خطر بزرگی که جان فضانوردان سفرهای مریخی را تهدید می کند !

خطر بزرگی که جان فضانوردان سفرهای مریخی را تهدید می کند ! فیکس سرور: یک مطالعه جدید نشان میدهد که یک سفر رفت و برگشت به مریخ می تواند بطور قابل توجهی بر کلیه های فضانوردان تأثیر بگذارد، بطوریکه ممکنست آنها بعد از بازگشت به دیالیز نیاز داشته باشند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، فضا یکی از نامناسب ترین محیط ها برای انسان است. با این وجود، آژانس های فضایی و شرکت های خصوصی مانند اسپیس ایکس برنامه های بلندپروازانه ای برای فرستادن انسان به سفری طولانی تر از مریخ دارند.
به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید نشان میدهد که یک سفر رفت و برگشت به مریخ می تواند بطور قابل توجهی بر کلیه های فضانوردان تأثیر بگذارد.
این تحقیق که توسط کارشناسان مؤسسات مختلف همچون دانشگاه کالج لندن (UCL) رهبری می شود، موارد نگران کننده ای را نشان میدهد.
اگر راه های جدیدی برای صیانت از کلیه ها ایجاد نکنیم، باید بگویم که در صورتیکه یک فضانورد می تواند به مریخ برود، ممکنست در راه بازگشت به دیالیز نیاز داشته باشد. ما می دانیم که کلیه ها نشانه های لطمه تشعشع را دیر نشان می دهند. دکتر کیت سیو (Keith Siew)، نویسنده اول این مطالعه می گوید تا آن زمان که این امر آشکار شود، برای جلوگیری از لطمه بسیار دیر شده است و این برای شانس موفقیت ماموریت فاجعه بار خواهد بود.

بزرگترین مطالعه در مورد سلامت کلیه
ساکنان زمین در هر ثانیه از روز توسط میدان مغناطیسی سیاره ما از تشعشعات مضر فضایی محافظت می شوند.
با این وجود، بدن انسان به شکلی طراحی نشده که در مقابل تابش مداوم و کشنده فضایی، مانند بادهای خورشیدی و تشعشعات کیهانی کهکشانی (GCR) از اعماق فضا مقاومت کند.
برمبنای مطالعه ای جدید، تشعشعات کیهانی ممکنست ساختار و عملکرد کلیه ها را تغییر دهند. این تغییر در شکل اصلی اندام ممکنست خطر مبتلاشدن به سنگ کلیه و سایر عوارض سلامتی را افزایش دهد. در بعضی موارد، ممکنست در طول ماموریت های طولانی مدت به مریخ، به کلیه های فضانوردان «آسیب دائمی» وارد شود.
ممکنست بپرسید با توجه به این که هیچ ماموریت سرنشین داری به سیاره سرخ انجام نشده است، چگونه پژوهشگران به این نتیجه اعجاب انگیز رسیدند.
تیم تحقیقاتی مجموعه ای از مطالعات را جهت بررسی اثرات پروازهای فضایی طولانی مدت بر عملکرد کلیه انجام دادند. این آزمایش ها مستلزم بررسی های بیومولکولی، فیزیولوژیکی و آناتومیکی داده ها و نمونه های ۲۰ گروه مطالعه بود.
نمونه ها از بیش از ۴۰ سفر فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی و پروازهای تجاری به مدار پایین زمین که شامل افراد و موش ها بود، جمع آوری شد. علاوه بر این، آنها ۱۱ شبیه سازی فضایی را با موش ها انجام دادند.
هفت شبیه سازی، موش ها را در معرض دوزهای تشعشات مشابه ماموریت های ۱.۵ و ۲.۵ ساله مریخ قرار دادند.

آسیب دائمی به کلیه
پژوهشگران تاکید نمودند که این بزرگترین مطالعه در مورد سلامت کلیه در پرواز فضایی است. یافته های این مطالعه نشان داد که محیط فضایی کلیه های انسان و حیوانات را «بازسازی» کرده است.
بعد از کمتر از یک ماه قرار گرفتن در وضعیت فضایی، تعدادی از مجراهای کلیه آغاز به کوچک شدن کردند. این مجراها نقش کلیدی در برقراری تعادل کلسیم و نمک دارند. در این مطالعه تجربی، پژوهشگران این انقباض را در درجه اول به ریزگرانش نسبت می دهند تا تشعشات.
با این وجود، این مطالعه نشان داد که پرواز فضایی بر نحوه پردازش نمک ها توسط کلیه ها تأثیر می گذارد که تصور می شود نقش مهمی در تولید سنگ کلیه دارد.
بطور نگران کننده ای، موش هایی که به مدت ۲.۵ سال تحت تشعشات شبیه سازی شده قرار گرفتند، گرفتار لطمه غیرقابل برگشت کلیه و از دست دادن عملکرد کلیوی شدند. این نشان میدهد که کلیه فضانوردان ممکنست در ضمن یک ماموریت سه ساله به مریخ با خطرات شدیدی مواجه شود.
در صورتیکه این چالش ها دلهره آور هستند، درک این خطرات زیستی نخستین گام به سمت توسعه راهکار است.
استفان بی. والش (Stephen B. Walsh)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: شما نمی توانید با بهره گیری از محافظ آنها را در مقابل تشعشعات کهکشانی محافظت کنید، اما همانطور که در مورد بیولوژی کلیوی بیشتر می آموزیم، ممکنست اقدامات فنی یا دارویی برای تسهیل سفرهای فضایی طولانی مدت ایجاد شود.
هر دارویی که برای فضانوردان ایجاد می شود، ممکنست در اینجا روی زمین نیز مفید باشد، به عنوان مثال می توان کلیه های بیماران سرطانی را برای تحمل دوزهای بالاتر رادیوتراپی مقاوم تر کرد؛ برای اینکه کلیه ها یکی از عوامل محدودکننده دراین زمینه هستند.
منبع:

1403/03/25
13:07:18
0.0 / 5
197
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین