درمان مؤثر تومورهای سرطانی با سامانه دارورسانی هدفمند نانولیپوزومی

درمان مؤثر تومورهای سرطانی با سامانه دارورسانی هدفمند نانولیپوزومی فیکس سرور: پژوهشگران دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، موفق به فرمولاسیون، تهیه و تعیین خاصیت نانولیپوزوم های پگیله دوکسوروبیسین هدفمند شده با آپتامرضدنوکلئولین و بررسی اثرات ضد توموری در برون تن و درون تن در موش های دارای تومور شدند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، «فرمولاسیون، تهیه و تعیین خاصیت نانولیپوزوم های پگیله دوکسوروبیسین هدفمند شده با آپتامر ضد نوکلئولین و بررسی اثرات ضد توموری در برون تن و درون تن در موش های دارای تومور» عنوان طرح پژوهشی محمودرضا جعفری، عضو هیات علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که با حمایت بنیاد ملی علم ایران به انتها رسانده است.

محمودرضا جعفری، دانش آموخته دکتری تخصصی فارماسیوتیکس از دانشگاه ساسکاچوان کانادا درباره ی این طرح توضیح داد: همانطور که می دانید، شیمی درمانی رگ های توموری و سلول های توموری می تواند با نابودی سلول های رگی و ازبین بردن منبع تغذیه و اکسیژن تومور و ازبین بردن مستقیم سلول های توموری، کارایی شیمی درمانی را بالا ببرد و البته مقاومت داروی اکتسابی و متاستاز را کم کند.

ایشان سپس به تعریف دوکسوروبیسین پرداخت و اظهار داشت: دوکسوروبیسین (Dox) یک ترکیب آنتی نئوپلاستیک است که طیف فعالیت ضد توموری وسیعی دارد و در خیلی از موارد سرطان ها همچون لوسمی حاد، لنفوم های هوچکینی و غیر هوچکینی، سرطان های پستان و ریه به کار می آید. با اینحال عوارض جانبی زیادی دارد که توسط پژوهشگران اقداماتی برای کاهش عوارض آن انجام شده است.

این محقق در ادامه بیان کرد: در دو دهه اخیر مطالعات زیادی بر روی به دست آوردن روشی برای دارورسانی هدفمند به محل تومور انجام شده که تاکنون، استفاده از لیپوزوم مهم ترین و بهترین روش بوده است. هدف از این تحقیق، تهیه لیپوزوم هایی برای هدف یابی مؤثر سلول های سرطانی بوده است. براین اساس، پس از تهیه لیپوزوم ها خصوصیات و خاصیت های آنها مشاهده شده و اثرات ضد توموری و توزیع بافتی این لیپوزوم ها روی موش های حمل کننده تومور بررسی گردید.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، جعفری در آخر اشاره کرد: ما در این تحقیق به یک فرمول صحیح رسیدیم که البته نیاز به کامل شدن داده ها دارد تا مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو کسب کند، چونکه این فرمول در مدل حیوانی مؤثر بوده است.
منبع:

1402/12/26
13:21:00
0.0 / 5
208
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین