همایش ملی زعفران در تربت حیدریه برگزار می گردد

همایش ملی زعفران در تربت حیدریه برگزار می گردد فیكس سرور: تربت حیدریه - رییس دانشگاه تربت حیدریه اظهار داشت: پنجمین همایش ملی زعفران به میزبانی این دانشگاه در ایام 23 تا 24 آبان ماه امسال برگزار می گردد.


محمدحسن فتحی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: در این همایش 2 روزه جدیدترین یافته های علمی در قالب مقالات علمی، نشست های تخصصی، سخنرانی های كلیدی، كارگاه ها و نمایشگاه های تخصصی جانبی ارائه می گردد.
وی در مورد اهداف برگزاری همایش، اظهار داشت: ارتقای سطح دانش محققان، كشاورزان و شركت كنندگان در همایش با استفاده از ارائه مقالات كلیدی و پوسترها و جدیدترین دستاوردهای علمی در زمینه زعفران، فراهم آوردن محیطی مناسب به منظور عرضه آخرین دستاوردهای محققان و پژوهشگران كشور در قالب مقالات علمی و نشستهای تخصصی آموزشی و تولید بستری مناسب برای آشنایی پژوهشگران، دانشجویان و استادان دانشگاه های كشور با صنایع فعال در زمینه زعفران، همچون مهمترین اهداف برپایی جشنواره است.
ایجاد هماهنگی و توسعه روابط بین فعالان عرصه تولید، صنعت و صادرات زعفران، معرفی شركتها و صنایع فعال در بخش زعفران كشور با استفاده از برگزاری نمایشگاه های جانبی و ارتقای سلامت جامعه با استفاده از فرهنگ سازی مصرف زعفران و فراورده های آن، از دیگر اهداف برپایی همایش است كه فتحی به آن ها اشاره داشت.
وی با بیان این كه همایش در پنج محور برگزار می شود، اظهار داشت: محور نخست تولید زعفران است كه در آن به مباحثی چون فیزیولوژی و اكولوژی تولید، پهنه بندی و مدیریت زراعی زعفران، تكنولوژی تولید بنه، تغییر اقلیم و تولید زعفران، تنش شوری و خشكی، مدیریت آفات، بیماری ها و علف های هرز پرداخته می گردد و محور دوم زیست فناوری زعفران نام دارد كه در این بخش به موضوعاتی چون به نژادی، ژنتیك و بیولوژی مولكولی پرداخته می گردد.
فتحی محور سوم را اقتصاد و صنعت زعفران عنوان و تصریح كرد: در این بخش چالش های صادراتی، برند سازی و مدیریت بازاریابی و در محور چهارم با عنوان خواص بیوشیمیایی، كاربردهای دارویی و مصارف پزشكی زعفران به مباحث فیتوشیمی، طب سنتی، اثرات فارماكولوژیك، اثرات بالینی، فرمالاسیون و كنترل پرداخته خواهد شد.
محور پنجم حمایش را رییس دانشگاه تربت حیدریه صنایع غذایی و دانش بومی زعفران نامید و اظهار داشت: در این قسمت فرآوری، كنترل كیفیت، نوآوری و تولید، محصولات دانش بنیان، فرهنگ و مطالعات باستانی مورد بررسی قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینكه علاقه مندان به شركت در همایش تا یكم شهریور امسال فرصت دارند اصل مقاله خویش را به آدرس اینترنتی http: //www.saffron2018.ir یا ایمیل همایش به آدرس اینترنتی si@torbath.ac.ir ارسال كنند، اضافه كرد: 15 شهریور زمان اعلام نتایج داوری اصل مقالات و آخرین مهلت ثبت نام در همایش نیز، 30 مهر ماه امسال خواهد بود.
فتحی مكان برگزاری همایش را دانشگاه تربت حیدریه به آدرس: تربت حیدریه - كیلومتر 7 جاده مشهد - دانشگاه تربت حیدریه - ساختمان اداری طبقه سوم - دبیرخانه دایمی همایش های دانشگاه تربت حیدریه اعلام نمود.
رییس دانشگاه تربت حیدریه در مورد سابقه برگزاری همایش هم اظهار داشت: اولین دوره همایش را سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران مركز خراسان در تاریخ 17 و 18 آبان ماه سال 67 و در مركز آموزش اسلام آباد قائن با همكاری جهاد كشاورزی استان خراسان برگزار كرد.
وی اضافه كرد: دومین دوره همایش را هم سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران مركز خراسان با همكاری جهاد كشاورزی استان در تاریخ 17 و 18 آذر سال 73 و در گناباد برگزار كرد.
فتحی همینطور اظهار داشت: سومین دوره همایش توسط پارك علم و فناوری خراسان، پژوهشكده علوم و صنایع غذایی و دانشگاه علوم پزشكی مشهد در تاریخ 23 و 24آذر سال 82 در دانشگاه علوم پزشكی مشهد و چهارمین همایش ملی زعفران هم در تاریخ 13 و 14 آبان سال 94 و توسط دانشگاه بزرگمهر قاینات در شهر قاین برگزار گردید.
از جمله فعالیت های علمی و پژوهشی دانشگاه تربت حیدریه كه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به مبحث زعفران ارتباط دارد می توان به شركت 6 تن از محققان این دانشگاه جهت شركت در پنجمین همایش بین المللی زعفران به میزبانی كشور مراكش در سال 95، اشاره داشت.
همچنین این دانشگاه تا سال 95 سه دوره همایش چشم انداز توسعه منطقه تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در افق 1404 را، برگزار كرده است.
دانشگاه تربت حیدریه دارای دو هزار و 500 نفر دانشجو، 34 استاد ثابت و 180 نفر استاد مدعو است كه دانشجویان در 27 رشته مشغول تحصیل هستند.
در سطح شهرستان تربت حیدریه هفت واحد دانشگاهی شامل دانشگاه عالی تربت حیدریه، آزاد اسلامی، پیام نور، علوم پزشكی، علمی كاربردی، فرهنگیان و هم فنی و مهندسی به استعداد 10 هزار دانشجو فعال می باشند.
در این دانشگاه ها 300 نفر استاد اعم از دایمی و مدعو حضور دارند كه 90 درصدشان عضو جامعه بسیج اساتید هستند و در این دانشگاه ها 150 رشته تحصیلی تدریس می گردد كه عمده ترین آن ها علوم انسانی، كشاورزی و فنی و مهندسی است.
مركز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
6121/1744


1397/05/02
14:10:39
5.0 / 5
4535
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین