توجه محققان به فناوری در حفاظت محیط زیست

توسعه سیستم های تصفیه فاضلاب با جاذب های پلیمر و گرافن

توسعه سیستم های تصفیه فاضلاب با جاذب های پلیمر و گرافن به گزارش فیكس سرور محققان حوزه بین رشته ای عمران محیط زیست فیلترهایی برای تصفیه فاضلاب و پسماندهای صنعتی از پلیمر و گرافن تولید كرده اند كه به صرفه و در دسترس می باشد.


امروزه تهیه آب شرب یا آب سالم برای جمعیت جهان به چالشی تبدیل گشته و فلزات سنگین بعنوان یكی از آلاینده های رایج محیط های آبی و تهدیدكننده سلامت حیوانات، انسان ها و گیاهان شناخته شده اند. بر خلاف آلاینده های آلی كه می توانند به مشتقات غیرسمی تبدیل شوند فلزات در طبیعت پایدار هستند و تصفیه محیط آلوده به فلزات متكی به حذف یا خارج كردن آنان از محیط است.
روش های مختلفی برای تصفیه آب های آلوده به این سموم توسعه یافته كه هر كدام مزایا و معایبی دارند. حذف فلزات سنگین از فاضلاب، یكی از مهم ترین مراحل تصفیه فاضلاب های صنعتی و شهری است كه تهدیدهای جدی برای محیط زیست و بهداشت عمومی بوجود می آورد.
یك محقق حوزه عمران محیط زیست در دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران موفق به توسعه سیستم تصفیه فلز سنگین فاضلاب شده است.
وی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد این سیستم توضیح داد: در این سیستم از یك جاذب پلیمری بهره برده ایم كه فاضلاب صنعتی با عبور از این جاذب تصفیه می گردد.
سرور نسیمی اظهار داشت: این سیستم برای نمونه در تصفیه فاضلاب غلیط كروم قابل استفاده می باشد، این فاضلاب معمولا از صنایع آبكاری ناشی می گردد. همینطور فیلترهای جاذب پلیمری در این سیستم در تعداد دفعات فراوان قابل استفاده هستند و 123 میلی گرم ظرفیت جذب دارند و می توان در ساخت دستگاه های چندمرحله ای تصفیه آب از آنها بهره برد.
این دانشجوی مقطع كارشناسی ارشد عمران و محیط زیست دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران در مورد زمان به بهره برداری رسیدن این سیستم اظهار داشت: حدود 6 ماه برای توسعه و بهینه سازی آن به راهنمایی دكتر مجید بغدادی وقت گذاشته شده تا به مرحله پروتوتایپ اولیه برسد و حدودا آماده صنعتی سازی است و به پارك علم و فناوری دانشگاه تهران عرضه شده است.
وی در مورد هزینه های توسعه این طرح اظهار داشت: از آنجائیكه در آزمایشگاه دانشكده محیط زیست توسعه یافته هزینه های آزمایشگاهی زیادی نداشتیم، حتی پلیمری كه برای تولید جاذب استفاده كردیم هم از پسماندهای پلیمری بوده است.
به گفته نسیمی روش سنتز جاذب بسیار راحت و كوتاه، استفاده از پسماند بعنوان بستر اصلی، جذب سریع، امكان استفاده مجدد به صورت مكرر بدون كاهش راندمان همچون مزایای استفاده از این فیلترهاست.

*** تصفیه با گرافیت در مقیاس صنعتی
محقق دیگر این حوزه هم با انبساط گرافیت به روش شیمیایی به شكلی گرافن سه بعدی متخلل رسیده است كه در تصفیه آب های آلوده به فاضلاب صنعتی می توان از آن استفاده نمود.
مهناز موفقی به خبرنگار ایرنا در مورد توضیح داد: ابتدا گرافیت را با روش جدیدی منبسط كردیم كه به 200 برابر حجم اولیه افزایش یافت و به بستر متخلخلی تبدیل گشته كه می تواند گرافن هم باشد؛ یعنی صفحات گرافیت را از هم جدا كردیم كه می تواند رنگ، نفت و فلزات سنگین را از آب و فاضلاب جذب نماید.
وی اضافه كرد: از آنجائیكه از مواد شیمیایی ارزان قیمت و مقدار ماده شیمیایی كمی استفاده می نماییم به صرفه و اقتصادی می باشد. ضمن اینكه مواد سمی نیستند و می توان از آن بعنوان فیلتر در آب های آلوده استفاده نمود. به این صورت كه فیلتر گرافیتی را به آب اضافه می نماییم تا فلزات و مواد سمی را جذب نماید.
این دانشجوی مقطع كارشناسی ارشد عمران -محیط زیست با گرایش آب و فاضلاب در مورد زمان به نتیجه رسیدن طرح اظهار داشت: حدود 8 ماه به سرپرستی دكتر بغدادی روی این طرح كار می كردیم، هنوز برای سرمایه گذاری به جایی عرضه نشده است ولی در حال نوشتن مقاله علمی از روی این طرح برای عرضه به نشریات آی اس آی هستم.
به گفته موفقی این طرح مزایایی همچون روش راحت و سریع، قیمت ارزان و در دسترس بودن مواد اولیه، بی نیازی از تجهیزات پیچیده و قابل استفاده دز فیلترهای تصفیه آب و فاضلاب را دارد.
علمی**9157**1440


1397/10/18
14:39:03
5.0 / 5
5050
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین