پرندگان در خواب هم آواز می خوانند

پرندگان در خواب هم آواز می خوانند فیکس سرور: پژوهشگران انقباضات عضلانی دستگاه صوتی پرندگان را ردیابی کردند و آوازی را که در خواب بصورت بی صدا می خوانند، بازسازی کردند. صدای به دست آمده یک صوت بسیار خاص است که به آنها اجازه می دهد بفهمند رؤیای پرنده در مورد چیست.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، هنگامی که پرندگان می خوابند، قسمتی از مغز آنها که به آواز خواندن در طول روز اختصاص دارد، فعال باقی می ماند و الگوهایی را نشان داده است که شبیه الگوهایی است که در هنگام بیداری ایجاد می شود.
پژوهشگران دانشگاه بوئنوس آیرس (UBA) قبل تر نشان داده بودند که این الگوهای مغزی ماهیچه های صوتی پرنده را فعال می کنند و آنها را قادر می سازند تا بصورت بی صدا در هنگام خواب آواز بخوانند.
اما، تاکنون، ترسیم نحوه پردازش این فعالیت شبانه ممکن نبوده است. پژوهشگران دانشگاه بوئنوس آیرس در مطالعه جدید خود، حرکات ماهیچه های صوتی به وجود آمده در خواب پرندگان را به آهنگ های مصنوعی تبدیل کردند.
گابریل مایندلین (Gabriel Mindlin)، متخصص مکانیسم های فیزیکی آواز پرندگان و نویسنده مسئول این مطالعه، می گوید: رؤیاها یکی از درونی ترین و دست نیافتنی ترین بخش های وجود ما هستند. دانستن این که ما این تجربه را با چنین گونه هایی به اشتراک می گذاریم، بسیار تکان دهنده است. امکان ورود به ذهن پرنده ای که رؤیا می بیند و گوش دادن به صدای آن رؤیا، وسوسه ای است که نمی توان در مقابل آن مقاومت کرد.
صدای آواز پرنده ازطریق یک اندام منحصربه فرد تولید می شود که فقط پرندگان آنرا دارند. این اندام منحصربه فرد که در پایه نای قرار دارد، سیرینکس (syrinx) نامیده می شود.
عبور هوا از این ناحیه موجب می شود برخی یا همه دیواره های این اندام ارتعاش کنند، در صورتیکه کیسه هوای اطراف آن مانند یک محفظه طنین انداز عمل می کند. زیر و بمی صدای تولید شده بستگی به کشش عضلات اطراف روی سیرینکس و مجاری تنفسی دارد.


پژوهشگران پرنده گوگردی (Great kiskadee) را برای مطالعه خود انتخاب کردند، برای اینکه از اینگونه در تحقیقات قبلی نیز استفاده شده بود. این پرنده پرهیاهو و تهاجمی که در سرتاسر آمریکای میانه و جنوبی رایج است، به داشتن صدای سه هجایی شناخته شده است. گوگردی هنگام دفاع از قلمروی خود، یک الگوی آوازی متمایز بوجود می آورد.
الکترودهای الکتروماهیچه نگاری (EMG) سفارشی در پرندگان کاشته شد تا پاسخ عضلانی و فعالیت الکتریکی در عضله مایل شکمی، برجسته ترین عضله تولیدکننده آواز پرندگان گوگردی، اندازه گیری شود. در صورتیکه پرندگان بیدار و خواب بودند، پاسخ عضلانی و آواز پرندگان بطور همزمان ضبط شد. با کمک یک مدلِ سیستم های دینامیکی از مکانیسم تولید صدای پرنده گوگردی برای ترجمه اطلاعات به آهنگ های مصنوعی استفاده شد. بطور اساسی، این مدل آن چه را که در سیرینکس هنگام تولید صدا رخ می دهد، به مجموعه ای از معادلات ریاضی تجزیه کرد.
میدلین می گوید: در طول ۲۰ سال اخیر، من روی فیزیک آواز پرندگان و چگونگی ترجمه اطلاعات ماهیچه ای به آهنگ کار کرده ام. به این ترتیب، می توانیم از الگوهای فعالیت ماهیچه ای به عنوان پارامترهای وابسته به زمان در مدل تولید آواز پرندگان استفاده نماییم و آهنگ مربوطه را ایجاد نماییم.
تحلیل و بررسی فعالیت عضلانی در طول خواب، الگوهای فعالیت ثابتی را نشان داد که مربوط به آوازهای تولیدشده توسط پرنده گوگردی در طول روز بودند.
پژوهشگران می گویند که مطالعه آنها پنجره ای منحصر به فرد به مغز پرندگان ارائه کرده است و استفاده از مدلهای بیومکانیک دینامیکی برای تبدیل سیگنال ها به رفتار می تواند به سایر گونه ها نیز تعمیم یابد.
آنها می گویند: به عبارت دیگر، در این پژوهش نشان داده ایم که چطور می توان از مدلهای فیزیکی برای گوش دادن به آن چه یک پرنده در خواب می بیند، بهره برد.
این مطالعه در مجله Chaos انتشار یافته است.1403/01/28
08:54:57
0.0 / 5
219
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین