اودیسیوس خانه جدیدی دارد

فرودگر قمری با موفقیت روی ماه فرود آمد

فرودگر قمری با موفقیت روی ماه فرود آمد به گزارش فیکس سرور، فرودگر آی ام ــ1(IM-1) اودیسیوس نواــ سی(Nova-C) که شرکت پروازهای فضایی اینتیوتیو ماشینز(Intuitive Machines) مستقر در تگزاس آنرا ساخته است، ساعت 18: 23 روز پنجشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی( 2: 53 بامدادان جمعه به وقت ایران) در منطقه قطب جنوبی ماه فرود آمد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، هدف این فرودگر، فرود بر دهانه برخوردی مالاپرت اِی(Malapert A) در فاصله ۳۰۰ کیلومتری قطب جنوب ماه بود.
به نقل از ایندیپندنت، اودیسیوس همین طور اولین فرود ایالات متحده بر ماه از زمان آخرین ماموریت برنامه آپولو، آپولو ۱۷، در بیش از ۵۰ سال پیش است.
اتاق کنترل اینتیوتیو ماشینز، این لحظه «دلهره آور و نفس گیر» را درست قبل از ساعت ۰۶: ۴۰ بعدازظهر به وقت شرقی تایید نمود و تشویق و سرور حاضران را برانگیخت. فضاپیما تقریباً یک ساعت قبل از فرود، در ابزار لیزری که برای مساعدت با بررسی شرایط محیطی ماه و یافتن یک نقطه امن و بدون خطر برای فرود طراحی شده بود، گرفتار مشکل شده بود.
فاصله یاب های لیزری روی اودیسیوس قابل به کار انداختن نبودند، اما سنسورهای یکی از ابزارهای علمی ناسا روی فرودگر بمنظور حل این مشکل، تغییر کاربری داده شدند.
استیو آلتموس، مدیرعامل اینتیوتیو ماشینز در یک پخش اینترنتی زنده اعلام نمود: «می دانم که این اضطراب آور بود، اما ما بر روی سطح[ماه] هستیم و سیگنال دریافت می نماییم.» «به ماه خوش آمدید.» «اودیسیوس، خانه جدیدی دارد.»
بنا به اعلام ناسا، زمان فرود رسمی این فضاپیما ساعت ۶: ۲۳ پس از ظهر به وقت شرقی(حدود ساعت سه بامدادان روز جمعه ۴ اسفند به وقت ایران)، یک دقیقه قبل از زمان اولیه پیش بینی شده برای فرود بود.
این سازمان در حساب کاربری خود در اکس نوشت: «سفارش شما به ماه تحویل داده شد! این ابزارها ما را برای جستجوهای آینده در ماه تحت برنامه آرتیمیس آماده می کند.»
این فضاپیما هفته گذشته از کیپ کاناورال در فلوریدا بر روی موشک فالکون۹ ساخت شرکت اسپیس اکس ایلان ماسک به فضا پرتاب شد و طی سفر تقریباً یک میلیون کیلومتری خود، یک سری مانور انجام داده است.
اودیسیوس یک استوانه شش ضلعی است که حدود ۴ متر ارتفاع و ۱.۵۷ متر عرض و ۶۷۵ کیلوگرم وزن دارد و به اندازه یک باجه تلفن بریتانیایی است.
این فضاپیما، قسمتی از ابتکار خدمات باربری تجاری ماه ناسا است که هدف آن، مشارکت شرکت های تجاری در اکتشاف ماه است و می تواند به عنوان قسمتی از برنامه آرتمیس ناسا، راه را برای فرود فضانوردان به ماه هموار کند.
اینتیوتیو ماشینز، افزون بر آزمایش های فناوری و ناوبری ناسا، جایی در فرودگر را به شرکت تجهیزات ورزشی «کلمبیا اسپورتویر» برای ارسال تازه ترین پارچه ژاکت عایق این شرکت، همین طور به جف کونز مجسمه ساز برای ارسال ۱۲۵ مجسمه کوچک به ماه و نیز به دانشگاه هوایی امبری ریدل فروخت تا مجموعه ای از دوربین ها را به فضا بفرستد تا از فرودگر درحال فرود عکس بگیرند.
گمان می رود که این قطب حاوی یخ آب است که می تواند منبع ارزشمندی برای اکتشافات انسانی آینده باشد. حالا که این فرودگر بطور ایمن روی سطح است، اودیسیوس تقریباً یک هفته قبل از شروع غروب شب قمری در قطب جنوب کار خواهدنمود.
این رویداد تاریخی یک ماه بعد از آن رخ می دهد که فضاپیمای دیگر ایالات متحده به نام پرگرین، در پی نشت سوخت، از فرود بازماند. قبل از ماموریت اینتیوتیو ماشینز، فرودهای کنترل شده روی ماه را فقط سازمان های دولتی همچون ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی، چین، هند و ژاپن انجام داده بودند.
تیم کرین، مدیر ارشد فناوری اینتیوتیو ماشینز، در یک ویدیوی قبلی که مسیر پرواز فضاپیما را توصیف می کرد، توضیح داد که فضاپیما برای فرود به سطح ماه چگونه آماده شده بود.
اودیسیوس باید مانوری در سوی پنهان ماه انجام دهد، که در آن، خود ماه مانع از ارتباط مستقیم با کنترل کنندگان ماموریت روی زمین می شود.
کرین اظهار داشت: «زمانی که ما به جاهای مختلف ماه می رویم، در سمت روز ماه، خورشید را داریم که از یک طرف ما را گرم می کند و از دیگر سو، نور فروسرخ بازتاب یافته سطح روشن ماه به سمت مان را داریم که ما را گرم می کند.» «سپس ناگهان داخل شب می شویم و حالا از هر دو طرف سرد شده ایم. این خیلی دشوار است.»
منبع:

1402/12/04
16:34:34
0.0 / 5
322
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین