعات و زیرساخت های امنیتی و دیتاسنتر و زیرساخت های نرم افزاری مربوط به مركز ملی تبادل اطلاعات در ایران، در زمانی كمتر از گردنگیر قانون ششم توسعه محقق شده است و در زمینه توسعه دولت الكترونیكی شاهد رشد ۱۰ برابری هستیم اما این مساله نباید ما را فریب دهد چونكه از تعداد ۲۵۰۰ دستگاهی كه باید به مركز ملی تبادل اطلاعات متصل شوند، تنها تعداد اندكی دستگاه اتصال یافته اند و فاصله بسیاری تا پیاده سازی كامل دولت الكترونیكی وجود دارد.
در این راستا دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات موظف است به صورت مستمر در دوره های سه ماهه نسبت به ارزیابی كیفیت وبگاه ها و خدمات الكترونیكی دستگاه های اجرایی كه شناسنامه خدمات آنها به تأیید سازمان اداری استخدامی كشور رسیده است، اقدام و گزارش مربوط را به شورا ارائه كند.
نتایج پنجمین دوره ارزیابی خدمات الكترونیكی دستگاه های اجرایی اخیراً در حالی اعلام گردید كه تحقق بلوغ الكترونیكی دستگاه های اجرایی كشور به ۶۲ درصد رسید. این ارزیابی با پایش ۱۰۵ دستگاه دولتی انجام شد، در صورتیكه امتیاز عمومی دستگاه ها برای ایجاد درگاه خدمات ۸۴ درصد، حضور در وب ۶۶.۹، خدمات تعاملی ۷۰.۴۴ درصد، خدمات تراكنشی ۷۰.۲۲ و یكپارچگی خدمات ۵۰.۱۹ درصد بود.
این در شرایطی است كه در ارزیابی نوبت پنجم پنج دستگاه كمك نكردند؛ هم چنین سازمان تعاون روستایی ایران، دانشگاه عالی دفاع مقدس و شركت ملی نفت ایران به سبب عدم هماهنگی در ارائه لیست خدمات در ارزیابی حضور ندارند. ارزیابی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان نظام پزشكی نیز به سبب عدم همكاری برای ارائه اطلاعات لازم برمبنای آنچه از درگاه سازمان قابل رؤیت بوده انجام گرفته است. وزارت نیرو، سازمان سرمایه گذاری خارجی و سازمان اداری استخدامی كشور هم خواهان عدم حضور در این نوبت از ارزیابی شدند.
از طرفی بنظر می رسد بعضی از دستگاه ها تمایل چندانی برای یكپارچه كردن خدمات الكترونیكی از خود نشان نمی دهند. برخی سازمان ها امكان دارد میانه ای با الكترونیكی شدن نداشته باشند، برخی امكان دارد روش خودرا برای ارائه خدمات به صورت الكترونیكی در پیش بگیرند و در این میان شاید تنها عده ی معدودی درخواست وزارت ارتباطات برای یكپارچه شدن خدمات را اجابت كنند.
برای مثال یكی از قدم هایی كه دولت می تواند در امتداد الكترونیكی شدن بردارد، حذف قبوض كاغذی است و در صورتیكه وزارت ارتباطات ادعا می كند ظرفیت كامل دولت الكترونیكی برقرار است كه تمام قبوض را به صورت الكترونیكی صادر كند، وزارتخانه ای مانند وزارت نیرو، روش خودرا برای حذف قبوض كاغذی در پیش گرفته است.
این مساله سبب واكنش برخی مسئولان شده است. رضا باقری اصل - دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- با بیان این كه هم اكنون با داشتن دولت همراه، برخی دستگاه ها، مردم را برای دریافت خدمات به نرم افزارهای مختلف ارجاع می دهند، اظهار داشت: بعنوان نمونه وزیر نیرو، برای دریافت قبض الكترونیكی مردم را به استفاده از یك نوع اپلیكیشن ارجاع می دهد، در صورتیكه با دولت همراه به راحتی همه این امكانات قابل اجراست.
منبع:

1398/04/26
15:56:40
5.0 / 5
4275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین