پارچه ای که دمای بدن را تا منفی ۱۰ درجه سانتی گراد کاهش می دهد!

پارچه ای که دمای بدن را تا منفی ۱۰ درجه سانتی گراد کاهش می دهد! به گزارش فیکس سرور، منسوجات جدیدی که برای پوشاک، ساخت و ساز و نگهداری مواد غذایی مفید هستند، گرمای خورشید و تشعشعات حرارتی ساختمان های مجاور را کاهش خواهند داد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، در کوشش برای مقابله با افزایش امواج گرما ناشی از تغییرات آب و هوایی، محققان پارچه پوشیدنی بوجود آورده اند که با چنین پدیده ای بخصوص در محیط های شهری مقابله می کند.
به نقل از آی ای، این پارچه ویژه که SSHF نام دارد، به صورت انتخابی تابش مادون قرمز میانی را از راه یک پنجره اتمسفر خاص ساطع می کند و به صورت قابل توجهی جذب گرما از محیط را می کاهد.
به قول محققان دانشکده مهندسی مولکولی، پارچه های پیشرفته آنها در پوشاک، طراحی ساختمان و ماشین و نگهداری مواد غذایی کاربرد دارد.
مقابله با گرمای شهری
پارچه خنک کننده برای ورزش در فضای باز، نور خورشید را به صورت پراکنده منعکس می کند. با این وجود، منابع گرمایی دیگری به جز خورشید در محیط شهری وجود دارد.
به قول محققان، تشعشعات حرارتی از سنگفرش ها و ساختمان ها ساطع می شود و ساکنان شهرها را با گرمای شدیدی مواجه می کند.
مردم معمولاً روی عملکرد یا طراحی مواد منسوجات خنک کننده تمرکز می کنند. رونگهوی وو(Ronghui Wu)، محقق فوق دکترا و یکی از نویسندگان این مطالعه، در اطلاعیه ای اظهار داشت: برای ساختن پارچه ای که پتانسیل کاربردی در زندگی واقعی را داشته باشد، باید محیط را در نظر بگیرید.
خورشید و پیاده رو انواع مختلفی از گرما را تولید می کنند که چالش مهندسی قابل توجهی را ایجاد می کنند. این تیم نیاز به ایجاد ماده ای داشت که بتواند به صورت موثر از پوشندگان در مقابل هر دو نوع گرما محافظت کند.
مواد خنک کننده نسل بعدی
محققان مجبور شدند پارچه را بگونه ای طراحی نمایند که به صورت همزمان دو مجموعه ی متفاوت از خصوصیت های نوری داشته باشد.
طرح SSHF دارای سه لایه است: یک لایه رویی که اجازه می دهد تا گرمای خاصی به اتمسفر فرار کند، یک لایه میانی ساخته شده از نانوسیم های نقره ای که مانع از ورود گرما می شود و یک لایه پایینی که گرما را از پوست به لایه میانی منتقل می کند.
SSHF به علت ساختار منحصر به فرد نانو فیبر میکرویی، ۹۷ درصد نور خورشید را منعکس می کند. آزمایشات نشان داد که این ماده ۲.۳ درجه سانتیگراد(۴.۱ درجه فارنهایت) خنک تر از پارچه های ورزشی استقامتی در فضای باز و ۸.۹ درجه سانتیگراد(۱۶ درجه فارنهایت) خنک تر از ابریشم تجاری است.
منسوجات نوآورانه آنها، می تواند بعنوان یک سیستم خنک کننده غیرفعال برای تکمیل سیستم های گران تر و انرژی بر عمل کند.
محققان ادعا می کنند که استفاده از آن بسیار فراتر از پوشاک است. برای کاهش دمای داخلی و کاهش هزینه و ردپای کربن، امکان دارد یک نوع ضخیم تر از پارچه پوشیده از یک لایه پلی اتیلن نامحسوس در کناره های خودرو ها یا ساختمان ها اعمال شود.
این ماده همینطور امکان دارد برای حمل و نگهداری اقلامی مانند شیر استفاده گردد که در غیر این صورت در گرما خراب می شوند و این احتیاج به یخچال را می کاهد. یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: می توانید در هزینه های خنک کننده، برق و انرژی بسیار صرفه جویی کنید، چونکه این یک فرایند غیرفعال است.
منبع:

1403/03/26
19:28:23
0.0 / 5
165
تگهای خبر: دانش , طراحی , كاربر , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین