جیمز وب کربن را در اطراف یک ستاره جوان کشف کرد

جیمز وب کربن را در اطراف یک ستاره جوان کشف کرد به گزارش فیکس سرور، «تلسکوپ فضایی جیمز وب» در یک پژوهش بین المللی توانست مولکول های حاوی کربن را در اطراف یک ستاره جوان نشان دهد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان از «تلسکوپ فضایی جیمز وب» برای مطالعه قرص گاز و غبار اطراف یک ستاره جوان و خیلی کم جرم بهره برده اند.
به نقل از ناسا، نتایج این پژوهش بیشترین تعداد مولکول های حاوی کربن را تا به امروز در چنین قرصی نشان می دهند. این یافته ها پیامدهایی را برای پی بردن به ترکیب بالقوه هر سیاره ای دارند که امکان دارد در اطراف این ستاره تشکیل گردد.
سیارات سنگی بیشتر از غول های گازی در اطراف ستاره های کم جرم تشکیل می شوند و همین ویژگی، آنها را به رایج ترین سیاره ها در اطراف رایج ترین ستاره های کهکشان ما تبدیل می کند. اطلاعات کمی در مورد شیمی چنین سیاره هایی وجود دارد که امکان دارد شبیه به زمین یا بسیار متفاوت از آن باشند. ستاره شناسان امیدوارند با مطالعه کردن قرص های کهکشانی که چنین سیاراتی از آنها شکل می گیرند، بتوانند فرایند تشکیل سیاره و ترکیبات سیاره ای حاصل از آنرا درک کنند.
مطالعه کردن قرص های تشکیل دهنده سیاره در اطراف ستاره های کم جرم بسیار دشوار است، چونکه آنها کوچک تر و کم نورتر از قرص های اطراف ستاره های پرجرم هستند. برنامه «بررسی قرص فروسرخ میانی»(MINDS) با «دستگاه فروسرخ میانی»(MIRI)، با هدف استفاده از قابلیت های منحصربه فرد جیمز وب صورت می گیرد تا یک پل را بین موجودی شیمیایی قرص ها و خصوصیت سیارات فراخورشیدی ایجاد نماید.
«آدیتیا عربهاوی»(Aditya Arabhavi) پژوهشگر «دانشگاه خرونینگن»(University of Groningen) در هلند و از اعضای این گروه پژوهشی توضیح داد: جیمز وب، حساسیت و وضوح طیفی بهتری نسبت به تلسکوپ های فضایی فروسرخ پیشین دارد. این مشاهدات از زمین امکان پذیر نیست، چونکه انتشارات ساطع شده از قرص کهکشانی توسط جو سیاره ما مسدود می شوند.
این گروه پژوهشی، منطقه اطراف یک ستاره خیلی کم جرم معروف به «ISO-ChaI 147» را کاوش کردند که قدمت آن بین یک تا دو میلیون سال و جرم آن فقط ۰.۱۱ برابر خورشید است. طیفی که توسط دستگاه فروسرخ میانی جیمز وب آشکار شده، غنی ترین شیمی هیدروکربنی را نشان داده است که تا به امروز در یک قرص پیش سیاره ای دیده شده است و در مجموع ۱۳ مولکول متعدد حاوی کربن را در بر دارد. یافته های این گروه پژوهشی شامل نخستین تشخیص «اتان»(C2H6) در بیرون از منظومه شمسی و همچنین، کشف «اتیلن»(C2H4)، «پروپین»(C3H4) و «رادیکال متیل»(CH3) هستند.
عربهاوی اظهار داشت: این مولکول ها پیش تر در منظومه شمسی ما همچون در دنباله دارهایی مانند «دنباله دار چوریوموف گراسیمنکو»(67P/Churyumov–Gerasimenko) و «سی/۲۰۱۴ کیو۲»(C/2014 Q2) شناسایی شده اند. جیمز وب به ما فرصت داد تا بفهمیم این مولکول های هیدروکربنی نه تنها متنوع، بلکه فراوان هستند. اعجاب انگیز است که ما حالا می توانیم رقص این مولکول ها را در گهواره های سیاره ای ببینیم. این یک محیط تشکیل سیاره بسیار متفاوت با تصور معمول ماست.
به قول پژوهشگران، نتایج این پژوهش نتایج بسیاری را برای درک شیمی قرص درونی و سیاراتی دارند که امکان دارد در آنجا تشکیل شوند. از آنجائیکه جیمز وب نشان داد گاز موجود در قرص کهکشانی بسیار غنی از کربن است، احیانا کربن کمی در مواد جامد تشکیل دهنده سیارات باقی مانده و در نتیجه، سیارات شکل گرفته در آنجا امکان دارد در نهایت کربن کمی داشته باشند.
«اینگا کمپ»(Inga Kamp)، پژوهشگر دانشگاه خرونینگن و از اعضای این گروه پژوهشی اظهار داشت: این ترکیب عمیقا متفاوت از ترکیبی است که ما در قرص های حاوی مولکول های حامل اکسیژن مانند آب و دی اکسید کربن اطراف ستاره های خورشیدی می بینیم. این جرم مشخص می کند که چنین قرص های کهکشانی در یک سطح منحصربه فرد از اجرام قرار دارند.
«اگنس پرین»(Agnés Perrin) از «مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه»(CNRS) اظهار داشت: باورنکردنی است که ما می توانیم مولکول هایی را که روی زمین به خوبی می شناسیم، در جرمی شناسایی و اندازه گیری نماییم که بیشتر از ۶۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد.
این پژوهش، نیاز حیاتی دانشمندان را به همکاری میان رشته ای برجسته می کند. پژوهشگران خاطرنشان کردند که این نتایج و داده ها می توانند در زمینه های دیگر همچون فیزیک نظری، شیمی و اخترشیمی سودمند باشند و به تفسیر طیف ها و بررسی خصوصیت های جدید در این محدوده طول موج کمک کنند.
منبع:

1403/03/19
11:13:22
0.0 / 5
111
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین