نایب رئیس مجمع تشكل های دانش بنیان ایران:

مرز میان شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها معین نمی باشد

مرز میان شركت های دانش بنیان و استارتاپ ها معین نمی باشد فیكس سرور: نایب رئیس مجمع تشكل های دانش بنیان ایران اظهار داشت: اقتصاد دانش بنیان در سال های اخیر بعنوان معبر اقتصاد مقاومتی و مهمترین سوژه برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته تا نیاز كشور برای رشد و توسعه اقتصادی فراهم گردد اما بیشتر مواقع دو مفهوم شركت های دانش بنیان و استارتاپ‏ ها با یكدیگر اشتباه گرفته می شوند.


به گزارش روز یكشنبه ایرنا از مجمع تشكل های دانش بنیان ایران، عبدالرضا نوروزی گفت: از یك سو برخی از شركت های استارتاپی به دنبال دانش بنیان شدن هستند تا از حمایت های این بخش بهره مند شوند كه این امر باعث شده نمایش حمایت و خدمات به دانش بنیان ها از مسیر اصلی خود دور شود و از طرف دیگر حمایت های مورد نیاز استارتاپ ها بیشتر از آنكه از جنس حمایت مالی دولتی باشد از جنس تنظیم سازوكارها، قوانین و مقرارت است.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا تفاوتی میان شركت های دانش بنیان با استارتاپ ها وجود دارد؟، بیان داشت: این دو مبحث كاملا متفاوت هستند. شركت های دانش بنیان برمبنای فعالیت برخاسته از دانش و تولید فناوری احداث می شوند و دانش محور هستند اما شركت های استارتاپی پاسخی است خلاقانه به یك نیاز موجود یا تعریف یك نیاز و پاسخ به آن است.
نوروزی افزود: به لحاظ سرمایه میزان سرمایه گذاری در شركت های دانش بنیان بسته به نوع فعالیت متغیر بوده، هم می تواند خیلی كم و هم به نسبت زیاد باشد، اما شركت های استارتاپی معمولا سرمایه اولیه خیلی كمی دارند. از طرف دیگر شركت های دانش بنیان عموما تولیدكننده هستند و شركت های استارت آپی، خدمات نمایش می دهند.
وی اضافه كرد: توجه داشته باشید كه خلط بحثی كه بین شركت دانش بنیان و استارتاپ در سال‏های اخیر به وجود آمده و متاسفانه در ادبیات مسئولان باز به چشم می‏خورد در سال‏های آتی می‏تواند به رشد علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان كشور صدماتی وارد آورد.
نوروزی به سبب بروز این مساله اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به اشتراكات و هم پوشانی های كاركردی این دو مقوله، یكی بودن متولی اصلی آنها (معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری)، نیاز فوری كشور به رشد این 2 حوزه برای حل مشكلات كلان و عدم زمان كافی جهت بررسی دقیق تمایزات و نمایش راه حل‏ها، چنین خلط هایی دور از انتظار نیست.
وی در پاسخ به این سوال كه بروز این خطا چه مضراتی را متوجه شركت های دانش بنیان می كند؟، اظهار داشت: مشخص نبودن مرز میان شركت های دانش بنیان و استارت آپی سبب شده تا شركت‏ های استارتاپی باز دانش‏ بنیان محسوب شده و از سهم حمایتی دانش‏بنیان استفاده كنند، و این كار موجب تضعیف شركت‏های دانش‏بنیان و گم كردن مسیر اصلی حمایت ‏های این حوزه می‏شود.
نوروزی افزود: درحالی كه در ادبیات حوزه استارتاپ باز این نوع پشتیبانی از استارتاپ جایگاه خاصی نداشته و نوع حمایت دولتی كه استارتاپ لازم دارد، بیشتر از جنس تنظیم سازوكارها و قوانین و مقررات است تا حمایت مالی دولتی. در واقع این خلط مبحث هم موجب تضعیف حوزه اقتصاد دانش‏بنیان شده و هم این‏كه چندان به كار استارتاپ‏ها و رشد اكوسیستم استارتاپی نمی‏ آید.
وی با اشاره به اینكه در وضعیت فعلی اقتصاد كشور، بین نمایش تسهیلات و سرمایه گذاری كدامیك برای بقای شركت های دانش بنیان مفید است؟، اظهار داشت: حمایت های مالی مستقیم كه در سال های گذشته ارائه شده نشان داده كه معمولا چنین سبك حمایت ها و احداث شرایط گلخانه ای برای كسب و كارهای دانش بنیان چندان مفید فایده نیست.
نوروزی اضافه كرد: اگر دولت بتواند با تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی از راه ارائه تخفیف های مالیاتی، تسهیل سرمایه گذاری و صادرات گمرك آنها را تشویق به ورود به حوزه دانش بنیان ها كند می تواند سبب شكوفایی صنعت كشور و احداث پیوندی عمیق تر بین دانش و صنعت شود.
علمی ** 1201 **1440


1397/10/02
20:35:24
5.0 / 5
5130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین