تامین امنیت سیمكارت ها با روش بومی

تامین امنیت سیمكارت ها با روش بومی فیكس سرور: مدیركل ایمنی شبكه اپراتور اول با اشاره به به كارگیری ماژول سخت افزاری امنیتی بومی برای اولین بار در كشور، اظهار داشت: پروسه تولید كلید، انتقال و ورود آن به سیمكارت و تجهیزات شبكه ارتباطی، باید به صورت امن صورت گیرد كه با تولید HSM بومی، این مهم تحقق یافته است.


محمد طالبی در گفت و گو با ایسنا، درباره نحوه ی فعالیت ماژول HSM اظهار نمود: وظیفه اصلی HSM یا ماژول سخت افزاری امن، ذخیره سازی كلیدهایی رمزنگاری به صورت ایمن است كه این مساله در تولید سیمكارت، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و با افشای كلیدهای یاد شده، امكان شنود اطلاعات و نشت داده های سیمكارت وجود خواهد داشت.
وی افزود: با عنایت به پیچیدگی بسیار بالای فناوری و توسعه این مؤلفه، تولید آن تنها در تعدادی كشور محدود انجام می پذیرفت كه حالا به صورت بومی تولید و در همراه اول به كار گرفته شده است. كار این ماژول این است كه این كلیدها را مدیریت و به صورت امن توزیع كند و اجازه هر نوع دستكاری و سرقت اطلاعات را از روی سیمكارت كه یك مؤلفه بسیار مهم در موبایل است، نمی دهد و از لو رفتن كلید جلوگیری می كند.
جلوگیری از دستیابی به اطلاعات داخلی در صورت حمله
مدیر كل ایمنی شبكه اپراتور اول با اشاره به خاصیت های امنیتی ماژول سخت افزاری امنیتی بیان كرد: در صورت اجرای حملات سخت افزاری و نرم افزاری به منظور دسترسی به اطلاعات داخلی HSM، این توانایی در آن وجود دارد كه داده های خودرا از بین برده و اطلاعات داخلش را به صورت كامل حذف كرده و همین طور احتمال هر نوع دستیابی به كلیدهای داخل ماژول را هم تقریباً نا ممكن می كند.
طالبی با بیان این كه همراه اول از این پس برای حفظ داده های امنیت سیمكارت، از یك ماژول بومی و پروسه خودكار انتقال كلید استفاده می نماید، اضافه كرد: لازم است تولید، انتقال و ورود كلید روی سیمكارت و تجهیزات به صورت امن انجام پذیرد كه بنا بر این همراه اول تا پیش از این، این كار را به صورت دستی انجام می داد.
وی افزود: نشت این كلیدها كه قبل تر برای بعضی از اپراتورها اتفاق افتاد، می تواند حریم خصوصی مشتركین را به مخاطره انداخته و منجر به دسترسی به قسمتی از داده های مشترك و اطلاعات مكالمه آنها شود. بدین جهت این شركت تولید كلیدهای حیاتی سیمكارت به صورت خودكار، انتقال امن آنها به مجموعه های تولید سیمكارت داخلی و نگهداری آن توسط پیمانه سخت افزاری امن بومی را در اولویت قرار داده و هم اكنون نگهداری كلیه كلیدها در HSM بومی این مهم را تحقق بخشیده است.
بومی سازی HSM در یك پروژه ی پنج ساله
مدیر كل ایمنی شبكه اپراتور اول با اشاره به تولید HSM بومی در یك پروژه پنج ساله در همراه اول اشاره كرد: به محض اتمام تولید پیمانه سخت افزاری امن، نخستین سری سیمكارت ها با استفاده از این مؤلفه و امنیت حاصل از آن تولید و كلیدهای جدید سیمكارت نیز منتقل شد. در همین راستا تاییدیه واحد بازاریابی نیز دریافت شد كه این كار به لحاظ كاملاً اتوماتیك انجام پذیرفته و همین طور تولید داخل است.
طالبی افزود: هم اكنون در پروسه اجرای سفارش ۸۰ هزارتایی با این پیمانه سخت افزاری امن هستیم و بعد از آن كلیه اطلاعات به مؤلفه جدید منتقل و محصولات غیر بومی از چرخه تولید سیمكارت های اپراتور اول حذف خواهد شد. با عنایت به سرمایه گذاری همراه اول به منظور تولید و حفظ حریم خصوصی مشتركین، این آمادگی برای این شركت وجود دارد كه دیگر اپراتورها و شركت های نیازمند پروسه تولید كارت هوشمند نیز از این مؤلفه بومی شده استفاده كنند.1398/03/18
14:23:18
5.0 / 5
5439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین