ناسا حیات بیگانه را تنها از یک سلول شناسایی می کند

ناسا حیات بیگانه را تنها از یک سلول شناسایی می کند به گزارش فیکس سرور، مأموریت آتی ناسا می تواند حیات فرازمینی را در قمر یخی سیاره مشتری معروف به «اروپا» در دهه آینده شناسایی کند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، طبق یک مطالعه جدید، ممکنست تا سال ۲۰۳۰ حیات فرازمینی را پیدا نماییم.
به نقل از ان ای، یک آزمایش آزمایشگاهی نشان داده است که ابزارهای روی یک فضاپیما که به یکی از امیدوارکننده ترین جهان ها برای یافتن حیات می رود، به اندازه کافی حساس هستند تا یک سلول زنده را در یک قطعه یخ شناسایی کنند.
هنگامی که به این فکر می کنید که زندگی در ماورای سیاره زمین برای نخستین بار ممکنست پیدا شود، ممکنست مریخ یا تعدادی از سیارات فراخورشیدی دوردست را تصور نماییم، اما بطور شگفت انگیزی بنظر می رسد امیدوارکننده ترین محل ها قمرهای یخی سیارات غول پیکر گازی در منظومه شمسی خودمان باشند.
تصور می شود که قمر زحل موسوم به «انسلادوس» و قمر مشتری به نام «اروپا»، هر دو اقیانوس های جهانی را در زیر پوسته های یخی خود، با شرایط و مولکول های کلیدی که می توانند از حیات پشتیبانی کنند، دارند.
برای درک بهتر شرایط، ناسا در اواخر سال جاری مأموریتی را به یکی از این قمرها راهی می کند. فضاپیمای اروپا کلیپر(Europa Clipper) به دور قمر اروپا می چرخد و آنرا تحلیل و بررسی می کند و تا ارتفاع ۲۵ کیلومتری به سطح آن نزدیک می شود تا ترکیب و سطح آنرا ترسیم کند، اندازه گیری هایی از اقیانوس داخلی آن جمع آوری کند و حتی دانه های یخ و غبار روی آنرا تحلیل و بررسی کند.
در صورتیکه این ماموریت برای شکار حیات فرازمینی طراحی نشده بود، یک مطالعه جدید نشان میدهد که به هر حال می تواند آنرا کشف کند.
تیمی به رهبری دانشمندان دانشگاه واشنگتن و دانشگاه فری(Freie) برلین آزمایشی را انجام دادند تا ببینند که آیا ابزار «اروپا کلیپر» می تواند میکروب های محصور در دانه های یخ را تشخیص دهد؟
پژوهشگران برای شبیه سازی آن چه فضاپیما هنگام جمع آوری داده ها از اروپا تجربه می کند، یک پرتو نازک از آب مایع را به داخل خلأ شلیک کردند، سپس از لیزر برای تحریک قطرات استفاده کردند و آنها را با طیف سنجی جرمی تحلیل و بررسی کردند تا بفهمند چه چیزی در آنها وجود دارد.
باکتری اسفینجوپیکسیس آلاسکنسیس(Sphingopyxis alaskensis) گونه ای رایج از باکتری هاست که در محیط های سرد و فقیر از مواد مغذی مانند آب های آلاسکا رشد می کند. میکروب هایی مانند اینها در یک غشای لیپیدی محصور شده اند و می توانند لایه ای از کف را روی سطح اقیانوس تشکیل دهند که در نهایت به هوا منتقل می شوند.
اگر حیات مشابهی در اقیانوس اروپا وجود داشته باشد، بطور بالقوه می تواند آن دانه های یخ را به فضا ببرد، جایی که طیف سنج جرمی کلیپر می تواند اسیدهای چرب و لیپیدهای دارای بار منفی آنها را شناسایی کند.
فابیان کلنر، نویسنده ارشد این مطالعه، اظهار داشت: ما در اینجا سناریوی قابل قبولی را به جهت اینکه چگونه سلول های باکتریایی می توانند در تئوری، در مواد یخی که از آب مایع روی انسلادوس یا اروپا تشکیل شده و سپس به فضا گسیل می شوند، ادغام شوند، توصیف می نماییم. برای من، جستجو برای لیپیدها یا اسیدهای چرب هیجان انگیزتر از جست وجوی آجرهای سازنده دی ان ای است و دلیل آن، این است که اسیدهای چرب پایدارتر به نظر می رسند.
این تیم دریافت که این ابزار می تواند نمونه ای بیولوژیکی به کوچکی یک سلول را در یک دانه یخ شناسایی کند.
کلنر می گوید: ما برای نخستین بار نشان دادیم که حتی بخش کوچکی از مواد سلولی را می توان با طیف سنج جرمی روی یک فضاپیما شناسایی کرد. نتایج ما به ما اطمینان بیشتری می دهد که با بهره گیری از ابزارهای آینده، می توانیم شکل های حیات شبیه به موجودات روی زمین را که بطور فزاینده ای معتقدیم می توانند در قمرهای اقیانوس دار وجود داشته باشند، شناسایی نماییم.
در صورتیکه ما به شدت بدنبال یافتن شواهدی در خصوص این هستیم که حیات فرازمینی را در سیارات و قمرهای دیگر شناسایی نماییم، بسیار هیجان انگیز خواهد بود که بالاخره یکی از آنها را بیابیم. بدین سبب باید منتظر نتایج مشاهدات اروپا کلیپر در حوالی سال ۲۰۳۰ بمانیم.
این پژوهش در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1403/01/06
19:36:51
0.0 / 5
223
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین