برگرداندن حافظه با داروی آسم!

برگرداندن حافظه با داروی آسم! فیکس سرور: فیکس سرور: تحقیقات پژوهشگران دانشگاه خرونینگن هلند نشان میدهد که خاطرات از دست رفته ناشی از کمبود خواب را می توان با داروهایی که اکنون در بازار وجود دارند، بهبود بخشید.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، بر اساس تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه خرونینگن، از دست دادن حافظه ناشی از کم خوابی با داروهایی که برای بیماری آسم، بیماریهای ریوی و اختلال نعوظ تولید شده اند، قابل بازیابی است.
دکتر رابرت هاوکس مشاهده کرد که کمبود خواب می تواند بطور عمده بر فرآیندهای حافظه مغز انسان تأثیر بگذارد. کارهای اولیه او به روشن شدن تعدادی از مکانیسم های مولکولی پشت این نوع فراموشی کمک کرد.
وی در اطلاعیه ای مطبوعاتی اظهار داشت: ما با دستکاری این مسیرها خصوصاً در هیپوکامپ توانسته ایم فرآیندهای حافظه را در مقابل تأثیر منفی کمبود خواب انعطاف پذیر نماییم.
در صورتیکه مطالعات قبلی وی انعطاف پذیری مغز را در مقابل محرومیت از خواب افزایش می داد، آزمایش های فعلی نشان می دهند که می توان با موفقیت خاطرات از دست رفته در ایام محرومیت از خواب را بعد از تمرین و جبران کم خوابی بازیابی کرد. این یعنی خاطراتی که گمان می رود پاک شده اند، «پنهان» هستند و البته بازیابی آنها دشوار است.
این مطالعه جدید نشان میدهد که فراموشی می تواند حتی چند روز بعد از یادگیری اولیه و دوره محرومیت از خواب معکوس شود.
دکتر هاوکس می گوید: ما می توانیم این کار را با فعال کردن حافظه اصلی و سپس استفاده از داروها انجام دهیم.
بررسی حافظه فضایی و اجتماعی در موش ها
پژوهشگران ابتدا به موش ها حق انتخاب بین تعامل با یک موش غریبه یا یک موش آشنا را دادند. بطور معمول، موش ها ترجیح می دادند وقت خودرا با یک موش غریبه بگذرانند تا موشی که می شناسند. با اینحال هنگامی که از خواب محروم شدند، هیچ به یاد نمی آوردند که آن موش غریبه را قبلا ملاقات کرده اند.
علاوه بر این، محرومیت از خواب دسترسی آنها به خاطرات فضایی را مهار می کند. یعنی آنها نمی توانستند این که یک شی حرکت کرده است را به خاطر بسپارند.
بگفته دکتر هاوکس، سوال کلیدی این بود که چرا آنها نتوانستند این کار را انجام دهند؟ آیا هیچ اطلاعاتی در مغز بعد از تجربه یادگیری و محرومیت از خواب ذخیره نمی شد یا این اطلاعات در مغز بود، اما موش ها نمی توانستند به آن رجوع کنند؟
عاقبت مشخص شد که آنها می توانند با تلفیقی از فناوری «انگرام اپتوژنتیک» و داروهای تجویزی باردیگر به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، بنا بر این پژوهشگران آنها را «خاطرات پنهان» نامیدند.
درمان از دست دادن حافظه ناشی از کمبود خواب با داروهای در دسترس
ابتدا فناوری انگرام اپتوژنتیک به عنوان یک تکنیک، اپتیک و ژنتیک را به هم پیوند می دهد. دکتر هاوکس به می گوید: با بیان کانال پروتئین حساس به نور در این زیر مجموعه از نورون ها می توانیم آنها را با تابش نور به آنها فعال نماییم. در نتیجه، حیوانات اطلاعات مربوط به تجربه یادگیری را به یاد می آورند.
داروی روفلومیلاست(Roflumilast) که یک داروی ضد التهابی است که در درمان بیماری انسدادی مزمن ریه استفاده می شود، خاطرات اجتماعی را در موش ها با موفقیت بازیابی کرد.
همنچین به شکل مشابه، پژوهشگران از دست دادن حافظه فضایی را با داروی واردنافیل(Vardenafil) که برای درمان اختلال نعوظ است، درمان کردند.
طبق بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران این مطالعه، این یافته ها پله ای برای رسیدن به آزمایش های انسانی است.
دکتر هاوکس اظهار داشت: ما توانسته ایم نشان دهیم که محرومیت از خواب منجر به فراموشی در مورد خاطرات خاص فضایی و اجتماعی می شود و ثابت کردیم که می توان از دست دادن حافظه را چند روز بعد از محرومیت از خواب با داروهایی که قبلاً جهت استفاده انسانی تأیید شده اند، معکوس نماییم.
وی ادامه داد: موقعیت های زیادی وجود دارد که افراد نمی توانند میزان خواب مورد نیاز خودرا داشته باشند، بدین سبب این حوزه از تحقیقات پتانسیل آشکاری دارد. با این وجود، انتقال این تحقیقات از موش به انسان به زمان و کار بسیار بیشتری نیاز دارد.
پژوهشگران می خواهند حالا توجه خودرا به مکانیسم های حاکم بر این فرآیندها معطوف کنند تا با این امید که با بازگشایی مجدد این کانال ها در مغز، تأثیرات فراموشی را کاهش دهند، بتوانند به سراغ آزمایش های انسانی بروند.
منبع:

1403/04/10
10:06:31
0.0 / 5
92
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین