با تلاش پژوهشگران استرالیایی صورت می گیرد

تولید مواد كارآمد با كمك شیشه های بازیافتی

تولید مواد كارآمد با كمك شیشه های بازیافتی به گزارش فیكس سرور پژوهشگران استرالیایی در فرآیند جدیدی تلاش كردند ضایعات شیشه را به محصولات جدید و كارآمد تبدیل كنند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، از آنجائیكه شیشه یك ماده قابل بازیافت است، در فرآیند بازیافت معمولاً به قطعه های بزرگی تبدیل می شود كه می توان آنها را برپایه رنگ طبقه بندی كرد. از آنجائیكه قطعات كوچك تر، ارزش كوشش برای طبقه بندی را ندارند، معمولاً به راحتی نادیده گرفته می شوند اما شاید فرآیند جدیدی بتواند آنها را به مواد كارآمد تبدیل كند.
این فرآیند جدید، حاصل تلاش كتر "ریس پیری"(Rhys Pirie) و پروفسور "دامین باتستون"(Damien Batstone)، پژوهشگران "دانشگاه كوئینزلند"(UQ) استرالیا است. در این روش، نوعی ماده شیمیایی به كار می رود كه معمولاً از آن بعنوان لایروب استفاده می شود و قطعات شیشه ای گوناگون را به سیلیكات مایع تبدیل می كند.
این مایع را می توان در تولید محصولات بسیاری مانند لاستیك ماشین، مواد شوینده، خمیر دندان و حتی كود به كار برد اما نمی توان از آن برای تولید شیشه های جدید در مقیاس تجاری استفاده نمود. یكی دیگر از محصولاتی كه در این فرآیند تولید می شود، "سیلیكا ژل"(silica gel) است. سیلیكا ژل، نوعی ماده متخلخل است كه می توان از آن بعنوان كاتالیزگر و یا خشك كن بهره برد.
از آنجائیكه ۷۰ تا ۷۵ درصد شیشه، از سیلیكات تشكیل شده، ضایعات به جا مانده از این فرآیند بسیار كم هستند. پیری اظهار داشت: برای تولید یك كیلوگرم سیلیكا ژل، تقریباً به ۱.۳ كیلوگرم شیشه نیاز داریم.


این فرآیند برخلاف دیگر روش های تولید سیلیكات مایع، به پایین ترین میزان انرژی نیاز دارد. پژوهشگران تخمین می زنند كه هزینه انجام دادن این فرآیند، بیشتر از ۵۰ درصد كمتر از سیستم های تولیدی كنونی باشد.
باتستون اظهار داشت: تولید این نوع از سیلیكات هم اكنون، طی فرآیندی صورت می گیرد كه در آن، شیشه به سیلیكات تبدیل می شود. ما به جای این كار، از ضایعات شیشه استفاده كردیم تا آنرا طی یك فرآیند ساده تر به سیلیكات تبدیل نماییم.
پژوهشگران دانشگاه كوئینزلند هم اكنون در جستجوی شركت هایی هستند كه برای به كار بردن این فناوری با آنها همكاری كنند.1397/12/04
14:36:35
5.0 / 5
5062
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین