ترمیم سریع سوختگی با بانداژ تولید شده از سیب، ذرت و سویا!

ترمیم سریع سوختگی با بانداژ تولید شده از سیب، ذرت و سویا! فیکس سرور: پژوهشگران ایتالیایی با بهره گیری از مواد موجود در محصولاتی مانند سیب و ذرت و سویا، نوعی بانداژ ابداع نموده اند که می تواند سرعت ترمیم را در زخم های سوختگی بالا ببرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، شاید به زودی یک بانداژ جدید بتواند نگرانی را درباره ی ترمیم پوست بعد از سوختگی برطرف کند.
به نقل از فیز، گروه پژوهشی «مواد هوشمند»(Smart Materials) به سرپرستی «آتاناسیا آتاناسیو»(Athanassia Athanassiou) پژوهشگر «مؤسسه فناوری ایتالیا»(IIT)، یک بانداژ زیست سازگار را از مواد گیاهی ساخته اند که مملو از ویتامین C است و می تواند به روند بهبود زخم های سوختگی سرعت بدهد.
یافته های این پژوهش، پتانسیل ایجاد محصولات مشابه را برای درمان انواع لطمه های پوستی همچون پارگی و زخم ارائه می دهند. علاوه بر این، بانداژ جدید یک جایگزین امیدوارکننده و زیست سازگار برای چسب های زخم است.
بعد از سوختگی، ناحیه لطمه دیده بطور معمول در نتیجه التهاب که مکانیسم دفاعی طبیعی بدن است، به قرمزی و تورم گرفتار می شود. با این وجود، التهاب بیش از اندازه می تواند بطور معکوس موجب تولید رادیکال های آزاد اکسیژن شود و روند بهبودی را مختل کند.
پژوهشگران مؤسسه فناوری ایتالیا باتوجه به این نگرانی، یک بانداژ زیست سازگار ابداع نموده اند که می تواند از افزایش بیش از اندازه سطح التهاب پیشگیری کند و تعداد رادیکال های آزاد را کم کند تا زمان لازم برای بهبودی کوتاه شود. علاوه بر این، بانداژ بطور طبیعی در عرض چند روز تحلیل می رود و نگرانی ها را درباره ی تولید زباله از بین می برد.
این بانداژ از یک ماده زیست تخریب پذیر جدید تولید شده است که مواد سازنده آن به شرح زیر هستند؛
«زئین»(Zein). پروتئینی که از ذرت به دست می آید. «پکتین»(Pectin). قندی که در پوست خیلی از میوه ها مانند سیب یافت می شود. «لسیتین سویا»(Soy lecithin). ماده ای که از گیاه سویا تهیه می شود.

این بانداژ با بهره بردن از بافت متخلخل خود، آغشته به ویتامین C است که به سبب خاصیت های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ذاتی خود شهرت دارد. هنگامی که بانداژ روی سوختگی قرار بگیرد، به تدریج ویتامین C آزاد می شود. در نتیجه، سطح التهاب تثبیت می شود و تولید رادیکال های آزاد را می کاهد.
سازگاری این محصول با سلول های انسانی، یک خاصیت کلیدی است که استفاده احتمالی آنرا در آینده تعیین می کند. بررسی های آزمایشگاهی که روی کراتینوسیت های تشکیل دهنده پوست انجام شده اند، این خاصیت را تایید می کنند.
همین طور این آزمایش ها نشان داده اند که بعد از به کار بردن بانداژ، سطوح سه مولکول کلیدی در رابطه با التهاب شامل اینترلوکین های IL-1β، IL-6 و فاکتور رشد تومور TNF-α، در مقایسه با زمانی که بانداژ وجود نداشت، ۵۰ درصد کم شد.
علاوه بر این، همین مقایسه نشان داد که تعداد رادیکال های آزاد اکسیژن تا ۷۰ درصد کم شده است. در نهایت، افزایش تولید مولکول حیاتی کلاژن و فیبروبلاست ها مشاهده شد که در ترمیم زخم نقش دارند.
برای تایید این نتایج، یک مجموعه آزمایش های پیش بالینی انجام شد که توانایی محصول را در کاهش التهاب نشان داد. همه این شواهد، اثربخشی بانداژ توسعه یافته توسط مؤسسه فناوری ایتالیا را در تسریع بهبودی ناشی از سوختگی نشان میدهد.
«فابریزیو فیورنتینی»(Fabrizio Fiorentini)، پژوهشگر لابراتوار مواد هوشمند اظهار داشت: ما برای ساخت این بانداژ، کار خودرا با ایده به کار بردن موادی با منشأ طبیعی شروع کردیم، اما حالا می خواهیم حتی از این هم فراتر برویم. هدف ما ساخت یک محصول مشابه با مواد به دست آمده از ضایعات مواد غذایی است تا مفهوم اقتصاد چرخشی را تقویت نماییم.
آتاناسیو اظهار داشت: این تنها یکی از کاربردهای ممکن برای این گروه از مواد هوشمند است. ما روی فناوری های دیگری کار می نماییم که نه فقط می توانند سرعت ترمیم سوختگی ها را بالا برند، بلکه ترمیم انواع دیگر زخم ها مانند پارگی یا زخم های پوستی را نیز سرعت بدهند. این لطمه ها بیش از نیم میلیون نفر را در ایتالیا تحت تأثیر قرار می دهند و اغلب استقلال شخصی را محدود می کنند.
این پژوهش در مجله «ACS Applied Bio Materials» به چاپ رسید.
منبع:

1403/02/16
08:56:05
0.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین