گرامیداشت یاد زن ایرانی در روز جهانی زنان درعلم توسط یونسکو

گرامیداشت یاد زن ایرانی در روز جهانی زنان درعلم توسط یونسکو به گزارش فیکس سرور، سازمان یونسکو بمناسبت روز جهانی زنان در علم یاد آذر اندامی زن دانشمند ایرانی را گرامی داشت.


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، یونسکو در سال 2015 تاریخ 11فوریه(22بهمن) را بعنوان روز جهانی زنان در علم نام گذاری کرد. به قول یونسکو، این روز فرصتی برای ترویج دسترسی و مشارکت کامل و برابر در علم برای زنان و دختران است.
بر اساس داده های خود این سازمان، تنها یک سوم از محققان جهان و 35 درصد از دانشجویان در حوزه علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات زن هستند.
یونسکو نام یکی از دانشمندان زن ایرانی را بمناسبت این روز گرامی داشته است. آذر اندامی دانشمند ایرانی است که یونسکو در صفحه اینستاگرام خود از وی نام می برد.
یونسکو نوشت: « آذر اندامی، پزشک و باکتری شناس ایرانی، برای کنترل شیوع بیماری وبا که در سال 1937 خاورمیانه و هند را درنوردید، واکسنی ساخت.»
روز جهانی زنان و دختران در علم، جشن و رویدادی سالانه است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای ارتقاء دسترسی و مشارکت کامل و برابر زنان در زمینه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات برگزار می گردد.
وی در سال 1305 در رشت متولد شد و در مرداد سال 1363 در تهران دیده از جهان فروبست. بخاطر خدمات علمی و انسانی آذر اندامی، یکی از دهانه های برخوردی روی سیاره ناهید، به نام وی «اندامی» نامگذاری شده است.
منبع:

1402/11/24
08:41:05
0.0 / 5
130
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین