ابداع یک تکنولوژی جدید برای درمان ناباروری

ابداع یک تکنولوژی جدید برای درمان ناباروری به گزارش فیکس سرور، محققان سلول های پوست را به تخمک هایی تبدیل کردند که میتوان از آنها برای ایجاد جنین سالم استفاده نمود.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه علوم و بهداشت اورگان(OHSU) اظهار داشتند که این رویکرد پتانسیل درمان ناباروری را دارد.
به نقل از آی ای، در یک مدل موش، محققان توانستند گامتوژنز آزمایشگاهی(IVG) را در مدلهای موش ایجاد کنند. گامتوژنز آزمایشگاهی با پیوند هسته یک سلول پوست به یک تخمک اهدایی که فاقد هسته بود، انجام شد.
شوخرات میتالیپوف(Shoukhrat Mitalipov)، نویسنده ارشد و مدیر مرکز دانشگاه علوم و بهداشت اورگان می گوید: هدف، تولید تخمک برای بیمارانی است که تخمک ندارند.

تولید جنین
محققان بر انتقال هسته سلول سوماتیک تکیه کردند. این روشی است که شامل قرار دادن یک هسته سلول پوست در یک تخمک اهدایی است که هسته آن جدا شده است.
محققان این روش را بر روی یک موش انجام دادند که شامل مجموعه ای از مراحل زیستی پیچیده بود. کل این فرایند منجر به ایجاد جنین هایی با کروموزوم هایی شد که از هر دو والدین دریافت شده بودند. این فرایند مشابه میوز طبیعی است که در آن سلول ها از هم جدا می شوند تا به اسپرم یا سلول های تخمک بالغ تبدیل شوند.
محققان سپس تخمک جدید را در فرآیندی که لقاح آزمایشگاهی نامیده می شود، با اسپرم بارور می کنند. نویسندگان توضیح دادند که در نهایت این فرایند منجر به ایجاد فرزندان سالم با مشارکت ژنتیکی برابر از جانب هر دو والد می شود.

مزایای این روش: درمان ناباروری
این گروه اشاره می کنند که یکی از مزیت های مهم این فناوری، توانایی آن در پیشگیری از دوره طولانی کشت است که به صورت کلی برای برنامه ریزی مجدد سلول ضروریست.
پائولا آماتو(Paula Amato)، استاد زنان و زایمان در دانشکده پزشکی اورگان می گوید: هنوز کارهای زیادی باید صورت گیرد تا بفهمیم این کروموزوم ها چگونه جفت می شوند و چگونه تقسیم می شوند تا در واقع آن چه در طبیعت اتفاق می افتد را بازتولید کنند.
علاوه بر این، این فناوری هم اکنون روی تخمک های انسان و جنین های اولیه درحال بررسی است اما چندین سال طول می کشد تا جهت استفاده بالینی آماده شود. این پیشرفت امکان دارد به خانمهایی که در سنین بالاتر مادری هستند و افرادی که قادر به تولید تخمک های زنده در نتیجه درمان سرطان نیستند، کمک نماید.
این یافته ها در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1402/12/20
09:12:27
0.0 / 5
228
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین