نقشه ای که راز یک انفجار کهکشانی بزرگ را برملا کرد!

نقشه ای که راز یک انفجار کهکشانی بزرگ را برملا کرد! فیکس سرور: یک گروه بین المللی از ستاره شناسان با تهیه نخستین نقشه با وضوح بالا از یک انفجار بزرگ در یک کهکشان مجاور، از راز آلودگی کهکشانی پرده برداشتند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، نخستین نقشه با وضوح بالا از یک انفجار بزرگ در یک کهکشان مجاور تهیه شده است که سرنخ های مهمی را درباره ی چگونگی آلوده شدن فضای بین کهکشان ها با عناصر شیمیایی ارائه می دهد.
به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه استرالیای غربی، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان به مطالعه کهکشان «ان جی سی ۴۳۸۳»(NGC 4383) در «خوشه دوشیزه»(Virgo Cluster) پرداختند و یک جریان خروجی گاز را آشکار کردند. این جریان آن قدر بزرگ است که ۲۰ هزار سال طول می کشد تا نور از یک طرف به طرف دیگر برسد.
دکتر «آدام واتس»(Adam Watts) پژوهشگر «دانشگاه استرالیای غربی»(UWA) در «مرکز بین المللی تحقیقات نجوم رادیویی»(ICRAR) و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این خروجی نتیجه انفجارهای ستاره ای قوی در نواحی مرکزی کهکشان بود که می توانست مقادیر زیادی از هیدروژن و عناصر سنگین تر را خارج کند.
جرم گاز پرتاب شده معادل بیش از ۵۰ میلیون خورشید است. واتس افزود: اطلاعات بسیار کمی درباره ی فیزیک جریان های خروجی و خاصیت های آنها وجود دارد برای اینکه تشخیص جریان خروجی بسیار دشوار است. گاز پرتاب شده کاملا غنی از عناصر سنگین است که یک دید منحصربه فرد را از پروسه پیچیده اختلاط هیدروژن و فلزات موجود در گاز خروجی به ما می دهد. در این مورد خاص، ما اکسیژن، نیتروژن، گوگرد و خیلی از عناصر شیمیایی دیگر را شناسایی کردیم.
خروج گاز برای تنظیم سرعت و مدت زمانیکه کهکشان ها می توانند ستاره ها را تشکیل دهند، خیلی مهم است. گازی که توسط این انفجارها به بیرون پرتاب می شود، فضای بین ستاره های یک کهکشان و حتی فضای بین کهکشان ها را آلوده می کند و می تواند برای همیشه در محیط بین کهکشانی شناور باشد.
این نقشه با وضوح بالا، با استفاده از داده های پروژه «MAUVE» تهیه شده است که به سرپرستی پروفسور «باربارا کاتینلا»(Barbara Catinella) و «لوکا کورتز»(Luca Cortese) پژوهشگران مرکز بین المللی تحقیقات نجوم رادیویی صورت می گیرد.
برای این پژوهش بین المللی، از «طیف نگار میدان انتگرال میوز»(MUSE Integral Field Spectrograph) روی «تلسکوپ بسیار بزرگ»(VLT) در «رصدخانه جنوبی اروپا»(ESO) واقع در شمال شیلی استفاده شد.
کاتینلا اظهار داشت: ما پروژه MAUVE را طراحی کردیم تا بررسی نماییم که فرآیندهای فیزیکی مانند خروج گاز چگونه به متوقف شدن روند تشکیل ستاره در کهکشان ها کمک می کنند. ان جی سی ۴۳۸۳ نخستین هدف ما بود برای اینکه ما گمان می بردیم که اتفاق بسیار جالبی درحال رخ دادن است اما داده ها فراتر از انتظارات ما ظاهر شدند. ما امیدواریم که مشاهدات MAUVE در آینده، اهمیت خروج گاز در کیهان محلی را با جزییات دقیق نشان دهند.
این پژوهش در مجله «MNRAS» به چاپ رسید.1403/02/03
14:39:58
0.0 / 5
215
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین