روش احتمالی درمان آلزایمر كشف شد

تغییر در تصمیم میمون ها با امواج فراصوت!

تغییر در تصمیم میمون ها با امواج فراصوت! فیكس سرور: در یك مطالعه جدید و در عین حال عجیب، امواج فراصوت با شدت كم برای اختلال یك پروسه شناختی شناخته شده بعنوان ˮتفكر غیر واقعیˮ(counterfactual thinking) در میمون های ماكاك مورد استفاده قرار گرفت.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، یك مطالعه جدید باورنكردنی نشان داده است كه سونوگرافی با شدت كم می تواند برای هدف گیری مناطق ویژه ای از مغز و تغییر فرآیندهای تصمیم گیری در حیوانات استفاده گردد. این تكنیك كه در میمون های ماكاك استفاده شده، سبب تغییرات رفتاری واقعی با استفاده از امواج فراصوت غیرتهاجمی شد.
به تازگی پژوهشگران آغاز به بررسی اثرات امواج فراصوت با شدت كم یا همان سونوگرافی روی مغز كرده اند. بااینكه سونوگرافی بطور معمول به سبب پتانسیل آن برای تصویربرداری شناخته شده است، اما امواج فراصوت همین طور می توانند به شدت هدفمند برای تعدیل فعالیت مغز استفاده شوند.
یك آزمایش انسانی هیجان انگیز هم اكنون در حال بررسی امكان استفاده از سونوگرافی هدفمند بعنوان یك درمان بالقوه برای آلزایمر و زوال عقل است، در حالیكه یك مطالعه جذاب در سال ۲۰۱۶ نشان داد تكنولوژی تحریك نورون های یك بیمار جوان در اغما سبب فعالیت آنی مغز وی شد.
" السا فوراگنان" از دانشگاه "پلیموث"(Plymouth) و سرپرست این مطالعه جدید توضیح می دهد: تحریك نورون ها با امواج فراصوت یك تكنولوژی درمانی اولیه است كه دارای توانایی بهبود زندگی میلیون ها بیمار مبتلا به بیماری های روانی با تحریك بافت های مغزی با دقت میلی متری است.
این تحقیق روی یك پروسه شناختی به نام "تفكر غیرواقعی" یا تفكر چند وجهی صورت گرفته است كه نام روانشناسانه قسمتی از فرآیندهای تصمیم گیری ما است كه در آن سناریوهای احتمالی یك اتفاق را در نظر می گیریم. در واقع با این نوع تفكر به احتمالاتی كه می تواند برایمان اتفاق بیفتد فكر می نماییم.
به عنوان مثال وقتی را در نظر بگیرید كه در حال فكر برای چگونه گذراندن وقت خود خارج از خانه هستید. در این هنگام شما به موضوعات و كارهای مختلفی فكر می كنید كه در این حین در حال استفاده از تفكر چند وجهی خود می باشید.


این پروسه شناختی خاص به ما در ارزیابی تمام گزینه های موجود و انتخاب مثبت ترین اقدام در آینده كمك می نماید و یك خاصیت شناختی حیاتی می باشد. برخی دانشمندان اعتقاد دارند كه بیماران روانی كه رفتارهای ناكارآمد تكراری را تجربه می كنند، از اختلال در این پروسه رنج می برند.
تحقیق جدید روی این متمركز شده است كه این پروسه شناختی دقیقاً در كجای مغز اتفاق می افتد و این كه امواج فراصوت با شدت پایین و هدفمند می تواند این پروسه را تعدیل كند یا نه.
" فوراگنان" می گوید: این مطالعه به دو دلیل واقعاً هیجان انگیز است. اول این كه ما كشف كردیم كه قشر سینگولیت مغز(cingulate) برای كمك به تشخیص تفكرهای جایگزین و انتخاب بهترین آنها لازم است و دوم این كه امواج فراصوت با شدت كم می تواند برای برگشت پذیری فعالیت مغز در یك بخش بسیار دقیق مغز استفاده گردد.
محققان با بررسی رفتار چهار میمون ماكاك نشان دادند كه فعالیت عصبی در قشر سینگولیت قدامی برای تفكر اثربخش غیر واقعی حیاتی می باشد. سپس سونوگرافی با شدت كم انجام شد تا بطور مؤثر فعالیت های عصبی در آن ناحیه از مغز را مختل كند و حیوانات تصمیم گیری های مختلفی را به نمایش گذاشتند.
هنوز روزهای اولیه این نوع تحقیق است، اما فوراگنان امیدوار است كه این كار خیلی زود بتواند به آزمایشات انسانی منجر شود.
وی می گوید: هم اكنون تكنیك های تعدیل عصبی برای انسان ها و برای كمك به افراد مبتلا به بیماری هایی مانند افسردگی یا پاركینسون وجود دارد، اما هیچ تكنیكی با این سطح دقت و غیرتهاجمی و بدون عوارض وجود ندارد.
این مطالعه جدید در مجله Nature Neuroscience انتشار یافته است.1398/01/27
16:55:12
5.0 / 5
4842
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین