سن نخستین اهداف سیارکی فضاپیمای لوسی ناسا مشخص شد

سن نخستین اهداف سیارکی فضاپیمای لوسی ناسا مشخص شد فیکس سرور: دانشمندان با بررسی داده های جمع آوری شده توسط فضاپیمای «لوسی» ناسا توانستند سن نخستین اهداف سیارکی آنرا تخمین بزنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، به نظر می آید که فضاپیمای ناسا حرف های بسیاری را برای گفتن درباره ی سیارک مورد هدف خود دارد.
به نقل از اسپیس، وقتی فضاپیمای «لوسی»(Lucy) ناسا در نوامبر گذشته از کنار نخستین هدف رسمی سیارکی خود به نام «دینکینش»(Dinkinesh) عبور کرد، متوجه شد که این سنگ فضایی در حقیقت سه سنگ است که در کنار هم جمع شده اند. بااینکه دانشمندان از دیدن قمر «سلم»(Selam) دینکینش شگفت زده شدند اما کشف کردن این مساله که خود سلم در حقیقت دو جرم است که با هم ترکیب شده اند، آنها را شوکه کرد.
دینکینش بطور تصادفی به عنوان یک آزمایش مهندسی برای سیستم ردیابی لوسی برگزیده شد که به فضاپیما امکان می دهد تا مکان سیارک را بطور خودکار مشخص نماید و آنرا در محدوده دید خود نگه دارد. دانشمندان گفتند که آنها الزامات محافظه کارانه ای را برای حفظ پایداری کاوشگر دارند.
«جان اسپنسر»(John Spencer) معاون پروژه ماموریت در «موسسه تحقیقات جنوب غربی»(SwRI) اظهار داشت: ما این نیازها را کاملا برطرف کردیم و در تمام طول ماموریت، تصاویر واضحی داشتیم.
«هال لویسون»(Hal Levison) پژوهشگر ارشد ماموریت در موسسه تحقیقات جنوب غربی اظهار داشت: این کار بسیار بهتر از آن چیزی بود که از هر نظر انتظار داشتیم.
اسپنسر، لویسون و سایر اعضای ماموریت در اوایل ماه جاری، نتایج اولیه آن رویارویی تصادفی را در اختیار دانشمندان گذاشتند که داده های فراوانی را به همراه داشت. این گروه پژوهشی طی «نشست علوم قمری و سیاره ای»(LSPC) در تگزاس گفتند که دینکینش و سلم تقریباً هم سن هستند. آنها برجستگی های مشابهی را در استوای خود دارند که نشان دهنده ریزش انبوه و برافزایش مجدد است. همچنین، آنها ضربه های ملایمی خورده اند که دهانه های قابل تشخیص را به جا گذاشته اند.
«سیمون مارچی»(Simone Marchi) از اعضای این ماموریت اظهار داشت: جای تعجب نیست که سنگ های فضایی نیز احتمالاً قطعاتی از سنگ های بزرگ تر باشند.
وی ادامه داد: این اساسا اجتناب ناپذیر است. اجرام بزرگ تر از ۱۰۰ کیلومتر به احتمال زیاد اجرام اولیه هستند؛ در صورتیکه موارد کوچک تر به احتمال زیاد به مرور زمان در اثر برخورد نابود می شوند.


دانشمندان از دیدن دهانه های بزرگ تر روی سنگ های فضایی استنباط کردند که دینکینش هفت میلیون سال و سلم حدود دو میلیون سال قدمت دارد. آنها گفتند: جالب است که دینکینش و سلم تفاوت سنی زیادی با هم ندارند برای اینکه از نظر کیهانی، پنج میلیون سال در مقایسه با منظومه شمسی ۴.۵ میلیارد ساله ما زمان زیادی نیست.
مارچی اظهار داشت: این می تواند یک نکته اساسی را درباره ی ایجاد چنین اجرامی به ما بگوید و احتمالاً فرآیندهای متفاوتی مسئول ایجاد دینکینش و سلم هستند.
دانشمندان از زمان پرتاب فضاپیمای لوسی مشغول مطالعه کردن داده های آن درباره ی منظومه دینکینش هستند و تلاش می کنند تا بخش های مختلف داستان ایجاد و تکامل آنرا کنار هم بگذارند.
«کیث نول»(Keith Noll) دانشمند «مرکز پرواز فضایی گادرد» ناسا اظهار داشت: این جرم تصادفی بسیار جالب و عجیب است. یا ما بسیار خوش شانس بودیم یا بطور کلی در این سیارک های کوچک، پیچیدگی بیشتری نسبت به آن چه فکر می کردیم وجود دارد.1403/01/12
15:10:51
0.0 / 5
167
تگهای خبر: پژوهش , دانش , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین