شرکت بیل گیتس از هوا کره می گیرد!

شرکت بیل گیتس از هوا کره می گیرد! به گزارش فیکس سرور، استارت آپی که بیل گیتس فناور ثروتمند مشهور روی آن سرمایه گزاری نموده توانسته است از هوای رقیق کره و سایر چربی های خوشمزه را بگیرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بیل گیتس پول خویش را روی یک استارت آپ کالیفرنیایی به نام سِیوِر(Savor) سرمایه گزاری نموده که اعتقاد دارد می تواند با استفاده از کربن دی اکسید و هیدروژن، یک محصول غنی و چرب شبیه به کره درست کند.
به نقل از نیو اطلس، کره فقط شروع کار است و این استارت آپ درحال توسعه روشی برای تولید شیر، بستنی، پنیر، گوشت و روغن های گرمسیری با این روش است.
شرکت سیور از یک فرایند ترموشیمیایی برای ایجاد چربی حیوانی خود استفاده می نماید که عاری از ردپای محیطی صنایع لبنی و جایگزین های گیاهی است.
بیل گیتس می گوید: آنها با این حقیقت شروع کردند که همه چربی ها از زنجیره های مختلفی از اتم های کربن و هیدروژن ساخته شده اند. سپس آنها تصمیم گرفتند تا همان زنجیره های کربن و هیدروژن را بدون دخالت حیوانات یا گیاهان بسازند.
وی ادامه داد: آنها در نهایت فرآیندی را توسعه دادند که شامل گرفتن کربن دی اکسید از هوا و هیدروژن از آب، گرم کردن آنها و اکسید کردن آنها برای شروع جدایی اسیدهای چرب و سپس فرمولاسیون چربی است.
خیلی از ما این را می دانیم که طبق گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(FAO)، دام ها مسئول ۱۴.۵ درصد از کل انتشار گازهای گلخانه ای در جهان هستند و جایگزین های چربی حیوانی که شامل روغن های گیاهی است، به جنگل زدایی گسترده و از بین رفتن تنوع زیستی منجر می شود.
از طرفی محصولات لبنی بسیار خوشمزه هستند و دست کشیدن از آنها دشوار است. ازاین رو راهکارهایی نظیر حمایت مشتاقانه گیتس برای تولید کره تهیه شده از کربن دی اکسید و هیدروژن خبری امیدوارکننده هستند.


گیتس اظهار داشت: ایده ی روی آوردن به چربی ها و روغن های آزمایشگاهی امکان دارد در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما پتانسیل آنها برای کاهش قابل توجه ردپای کربن بسیار زیاد است. ما با استفاده از فناوری ها و فرآیندهای اثبات شده یک قدم به دستیابی به اهداف آب و هوایی خود نزدیکتر می شویم.
کره تولیدی استارت آپ سیور به سادگی تولید می شود و مقیاس پذیر است، اما متقاعد کردن مردم جهت استفاده از آن و سایر محصولات لبنی این چنینی با محصولات لبنی حیوانی و گیاهی بطور قطع در آینده چالش برانگیز خواهد بود.
گیتس می گوید: چالش بزرگ، پایین آوردن قیمت این محصولات است تا این محصولات برای عموم مردم مقرون به صرفه شوند یا حداقل با همان قیمت چربی های حیوانی عرضه شوند. شرکت سیور در اینجا شانس خوبی برای موفقیت دارد، چونکه مراحل کلیدی فرایند تولید چربی آنها در صنایع دیگر هم به کار گرفته می شود.
وی ادامه داد: این فرایند هیچ گاز گلخانه ای آزاد نمی کند و از زمین کشاورزی و کمتر از یک هزارم آبی که کشاورزی سنتی استفاده می نماید، بهره می برد. مهم تر از همه، طعم بسیار خوبی دارد و مانند محصولات لبنی واقعی است، چون که از نظر شیمیایی تفاوتی ندارد.
تحقیقات پژوهشگران این شرکت در مجله Nature Sustainability انتشار یافته است.1403/04/20
18:52:01
0.0 / 5
49
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین