ارتباط کابوس دیدن با مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی

ارتباط کابوس دیدن با مبتلا شدن به بیماری های خودایمنی به گزارش فیکس سرور، پژوهشگران می گویند کابوس دیدن می تواند یک اخطار اولیه برای شروع اختلالات خودایمنی در مغز باشند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، مطالعه جدیدی که به سرپرستی ملانی اسلون، پژوهشگر بهداشت عمومی از دانشگاه کمبریج انجام شده است، نشان داد که خواب های بد و کابوس ها یکی از شایع ترین و اولیه ترین نشانه های شعله ور شدن «لوپوس» است.
لوپوس یا «لوپوس منتشر» (Lupus) گونه ای از انواع بیماری های خودایمنی است که در آن سیستم دفاعی بدن، ضد ارگان ها و بافت های پیوندی خودی عمل می کند و به آنها صدمه می رساند. زنان در مقابل این بیماری ۱۰ برابر بیشتر از مردان صدمه پذیرند. این بیماری اغلب پوست و چندین اندام داخلی را درگیر می کند.
به نقل از اس ای، در یک نظرسنجی آنلاین از ۶۷۶ بیمار مبتلا به لوپوس تقریبا یک سوم بیماران اختلال خواب و کابوس را در سال پیش از ظهور سایر علایم بیماری گزارش کردند.
این یافته ها به گزارش هایی در خصوص ارتباط کابوس دیدن و سیستم ایمنی مغز می افزاید و نشان داده است که آنها به شکلی در هم تنیده شده اند.
گای لشزینر، متخصص مغز و اعصاب و از نویسندگان این مطالعه از بیمارستان گای و سنت توماس در لندن می گوید: ما از مدت ها پیش می دانستیم که تغییرات در خواب و رؤگیا امکان دارد نشان دهنده تغییرات در سلامت جسمی، عصبی و روانی باشد و گاهی اوقات می تواند نشانه های اولیه بیماری باشد.
وی ادامه داد: با این وجود این نخستین شواهدی است که نشان داده است کابوس های شبانه امکان دارد به ما در نظارت بر یک بیماری خودایمنی جدی مانند لوپوس هم کمک کنند و یک اخطار مهم برای بیماران و پزشکان است که علایم خواب می توانند به ما در مورد عود قریب الوقوع بیماری ها اطلاع دهند.
لوپوس یک بیماری خودایمنی مادام العمر با علت ناشناخته است که اغلب در سنین ۱۵ تا ۴۵ سالگی آغاز می شود و هر چند سال، سبب شعله ور شدن متناوب عوارضی نظیر مفاصل دردناک، تب، درد قفسه سینه، خستگی یا ریزش مو می شود.
همه افراد مبتلا به لوپوس در طول این دوره ها علایم عصبی روانی را بروز نمی دهند، اما برای تقریبا ۴۰ درصدی که اینطور می شود، تشخیص و درمان چالش برانگیز است، چونکه علائمی مانند کابوس و توهم، ذهنی هستند و خیلی از بیماران از بحث در رابطه با آنها خودداری می کنند.
افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی مغز، اغلب خواب و رؤیاهای واضحی را تجربه می کنند که احساسی هستند، اما این علایم شناختی نادیده گرفته می شوند.
با این وجود اخیراً مطالعات نشان داده است که خیلی از کسانی که به بیماری پارکینسون (که با مشکلات خود ایمنی مرتبط است) مبتلا می شوند، تا یک دهه پیش از تشخیص، درگیر کابوس های ناراحت کننده هستند.
کابوس ها همینطور به صورت بالقوه پیشبینی کننده زوال عقل هستند که باز هم با سیستم ایمنی مرتبط می باشد و بعضی از بیماران مبتلا به ام اس هم می گویند که خواب هایشان پیش از بروز علایم بیماری، کابوس وار می شود.
هم اکنون به نظر می آید همین مساله برای بعضی از افراد مبتلا به لوپوس هم صادق است.
محققان علاوه بر نظرسنجی آنلاین که گفته شد، با ۶۹ نفری که مبتلا به بیماری روماتیسمی خودایمنی سیستمیک همچون لوپوس بودند، مصاحبه های شخصی انجام دادند.
یکی از پاسخ دهندگان اظهار داشت که کابوس هایش در هنگام شعله ور شدن علایم لوپوس آنقدر وحشتناک بوده است که بعنوان مثال دیده است که افراد از پوست خود بیرون می آیند.
این بیماران به محققان گفتند که فکر می کنند هرچه بدن شان تحت استرس بیشتری باشد، رؤیاپردازی و کابوس های واضح تر و بدتری می بینند.
یکی دیگر از بیماران نظر مشابهی داشت و اظهار داشت: من به این نتیجه رسیدم که کابوس ها احتمالا نشان دهنده مبارزه من با سیستم ایمنی خودم هستند.
نظرسنجی آنلاین نشان داد که بیشتر از ۶۰ درصد از پاسخ دهندگان گزارش کرده اند که خواب شبانه شان به صورت فزاینده ای قبل از بروز بیماری مختل شده است.
چنین یافته هایی از مشاهدات بالینی اخیر انجام شده توسط دو تن از نویسندگان مطالعه شامل اسلون و دیوید دی کروز، روماتولوژیست از کالج کینگز لندن حمایت می کنند که خاطرنشان کردند پرسیدن از بیماران لوپوس در مورد کابوس ها پاسخ شگفت انگیزی را برمی انگیزد.
دی کروز در رابطه با یافته های جدید می گوید: سالهای زیادی با بیماران لوپوس در رابطه با کابوس ها صحبت کرده ام و فکر می کنم که ارتباطی با فعالیت بیماری آنها وجود دارد.
وی ادامه داد: این پژوهش شواهدی از این مورد را عرضه می کند و ما به صراحت، پزشکان بیشتری را تشویق می نماییم که در مورد کابوس ها و سایر علایم عصبی-روان پزشکی پژوهش کنند.
در مجموع به نظر می آید خواب و کابوس و رؤیاهای ما واقعاً می توانند چیزی به ما بگویند، چون که دانشمندان بشدت به آن مشکوک شده اند.
این مطالعه در مجله eClinicalMedicine انتشار یافته است.
منبع:

1403/03/03
12:09:30
0.0 / 5
205
تگهای خبر: آنلاین , پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین