با تلاش پژوهشگر ایرانی صورت گرفت

ترجمه سیگنال های مغز به گفتار

ترجمه سیگنال های مغز به گفتار فیكس سرور: پژوهشگران آمریكایی به سرپرستی دكتر ˮنیما مسگرانیˮ(Nima Mesgarani) پژوهشگر ایرانی در مطالعه اخیرشان دستاوردهای شایان توجهی داشته اند، آنها موفق به توسعه یك سیستم هوش مصنوعی پیشرفته شده اند كه قادر به تبدیل سیگنال های مغز به گفتار است.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا وبه نقل از گیزمگ، پژوهشگران "مؤسسه زوكرمن"(The Zuckerman Institute) در نیویورك و "دانشگاه كالیفرنیا"(Columbia University) در مطالعه ای به سرپرستی دكتر "نیما مسگرانی" پژوهشگر ایرانی موفق طراحی و توسعه یك سیستم كامپیوتری پیشرفته شده اند كه سیستم مذكور قادر می باشد سیگنال های مغز را به گفتار قابل فهم ترجمه كند.
مهندسان مغز و اعصاب مدت ها بود در فكر توسعه چنین دستگاهی بودند و برای آن تلاش می كردند. آنها در فكر توسعه سیستمی بودند كه توسط آن بتوانند سیگنال های تولید شده توسط مغز را به كلمات و تصاویر تبدیل كنند. در ابتدا این ایده یك ایده علمی تخیلی محسوب می شد اما حالا با تلاش پژهشگران این رؤیا تحقق یافت.
در این مطالعه یك تیم از مهندسان مغز و اعصاب آمریكایی به سرپرستی پژوهشگر ایرانی، یك الگوریتم كامپیوتری را توسعه دادند كه این الگوریتم می تواند سیگنال های ضبط شده از قشر شنوایی انسان را رمزگشایی كند و آنها را به گفتار قابل فهم تبدیل كند.
در این مطالعه پوهشگران داده های پنج بیمار را در حالیكه آنها تحت عمل جراحی مغز و اعصاب برای صرع قرار گرفته بودند، جمع آوری نمودند.
الكترودهای مختلفی درون مغز این بیماران ایمپلنت شده بود و این دانشمندان را قادر می ساخت تا در صورتی كه بیماران به داستانهای كوتاه كه توسط چهار فرد مختلف گفته می شد، گوش می دادند، داده های الكتروكورتیكوگرافی جامعی را ثبت كند.


"نیما مسگرانی" نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: با همكاری "دكتر مهتا"(Dr. Mehta)، جراحی مغز و اعصاب انجام این روش از بیماران صرعی كه قبلاً تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته بودند درخواست كردیم تا به جملاتی كه توسط افراد مختلف گفته می شوند، گوش دهند و در همان زمان باز ما الگوهای فعالیت مغز آنها را اندازه گرفتیم.
مسگرانی اضافه كرد: ما متوجه شدیم كه افراد می توانند صداها را در حدود ۷۵ درصد از موارد، فهمیده و درك كنند. این "دستگاه تبدیل سخن به امواج و بالعكس"(vocoder) حساس و شبكه های عصبی قدرتمند نشان دهنده صدایی بود كه بیماران در ابتدا با دقت شگفت آور گوش دادند.
گام بعدی برای مسگرانی و تیم او، اصلاح الگوریتم ها است تا ببینند می توانند كلمات و جملات پیچیده تر را باز رمزگشایی كند یا خیر.
یافته های این مطالعه در مجله "Scientific Reports" منتشر گردید.1397/11/10
00:06:10
5.0 / 5
4684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین