آزمایش واکسنی که تومورهای کبدی را کاهش می دهد

آزمایش واکسنی که تومورهای کبدی را کاهش می دهد فیکس سرور: تلفیقی از یک واکسن و یک داروی ایمنی درمانی منجر به کاهش سرطان پیشرفته کبد در آزمایش ها شده است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، یک سوم بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته کبد که یک واکسن شخصی سازی شده را در یک آزمایش کوچک دریافت کرده بودند، شاهد کوچک شدن تومورهای کبدی خود بودند.
به نقل از آی ای، شرکت جینیوس تراپیوتیکز(Geneos Therapeutics) از انتشار داده های ایمنی مثبت، ایمنی زایی و اثربخشی راه حل خود در مجله Nature Medicine آگاهی داده است.
طبق این مطالعه، کارسینوم سلول های کبدی شایع ترین نوع سرطان اولیه کبد و همین طور یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سرتاسر جهان است. این بیماری تنها در ایالات متحده مسئول بیش از ۱۲ هزار مرگ در هر سال است.
کارسینوم هپاتوسلولار یا کارسینوم سلول های کبدی(HCC) شایع ترین نوع سرطان کبد اولیه در بزرگسالان است و هم اکنون شایع ترین علت مرگ در افراد مبتلا به سیروز است. این بیماری سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در سرتاسر جهان است.
کارسینوم سلول های کبدی در وضعیت التهاب مزمن کبد رخ می دهد و بیشترین ارتباط را با عفونت هپاتیت ویروسی مزمن(هپاتیت ب یا سی) یا قرار گرفتن در معرض سمومی مانند الکل، آفلاتوکسین یا آلکالوئیدهای پیرولیزیدین دارد.
با وجود این که پیشرفت هایی در درمان سرطان کبد پیشرفته حاصل شده است، اما همچنان میزان بقای پنج ساله آن زیر ۱۰ درصد باقی مانده است.
پژوهش حاضر
نخستین و آخرین بیمار به ترتیب در ۱۶ ژوئن ۲۰۲۰ و ۱۴ ژوئن ۲۰۲۳ جهت شرکت در این مطالعه ثبت نام کردند و همه ۳۶ بیمار در این پژوهش واکسن شخصی سازی شده مخصوص خودرا دریافت نمودند.
پژوهشگران در این مطالعه از نمونه هایی از تومورهای بیماران برای ساخت واکسن هایی برمبنای جهش های جدید موجود در تومور هر بیمار استفاده کردند.
سرطان کبد حاوی جهش های کمتری است که به کاهش اثربخشی ایمنی درمانی ها منجر می شود. نتایج نشان میدهد که واکسن های مبتنی بر جهش هایی که فقط در تومور بیمار وجود دارند، می توانند سیستم ایمنی را تقویت نمایند. این کار به شکلی به انجام می رسد که توانایی تشخیص و حمله به سرطان ها را بهبود می بخشد.
دکتر مارک یارکوان سرپرست این مطالعه می گوید: این واکسن اساساً سیستم ایمنی را آموزش می دهد تا آنتی ژن هایی را که نادیده گرفته می شوند، تشخیص دهد.
به بیماران واکسن هایی در کنار روش ایمنی درمانی که به شکل گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، داده شد. آنها با این ترکیب، ۳۰ درصد کاهش تومور را تجربه کردند. سه نفر از آنها واکنش کامل داشتند، به این معنا که هیچ نشانه قابل تشخیصی از تومور بعد از یک پیگیری متوسط ۲۱.۵ ماهه باقی نمانده است.
یارکوان اضافه کرد: این مطمئناً نشان میدهد که واکسن واقعاً اثربخشی بالینی را افزایش داده است.
عوارض جانبی و واکنش های نامطلوب
هیچ عوارض و واکنش جانبی جدی برای بیماران وجود نداشت و تنها عارضه آن مربوط به درد در محل تزریق بود.
درمان ابداعی شرکت جینیوس شامل یک واکسن دی ان ای است که کد ژنتیکی پروتئین های جهش یافته را بوسیله یک تکانه الکتریکی کوچک به سلول ها می رساند. هر واکسن می تواند تا ۴۰ ژن جهش یافته را هدف قرار دهد.
نیرانجان سردسایی رییس جینیوس می گوید با وجود اندازه کوچک این مطالعه، نتایج آن برای پیشرفت این حوزه مهم می باشد. وی در یک بیانیه اظهار داشت: مکانیسم ما هر مرحله از واکسیناسیون تا کاهش تومور را که برای توضیح پایه ایمونولوژی پاسخ های بالینی مشاهده شده لازم است، تأیید می کند.
همین طور یارکوان اظهار داشت که آزمایشات بزرگتری درحال برنامه ریزی است، اما از ارائه جزییات آنها خودداری کرد.
بر طبق این مطالعه، سالانه بیش از ۸۰۰ هزار نفر در سرتاسر جهان به این نوع سرطان مبتلا می شوند. همین طور علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سرتاسر جهان است و سالانه بیش از ۷۰۰ هزار مرگ و میر را به خود اختصاص می دهد.
پیش بینی می شود که تعداد موارد جدید سرطان کبد در هر سال بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۴۰ حدود ۵۵ درصد افزایش یابد. همین طور پیش بینی می شود ۱.۳ میلیون نفر در سال ۲۰۴۰ بر اثر سرطان کبد جان خودرا از دست بدهند.
یافته های اولیه این مطالعه در انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان در سن دیگو ارائه شده است.
منبع:

1403/01/22
19:01:16
0.0 / 5
203
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین