گزیده ای از اخبار اقتصادی امروز ایسنا

اصرار نكنید گران نمی كنیم!

اصرار نكنید گران نمی كنیم! به گزارش فیكس سرور علامت سوال های بوجود آمده در ذهن افكار عمومی درمورد افزایش یا عدم افزایش قیمت بنزین، از موضوعات مهم در محافل رسمی و غیررسمی است كه شب گذشته هم رییس سازمان برنامه و بودجه درباره آن صحبت كرد.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، دولت در لایحه بودجه ۹۸ قیمت حامل های انرژی را افزایش نداد. با این وجود برخی كارشناسان می گویند به علت قاچاق بیش از اندازه بنزین، لازم است نرخ آن دست كم از قیمت فعلی كه كمتر از یك چهارم میانگین جهانی است بالاتر برود. با این وجود رییس سازمان برنامه و بودجه شب گذشته در یك برنامه تلویزیونی اظهار داشت كه «یك ریال از این ۴۰۷ هزار میلیارد تومانی كه برای منابع مان دیدیم یا آن ۱۴۲ هزار میلیارد تومانی كه در تبصره ۱۴ برای هدفمندی یارانه ها دیدیم در رابطه با افزایش قیمت حامل های انرژی نیست.»
به بیان ساده تر، برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین وجود ندارد. البته محمدباقر نوبخت در پاسخ به مجری برنامه كه پرسید چطور در چنین شرایطی كه شما دنبال منابع جدید هستید، قیمت بنزین را افزایش نمی دهید؟ اظهار داشت: «اگر شما اصرار دارید كه ما قیمت بنزین را گران نماییم، چشم! » متن صحبت های نوبخت را این جا بخوانید.
حباب سكه ۴۰۰ هزار تومانی شد
بانك ها امروز نرخ خرید دلار آمریكا را ۵۰۰ تومان افزایش دادند و به ۱۰ هزار و ۳۲۰ تومان رساندند. همین مبحث به رشد قیمت طلا و سكه در بازار منجر گردید و هر سكه طرح جدید تا ظهر امروز سه میلیون و ۹۴۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. رییس اتحادیه طلا و جواهر در این خصوص اظهار داشت: حباب سكه ۳۹۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است. قیمت انواع ارز و قیمت طلا و سكه را مشاهده كنید.
خودروهای چینی بی سر و صدا گران شدند
در اقدامی جالب توجه قیمت های رسمی اعلام شده برای برخی خودروهای دو شركت كرمان موتور و مدیران خودرو گران تر از قیمت این محصولات در بازار آزاد تعیین شده است. به صورت مثال خودروی چری تیگو هفت اكسلنت مدیران خودرو، در بازار حدود ۲۷۲ میلیون تومان قیمت دارد، در صورتی كه شركت میدران خودرو آنرا به قیمت ۳۳۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت گذاری كرده است.
همینطور خودرو چری تیگو ۵ در بازار آزاد به قیمت ۲۳۵ میلیون تومان عرضه شده، در صورتی كه قیمت رسمی اعلام شده توسط شركت، ۲۴۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.
با قلدری دانشگاه علوم تحقیقات را گرفتند و ساختند!
اخبار مربوط به حادثه دانشگاه علوم تحقیقات كه بر اثر واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان تا این لحظه ۱۰ تن جان باخته اند یكی از موضوعاتی بود كه امروز توسط ایسنا پیگیری و اخبار متعددی درباره آن ارسال شد. اما وزیر سابق راه و ترابری درمورد مسائل فنی و انتخاب مكان راه اندازی این پروژه اظهارنظرهای تكان دهنده ای ارائه كرد. احمد خرم به ایسنا اظهار داشت: در دولت پنجم و ششم، زمین دانشگاه علوم تحقیقات را خارج از ضوابط قانونی در ارتفاع ۱۸۰۰ متری، قلدرمآبانه تصرف كردند و ساختند و به این قلدری هم افتخار می كردند. وی خاطرنشان كرد كه طبق اصول شهرسازی، محیط دانشگاه و اطراف آن حتما باید برای عبور پیاده، دوچرخه و خودرو شیب ملایم داشته باشد و به هیچ عنوان نباید در محیط ناهموار این چنینی مبادرت به ساخت و ساز كرد. متن صحبت های خرم را این جا مشاهده كنید.
باران آمد اما بحران نرفت
سری هم به اخبار حوزه انرژی بزنیم. باآنكه میزان بارش ها در فصل پاییز در پایتخت مناسب بوده اما هم چنان نگرانی هایی برای وضعیت منابع آبی تهران وجود دارد، چراكه تنها یك سوم از سال آبی سپری شده و بارش برف است كه می تواند سرنوشت منابع آبی پایتخت را مشخص نماید.
هم اكنون وضعیت منابع آبی تهران نسبت به سال آبی گذشته با ۱۲ درصد كاهش روبرو است؛ به گونه ای كه برپایه آمار موجود از وضعیت مخازن سدها در انتها فصل پاییز، مجموع حجم كنونی پنج سد بزرگ مخزنی استان تهران، ۵۴۹ میلیون مترمكعب بوده و این در شرایطی است كه سال قبل این عدد معادل با ۶۲۵ میلیون مترمكعب بوده است.
تورم ۲۳ درصدی خوراكی ها در انتها پاییز
بر مبنای اعلام مركز آمار ایران نرخ تورم كل كشور در آذر ماه ۱۳۹۷ برابر ۱۸ درصد است كه در دهك های مختلف هزینه ای در بازه ۱۷.۱ درصد برای دهك اول تا ۱۹.۵ درصد برای دهك دهم نوسان دارد.
محدوده تغییرات تورم ۱۲ ماهه در گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین ۲۲ درصد برای دهك اول تا ۲۴.۴ درصد برای دهك دهم است. همینطور در مورد گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» بین ۱۳.۲ درصد برای دهك اول تا ۱۸.۴ درصد برای دهك دهم است.1397/10/06
15:09:21
5.0 / 5
5060
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین