پیش بینی پیری بیولوژیکی ممکن می شود

پیش بینی پیری بیولوژیکی ممکن می شود فیکس سرور: نشانگرهای زیستی جدیدی که در خون کشف شده اند، می توانند به پیش بینی پیری بیولوژیکی کمک کنند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، پژوهشگران «دانشگاه پیتسبرگ»(University of Pittsburgh)، نشانگرهای زیستی در رابطه با پیری سالم و سریع را در خون کشف کرده اند که به آنها امکان می دهد تا سن بیولوژیکی را پیشبینی کنند و بفهمند سرعت پیری سلول ها و اندام های یک شخص بدون توجه به تاریخ تولد او چقدر است.
به نقل از ساینمگ، پژوهش جدید دانشگاه پیتسبرگ، مسیرها و ترکیباتی را نشان داده است که امکان دارد زمینه ساز سن بیولوژیکی باشند و این مورد را آشکار می سازد که چرا افراد به صورت متفاوتی پیر می شوند. همینطور این پژوهش، اهداف جدیدی را برای مداخلاتی پیشنهاد می دهد که می توانند پیری را کاهش و طول عمر سالم را بالا برند.
«آدیتی گورکار»(Aditi Gurkar) دانشیار طب سالمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبرگ و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: سن چیزی بیشتر از یک عدد است. دو انسان ۶۵ ساله را تصور کنید که یکی با دوچرخه به محل کار می رود و آخر هفته ها به اسکی می رود و دیگری نمی تواند از پله ها بالا برود. این دو شخص، سن تقویمی یکسانی دارند اما سن بیولوژیکی آنها بسیار متفاوت می باشد. چرا سن این دو نفر متفاوت است؟ این پرسش سبب شد تحقیقات من آغاز شوند.
گورکار و گروهش برای پاسخ دادن به این پرسش، ۱۹۶ سالمند را بعنوان سالمندان سالم یا سریع طبقه بندی کردند و با عنایت به اینکه چگونه چالش های ساده راه رفتن را به سادگی انجام می دهند، به مقایسه آنها پرداختند. از آنجائیکه توانایی راه رفتن یک معیار جامع برای آمادگی قلبی-عروقی، قدرت بدنی و سلامت عصبی است، پژوهش های دیگر نشان داده اند که می تواند بهترین پیشبینی کننده برای احتمال بستری شدن در بیمارستان، ناتوانی، ضعف عملکرد و مرگ در افراد مسن باشد.
سالمندان سالم، ۷۵ ساله یا بالاتر بودند و می توانستند از پله ها بالا بروند یا ۱۵ دقیقه بدون استراحت راه بروند. سالمندان سریع که مابین ۶۵ تا ۷۵ سال داشتند، در طول این چالش ها باید استراحت می کردند.
به قول گورکار، این پژوهش منحصربه فرد است چونکه سالمندان سریع از نظر زمانی جوان تر از سالمندان سالم بودند و این مورد به پژوهشگران امکان می دهد تا برخلاف سایر پژوهش هایی که بزرگسالان جوان را با افراد مسن تر مقایسه کرده اند، روی نشانگرهای پیری بیولوژیکی تمرکز داشته باشند؛ نه نشانگرهای زمانی.
آنها برای تعریف کردن اثر مولکولی پیری بیولوژیکی در نمونه های خون شرکت کنندگان، مطالعه معروف به «متابولومیکس»(Metabolomics) را انجام دادند و به تحلیل متابولیت ها پرداختند. متابولیت ها، مولکول هایی هستند که توسط مسیرهای شیمیایی بدن تولید می شوند. پژوهشگران این تحلیل را روی نمونه های خون هر دو گروه انجام دادند.
گورکار اظهار داشت: پژوهش های دیگر، ژنتیک را جهت بررسی پیری بیولوژیکی بررسی نموده اند اما ژن ها بسیار ثابت هستند. ژن هایی که با آنها متولد می شویم، ژن هایی هستند که با آنها می میریم. ما تصمیم گرفتیم متابولیت ها را بررسی نماییم چونکه آنها پویا هستند، در لحظه تغییر می کنند تا سلامتی و احساس کنونی ما را انعکاس دهند و ما این قدرت را داریم که از راه سبک زندگی، رژیم غذایی و محیط بر آنها تاثیر بگذاریم.
سالمندان سالم و سریع، تفاوت های آشکاری را در متابولیت های خود نشان دادند. این نشان داده است که متابولیت های خون می توانند سن بیولوژیکی را منعکس کنند.
گورکار و گروهش در مرحله بعدی، ۲۵ متابولیت را شناسایی نمودند که آنها را شاخص «متابولیک پیری سالم»(HAM) نامیدند. آنها دریافتند که شاخص متابولیک پیری سالم نسبت به سایر معیارهای رایج پیری مانند شاخص ضعف، سرعت راه رفتن و «آزمون ارزیابی شناختی مونترال»(MoCA)، برای تشخیص سالمندان سالم و سریع بهتر است.
این گروه پژوهشی برای تأیید شاخص جدید خود، گروه جداگانه ای از افراد مسن را مورد بررسی قرار دادند. شاخص متابولیک پیری سالم به درستی و با دقت حدود ۶۸ درصد پیش بینی نمود که آیا افراد می توانند ۱۰ دقیقه بدون توقف راه بروند یا خیر.
گورکار اظهار داشت: ما گروه بسیار متفاوتی از مردم را از یک منطقه جغرافیایی متفاوت انتخاب کردیم و دیدیم که متابولیت های مشابه با پیری بیولوژیکی مرتبط هستند. این به ما اطمینان می دهد که شاخص متابولیک پیری سالم واقعا می تواند پیش بینی نماید که چه کسی یک سالمند سالم و چه کسی یک سالمند سریع است.
این گروه پژوهشی با استفاده از یک مدل هوش مصنوعی که می تواند محرک های بیولوژیکی را پیشبینی کند، سه متابولیت اصلی را شناسایی نمودند که به احتمال زیاد در پیری سالم یا پیری سریع نقش دارند. پژوهشگران در تحقیقات آینده قصد دارند چگونگی مشارکت این متابولیت ها و مسیرهای مولکولی تولیدکننده آنها را در پیری بیولوژیکی بررسی نمایند و مداخلاتی را مورد بررسی قرار دهند که می توانند سرعت این فرایند را کاهش دهند.
این پژوهش در مجله «Aging Cell» به چاپ رسید.
منبع:

1402/12/21
08:41:56
0.0 / 5
221
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین