گزارشی از مراسم رونمایی از سامانه خدمات مشتریان اپراتور اول

گزارشی از مراسم رونمایی از سامانه خدمات مشتریان اپراتور اول فیكس سرور: وزیر ارتباطات امروز در مراسم رونمایی از سامانه خدمات مشتریان اپراتور اول از این اپراتور خواست تا ظرف یك سال، ۱۰۸ هزار مدرسه كشور را به شبكه ملی اطلاعات متصل كند.


به گزارش فیكس سرور به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - اظهار نمود: در جهت ماده ۶۹ برنامه ششم توسعه كشور كه هوشمندسازی را برعهده وزارت ارتباطات گذاشته است، از همراه اول انتظار دارم تا ظرف یك سال ۱۰۸ هزار مدرسه كشور را به شبكه ملی اطلاعات متصل كند تا در سال آینده یكی از برنامه ها اعلام اتصال این مدارس به شبكه ملی اطلاعات باشد.
وی با اشاره به تكلیف مجلس در خصوص افزایش ۳۰ رتبه ای شاخص IDI اضافه كرد: دو حوزه باید مورد توجه قرار گیرد كه نخست كاربرد فناوری اطلاعات و استفاده از آن را باید پیگیری كرد بطوری كه ۱۸ میلیون كاربر همراه اول در كشور داریم كه از گوشی هوشمند استفاده نمی كنند، ازاین رو انتظار داریم تا سال آینده این تعداد به كمتر از ۵ میلیون كاربر برسد كه قاعدتا با استفاده از تولیدات بومی یا داخلی سازی تولیدات كار را باید پیش برد.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه مطابق آمارهای جهانی نرخ رشد درآمد اپراتورهای موبایل در دنیا به نقطه اشباع رسیده است، اظهار نمود: این درحالی است كه نرخ رشد درآمدهای حاصل از فناوری اطلاعات با رشد فزاینده ای ادامه دارد كه البته در این حوزه همراه اول همكاری های خویش را با دانشگاه های مختلف شروع كرده است.
عضو كابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینكه ۵۶ درصد نرم افزارهای تولید شده كافه بازار متعلق به خارج تهران بوده است، اظهار نمود: باید در حلقه های معیوب توسعه فناوری اطلاعات در شهرستان ها سرمایه گذاری كرد.
وی همینطور خبر داد: لایحه ای با امضای شش عضو هیات دولت تدوین و ارائه شده است كه در صورت تصویب هیات دولت پارك توسعه اقتصاد دیجیتال شكل می گیرد كه سازمان فناوری اطلاعات متولی آن خواهد بود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه امروز شاهد اتفاقات خوبی بودیم كه نوید حركتی جدید در جامعه ارتباطاتی كشور است، از جوانگرایی انجام شده در این اپراتور در رده های مختلف اظهار داشت: اینكه تیم جدید مستقر شده در همراه اول مفاهیم را می شناسند و به توسعه، تولید داخل و ارائه سرویس باكیفیت اعتقاد دارند، جای تقدیر دارد.
وی با تاكید بر اینكه بر مبحث كیفیت، اضافه كرد: همچنان كه به لحاظ كیفی توسعه زیادی توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات رخ داده است، همراه اول هم پیشگام در این زمینه عمل كرده و رشد كمی زیادی داشته است ما امروز مردم مطالبه كیفیت می كنند.
آذری جهرمی دستیابی به كیفیت را تنها با نظارت دقیق بر شبكه میسر دانست و اظهار نمود: نمی گردد منتظر باشیم تا مردم شكایت كنند و برپایه شكایت مردم به مبحث رسیدگی نماییم.
عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به راه اندازی و بهره برداری از مركز عملیات شبكه و پایش شاخص های شبكه در همراه اول خاطرنشان كرد: امروز توسط این مراكز وضعیت كیفی شبكه مشخص می گردد و هر آنچه كه تابحال برای توسعه و رشد كمی در همراه اول سعی شده است، به همان اندازه هم برای توسعه كیفی باید تلاش شود و زحمت كشید.
او با تقدیر از اقدامی كه در جهت به روزرسانی و جایگزینی سیستم مشتركین اپراتور اول صورت گرفت، تصریح كرد: باآنكه اطلاع دارم كه مخالفت هایی برای این جایگزینی انجام شد و با نارضایتی هایی هم از جانب مشتركین همراه بود و علاوه بر آن سبب اختلال در فروش و كاهش درآمدهای شركت در كوتاه مدت شد، اما زیرساخت بزرگی است كه فعالیت همه شركت های ایرانی برای توسعه پلتفرم ها، نرم افزارها و خدمات بومی آماده می كند، ضمن اینكه همراه اول خدمات بهتری را می تواند به مشتركین خود ارائه كند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداختن به مبحث امنیت را حایز اهمیت دانست و اظهار داشت: در فضای مجازی كه همواره مورد هجمه های سایبری قرار داریم كه به تازگی هم شاهد آن بودیم، دنیا به لحاظ امنیت كمكی به ما نمی كند و همواره ما را تحریم كرده و جوانان ایرانی روی پای خود ایستاده اند بنابراین اینكه با استفاده از توانمندی و ظرفیت داخلی در مجموعه همراه اول در مدت كوتاهی بعد از تصویب سند هماهنگی اقدام مشترك در حوزه امنیت در شورای عالی فضای مجازی، مركز عملیات امنیت همراه اول به وجود آمد، حایز اهمیت است.
وی اضافه كرد: باتوجه به اینكه زندگی مردم در حال قرار گرفتن در عرصه فضای مجازی است، این امكانات فعالیت های اقتصادی كشور را تضمین می نماید و سبب ارتقای كیفیت فضای مجازی است.
آذری جهرمی در ادامه با اشاره به متفاوت بودن وضعیت ارتباطات تهران و نقاط كمتر برخوردار و شهرستان ها، اظهار نمود: آن چیزی كه امروز در تهران می بینیم، در مناطق كمتر برخوردار و شهرستان ها واقعیت اینطور نیست بطوریكه در سفر به استان خراسان رضوی از كیلومتر 45 تا 75 شبكه موبایل نداشتم.
عضو كابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینكه امروز نمی تواند جاده بی ارتباط باشد چراكه حادثه رخ می دهد، خاطرنشان كرد: روز گذشته دكتر باستانی (عضو كمیسیون اقتصادی مجلس) در صحبت هایی كه در افتتاح پروژه های شركت مخابرات ایران ذكر كردند، در زمانیكه كیفیت آب روستا مناسب نمی باشد اما وقتی مسوولی رجوع می كند از وی درخواست اصلاح ارتباطات را دارند.
او با اشاره به اینكه همراه اول یك بنگاه اقتصادی می باشد كه فعالیت هایش را بر اساس اقتصادی قرار می دهد كه اصل پذیرفته شده است، اظهار نمود: ما مكانیزم ها در درون وزارت ارتباطات را با عنایت به قانون بودجه 1397 اصلاح كردیم و از همراه اول انتظار ویژه داریم تا به صورت جهادی ورود پیدا كند و در سال 97 این مشكلات را بپوشاند.
در ادامه حمید فرهنگ - مدیر عامل همراه اول - با اشاره به افتتاح پروژه CRM-CBS اظهار نمود: این پروژه بزرگ ترین طرح در صنعت فناوری اطلاعات كشور است و امكان عرضه سرویس به كسب و كارهای نوپا را فراهم می كند. همینطور حل مشكلات احتمالی درباره صیانت از خدمات مشتركین و یكپارچه سازی خدمات صورت می گیرد.
فرهنگ با اشاره به نام گذاری سال جاری به پشتیبانی از كالای ایرانی اظهار نمود: ۷۵ درصد خریدها، سرویس ها و تجهیزات ما از منابع داخلی تامین می گردد و ۲۵ درصد باقی مانده به علت كمبود امكانات حوزه است كه امیدواریم به مرور كامل شود.
فرهنگ با اشاره به تعداد مشتركان همراه اول اظهار داشت: تا كنون بیش از ۹۶ میلیون سیم كارت همراه اول واگذار شده كه ۵۹ میلیون فعال می باشند. سال قبل ۹.۵ میلیون مشترك جدید و ۴۹۱ هزار مشترك دائمی به همراه اول افزوده شدند.

دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ
اما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه های همراه اول یكی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ را این دانست كه اگر بعضی از اپلیكیشین ها اثر مخربی داشته باشند، در كنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلترشكن ها هم اثرات مخرب امنیتی زیادی دارند.
محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به اختلالات بوجود آمده در خدمات اینترنتی به علت استفاده از فیلترشكن اظهار نمود: درست است كه خیلی از فیلترشكن ها خدمات ظاهری خوبی به كاربر ارائه می دهند و بنابراین كاربران به استفاده از آن ها علاقه مندند اما بنا به گزارش هایی كه مراكز معتبر منتشر می كنند، این نوع نرم افزارها استفاده ضدامنیتی دارند و نوعی باج افزار هستند كه به جمع آوری اطلاعات مشتركین اقدام می كنند و فراگیری و استفاده از فیلترشكن ها تبعات بسیار زیادی دارد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص نقش شركت ارتباطات زیرساخت در مسدود كردن فیلترشكن ها اظهار داشت: اقدام شركت زیرساخت این است كه با فراگیری و استفاده از فیلترشكن ها، تحت دستوری كه آقای رییس جمهور دادند و در چارچوبی كه شورای عالی فضای مجازی ارائه داده و منطق هم دارد، نباید اجازه دهد فضای كشور پر از باج افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود. بنابراین این حركت برای مسدود كردن فیلترشكن ها شروع شده و طبق قانون هم بوده است و مشكل مقرراتی درباره این مساله وجود ندارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اختلالات اینترنتی هم توضیح داد: انسداد فیلترشكن ها نباید سبب افت كیفیت اینترنت و یا تولید مشكلاتی برای كسب و كارها شود. اختلالات اینترنتی مبحث بدی است كه ما از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواستیم و به اپراتورها هم در این باره تذكر دادیم. روز گذشته پس از ظهر هم جلسه ای با حضور اپراتورها برای بررسی این مورد تشكیل شد.
آذری جهرمی ادامه داد: اما بنا نیست به این مورد بپردازیم كه با دستور فیلترینگی كه آمده و با مخالفت خیلی از مردم مواجه شده است، می توانیم به باج افزارها و فیلترشكن ها اجازه دهیم كه در كشور توسعه پیدا كنند.
وی با تاكید بر مضرات استفاده از فیلترشكن بیان كرد: امیدواریم مسئولانی كه متصدی فیلترینگ هستند، به این مورد توجه داشته باشند زیرا این این مسئله یك تهدید بزرگ است. باید مردم را درباره استفاده از فیلترشكن توجیه نماییم تا آن ها با همراهی كنند. زیرا در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، اثراتش مشابه اثرات كنونی و گستردگی باج افزارها می گردد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه فراگیر شدن فیلترشكن ها مطلوب كسانی است كه همواره به دنبال براندازی كشور بودند و این مطلوب نیست، اظهار داشت: همان گونه وزارت امور خارجه آمریكا در سال ۸۹ جزو برنامه هایی كه برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشكن بود و حتی گوشیهای اپل را در به شكلی در بازار ایران عرضه می كرد كه بدون فیلترشكن كار نكنند.

استفاده از پیام رسان انتخاب كاربر است
آذری جهرمی با اشاره به اینكه پیام رسان و استفاده از ابزار ارتباطی، انتخاب كاربر است، اضافه كرد: اینكه ما به استفاده از یك پیام رسان نائل باشیم یا نه، تغییری در انتخاب مردم ندارد. البته سیاست كشور ترویج پیام رسان های بومی است و ما بر این اساس مصوباتی در شورای عالی فضای مجازی داشتیم و پیام رسان هایی هم در این حوزه فعالیت كردند. اما این پیام رسان ها باید خدمات و تنوع و كاربری های لازم را برای مردم فراهم نمایند و همینطور اعتماد مردم را جلب كنند.
وی با اشاره به میزان كاربران پیام رسان های بومی بیان كرد: تا روز گذشته ۱۰ میلیون نصب فعال از تعرفه های داخلی روی گوشیهای همراه داشتیم كه البته به معنای ۱۰ میلیون نفر نیست زیرا ممكن است یك نفر چند اپلیكیشن نصب كرده باشد. با این حال آمار قابل توجهی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه مردم از پیام رسان های مختلف استفاده می نمایند و انحصاری هم وجود ندارد، اظهار نمود: البته هنوز ابراز نارضایتی از اقدام انجام شده در مورد مسدود شدن وجود دارد. اما واقعیت این است كه هم پیام رسان های داخلی به تدریج جایگاه خویش را پیدا می كنند كه البته نیاز به زمان دارد و هم دستگاه های مختلف اجرایی و قضایی خویش را به روزرسانی می كنند چراكه محیط ارتباطی دنیا تغییر كرده و نوع برخورد با فضای مجازی باید اصلاح شود.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه اگر بخواهیم ظرفیت های بومی داشته باشیم و آن ها را رشد دهیم، باید شاخص های خویش را تغییر داده و حمایت نماییم، اضافه كرد: البته درنهایت مردم هستند كه تصمیم می گیرند از چه ابزاری استفاده كنند. تمایل ما بر مبنای سیاست های حاكمیتی و ترویج پیام هارسان های بومی است و البته یك سیاست خدشه ناپذیر و مهم در جمهوری اسلامی بر پایه انتظارات مردم تامین شده كه نظرات مردم را لحاظ نماییم و به آن احترام بگذاریم. سرویس های داخلی هم اگر می خواهند شكل بگیرند، باید بر پایه احترام و اعتماد مردم باشد.

دسترسی به سرعت یك گیگابیتی روی نسل چهارم و نیم
وی با اشاره به پروژه های رونمایی شده در همراه اول بیان كرد: مركز عملیات امنیت بومی شركت همراه اول و مركز امداد نجات فوری خدمات مجموعه های صدمه دیده برابر حملات سایبری رونمایی شده است، همینطور مركز داده ای كه به منظور بالا بردن ضرایب پدافند غیرعامل در همراه اول بعنوان پشتیبان مراكز داده قبلی بود، مورد بهره برداری قرار گرفت. مركز پایش شاخص های كیفی شبكه و همینطور ارزیابی شاخص های كیفی شبكه و توسعه آن ها هم مورد بهره برداری قرار گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه دسترسی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه اظهار نمود: همراه اول با استفاده از تكنولوژی مایمو (MIMO) و آرایه های آنتنی كه مورد استفاده قرار می گیرد، سرعت دانلود را روی نسل چهار و نیم به یك گیگابیت در ثانیه برساند كه البته برای همه مردم قابل دسترسی نیست و هم نیاز است تجهیزات نصب شود و هم گوشیهایی كه این قابلیت ها را پشتیبانی می كنند، وجود داشته باشد.
آذری جهرمی در انتها گفت ما از همراه خواستیم ظرف ۴۵ روز آینده مبحث این رادیوهای پرظرفیت در مجموعه ورزشگاه آزادی حل شود. زیرا تعداد زیادی از مردم در مدت زمان كوتاهی آنجا جمع می شوند كه باعث قفل شدن شبكه های ارتباطی می گردد و نیاز به ارتباطات وجود دارد. البته لازم است گوشیهایی كه می توانند از این تكنولوژی استفاده كنند، به تدریج مورد استفاده قرار گیرند.1397/02/25
15:00:25
5.0 / 5
5175
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین