دستاورد محققان ایرانی؛

بهبود خواص رنگرزی پشم با فناوری پلاسما

بهبود خواص رنگرزی پشم با فناوری پلاسما فیكس سرور: تهران- پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند، دانشگاه های یزد و شهید باهنر كرمان در یك پژوهش مشترك آزمایشگاهی از فناوری پلاسما جهت افزایش بازدهی عملیات رنگرزی الیاف پشمی استفاده كردند. این فناوری می تواند بعنوان یك روش جایگزین برای فناوری های آلاینده كنونی محسوب شود.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، فرایند رنگرزی یكی از مراحل مهم در صنعت نساجی به حساب می آید. برخلاف تصورات، فرایند رنگرزی آن قدر هم ساده نیست و با چالش های مختلف فنی و زیست محیطی مواجه می باشد. یكی از این چالش ها، توانایی كم برخی الیاف در جذب رنگ هاست.
امروزه از روش هایی به منظور غلبه بر این مشكل استفاده می گردد. ازآنجایی كه خیلی از این روش ها با معایب و محدودیت هایی همراه است، ازاین رو، محققان به دنبال ابداع روش هایی جایگزین برای بهبود خواص رنگرزی الیاف هستند.
دكتر امین الدین حاجی پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند با بیان این مطلب كه روش دندانه دار كردن یك روش سنتی و آلاینده و خطرناك جهت بهبود خواص رنگرزی الیاف پشمی به حساب می آید، اظهار داشت: با عنایت به سابقه دیرینه صنعت رنگرزی طبیعی در ایران، در این تحقیق به رفع یكی از مهمترین مشكلات این فرایند یعنی میزان جذب كم رنگ زاها به الیاف می پردازد. هدف از انجام این طرح، عرضه یك روش دوستدار محیط زیست جهت حذف روش اضافه كردن دندانه های سمی كه معمولاً در رنگرزی سنتی استفاده می شود، از فرایند رنگرزی است.
وی از افزایش جذب الیاف پشم، افزایش سرعت فرایند رنگرزی و كاهش قابل توجه آلاینده های زیست محیطی در پساب صنایع رنگ بعنوان مهمترین نتایج استفاده از نتایج این طرح یاد كرد و اضافه كرد: در طرح حاضر به صورت هم زمان از فناوری پلاسما و گونه هایی از نانو مواد موسوم به دندریمر جهت بهبود خواص رنگ پذیری الیاف پشم استفاده شده است. دندریمرها در واقع نانوذرات پلیمری با گروه های فعال سطحی زیاد هستند كه حضور آن ها باعث افزایش گروه های فعال سطحی و در نتیجه جذب سریع رنگ می گردد.
در این طرح از تجهیزات تولید پلاسمای گاز اكسیژن جهت عملیات پلاسما استفاده شده و پس ازآن الیاف پشمی در معرض دندریمرهای پلیمری از جنس پلی پروپیلن ایمین قرار گرفته اند. در ادامه الیاف پشم آماده سازی شده به كمك آزمون های میكروسكوپی الكترونی پویشی و آزمون هایی نظیر AFM، FT-IR و EDX مورد ارزیابی قرار گرفته اند.
دكتر امین الدین حاجی – عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند، محمد خواجه مهریزی - عضو هیات علمی دانشگاه یزد، مجید نصیری برومند- عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر كرمان و تكتم ساجد- كارشناس ارشد دانشگاه علم و هنر یزد در انجام این طرح همكاری داشته اند. نتایج این كار در مجله International Journal of Biological Macromolecules با ضریب تأثیر 3.671 (جلد 107، سال 2018، صفحات 642 تا 653) انتشار یافته است.
علمی**1023**1440


1397/01/20
19:07:32
5.0 / 5
4615
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین