ابداع اپلیكیشنی كه درد بعد جراحی را می كاهد

ابداع اپلیكیشنی كه درد بعد جراحی را می كاهد فیكس سرور: پژوهشگران هلندی در بررسی جدیدی دریافتند كه نوعی اپلیكیشن می تواند به كنترل درد بعد از جراحی كمك نماید.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از مدیبولتین، بررسی جدید پژوهشگران هلندی نشان داده است بیمارانی كه بعد از انجام دادن عمل زانو، از یك اپلیكیشن تلفن همراه استفاده می نمایند، می توانند مصرف داروهای آرام بخش را كاهش دهند و به بهبود كنترل درد كمك كنند.
این پژوهش نشان داده است هرچه استفاده از این اپلیكیشن موسوم به "پین كوچ"(PainCoach) بیشتر باشد، میزان درد بیماران كمتر می شود و نیاز به داروهای آرامبخش نیز كاسته می شود.
دكتر "امر شومبار"(Amar Sheombar)، از نویسندگان این پروژه اظهار داشت: هم اكنون، تمایل به استفاده از سیستم های مراقبت سلامت و كاهش مصرف آرام بخش در سراسر جهان افزایش یافته است اما تعداد اپلیكیشن هایی كه از نظر بالینی مورد آزمایش قرار گرفته اند و به اهداف مورد نظر یعنی كنترل درد بعد از عمل جراحی در خانه و كاهش مصرف آرام بخش نزدیك هستند، محدود است.
پژوهشگران با بررسی تأثیر اپلیكیشن پین كوچ بر كاهش درد، ۷۱ بیمار بین ۵۶ تا ۷۰ سال كه عمل زانو را پشت سر گذاشته بودند، به صورت تصادفی انتخاب كردند و از آنها خواستند كه این اپلیكیشن را در دو هفته نخست بعد از جراحی، در منزل به كار ببرند.
اپلیكیشن پین كوچ به بیماران امكان می دهد تا درد خودرا در سطوح بدون درد، درد قابل تحمل و درد غیرقابل تحمل طبقه بندی كنند. سپس اپلیكیشن بر طبق این اطلاعات و تعداد روزهای سپری شده بعد از جراحی، سفارش هایی در خصوص استفاده از داروی آرام بخش، ورزش و یا آزمایش به بیماران ارائه می دهد.


پژوهشگران در كنار این اپلیكیشن، از پرسش نامه هایی نیز استفاده كردند تا استفاده از داروی آرام بخش و سطح درد را در هر بیمار بررسی نمایند. داوطلبان، پرسش نامه ها را به صورت روزانه طی دو هفته و سپس یك ماه، كامل كردند.
در اختتام بررسی مشخص شد افرادی كه در دو هفته نخست بعد از جراحی از پین كوچ استفاده كردند، نسبت به كسانی كه اپلیكیشن را به كار نبردند، ۲۳ درصد كمتر به داروهای آرام بخش و ۱۵ درصد بیشتر به پاراستامول نیاز داشتند.
استفاده مرتب از پین كوچ توانست نیاز به داروهای آرامبخش را كم كند و به كنترل درد هنگام فعالیت و طی شب كمك نماید. كاهش درد هنگام فعالیت در ۱۹ بیمار كه بطور مرتب از پین كوچ استفاده كردند، چهار برابر سریع تر و كاهش درد آنها هنگام شب، شش برابر سریع تر بود. كاهش استفاده از داروهای آرامبخش نیز ۴۴ درصد و گاباپنتین ۷۶ درصد گزارش شد. در مقابل نیاز به پاراستامول در این بیماران، ۲۱ درصد افزایش یافت.
شومبار اضافه كرد: تكنولوژی های جدید مانند اپلیكیشن های مربوط به سلامتی باید قدرت بیماران را بالا برند و به مراقبت از آنها كمك كنند. سه چهارم داوطلبان این آزمایش، اپلیكشین پین كوچ را باارزش دانستند و خواستند كه در جهان واقعی هم از آن استفاده كنند.
این پژوهش، در نشست سالانه انجمن بیهوشی اروپا ارائه خواهد شد.
منبع:

1398/03/12
15:56:21
5.0 / 5
4419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین