داغی بدن با افسردگی شدید مرتبط می باشد

داغی بدن با افسردگی شدید مرتبط می باشد فیکس سرور: دانشمندان می گویند افزایش دمای بدن و شدت علایم افسردگی با هم مرتبط می باشد، اما هنوز دلیل و چگونگی آنرا درنیافته اند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، پژوهشگران در بزرگترین مطالعه در نوع خود دریافته اند که افرادی که از اختلال افسردگی عمده(MDD) رنج می برند، احتمال بیشتری دارد که دمای بدن بالاتری داشته باشند.
به نقل از نیو اطلس، این یافته راه را به روی درمان هایی باز می کند که می توانند به تنظیم این عملکرد کمک کنند و بطور بالقوه علایم ناتوان کننده را کاهش دهند.
اختلال افسردگی عمده یا اختلال افسردگی ماژور یک بیماری روانی است که مشخصه های اصلی آن حالت افسردگی در وضعیت ها و موقعیت های مختلف، عزت نفس پایین و بی علاقگی به انجام کارهایی که بطور معمول لذت بخش هستند به مدت دستکم دو هفته است.
افسردگی به طور معمول همراه با علائمی مثل عدم عزت نفس، اختلالات خواب، اختلالات خوردن، خستگی، بی حالی و احساس دردِ بدون دلیل است. همین طور در مواردی، فرد افسرده ممکنست هذیان بگوید یا چیزهایی ببیند یا بشنود که دیگران قادر به احساس آنها نیستند. تعدادی از بیماران به صورتی افسردگی بازگشتی گرفتار هستند، به این معنا که فرد دوره هایی از افسردگی را تجربه می کند که ممکنست بین هر دوره، سال ها فاصله باشد.
شایان ذکر است که اختلالات افسردگی می توانند تأثیراتی بسیار منفی بر شخصیت فرد، کار، درآمد مالی، زندگی تحصیلی و نیز وضعیت خواب، عادت های غذایی و سلامت عمومی او داشته باشد و همین عوارض، مراجعه به موقع به روانشناس بالینی و روانپزشک را در صورت مشاهده نشانه ها به امری ضروری تبدیل می کند.
حالا پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو(UCSF) داده های جمع آوری شده از بیش از ۲۰ هزار فرد را در طول هفت ماه و از ۱۰۶ کشور تحلیل و بررسی کردند. دانشمندان با بهره گیری از همین شرکت کنندگان به داده های دمایی ۲۰ هزار و ۸۶۳ نفر شامل ۵۳ درصد مرد و ۴۷ درصد زن رسیدند و داده های یک سنسور پوشیدنی برآمده از ۲۱ هزار و ۶۴ نفر شامل ۵۶ درصد مرد و ۴۴ درصد زن را بررسی کردند.
در مجموع ۵۵۹ هزار و ۶۶۴ ارزیابی دمای بدن انجام شد که بطور متوسط ۲۷ قرائت در روز برای هر شرکت کننده انجام شد.
در همان زمان، ارزیابی های ماهانه سلامت روان با بهره گیری از معیار افسردگی که به شکل گسترده مورد استفاده قرار می گیرد به همراه سیستم اطلاعاتی سنجش نتایج گزارش شده بیمار(PROMIS) که یک سیستم رتبه بندی قابل اعتماد برای اندازه گیری سطوح افسردگی(خفیف تا شدید) است، انجام شد.
اشلی میسون سرپرست تیم پژوهش می گوید: از نظر ما این بزرگترین مطالعه تا به امروز جهت بررسی ارتباط بین دمای بدن و علایم افسردگی در یک نمونه وسیع جغرافیایی است.
آن چه پژوهشگران دریافتند این بود که دمای بدن مستقل از متغیرهایی مانند سن و جنس با شدت علایم افسردگی مرتبط می باشد. آنها همین طور دریافتند که افزایش سطح شدت افسردگی با دمای بالاتر بدن مطابقت دارد.
در صورتیکه پژوهشگران همین طور روندی را در نمرات افسردگی بالاتر و عدم نوسان دما در دوره های ۲۴ ساعته مشاهده نمودند، داده ها از نظر آماری مدلول دار نبودند.
مطالعات قبلی کمتر از ۳۰۰ شرکت کننده را در یک محیط کنترل شده نمونه برداری کرده اند. این تحلیل و بررسی داده های دنیای واقعی فراتر از یک محیط آزمایشگاهی برای درک رابطه بین دمای بدن و MDD و همین طور برای توسعه روش های درمانی جدید با محوریت اختلال عملکرد تنظیم حرارت بسیار اهمیت دارد.
در صورتیکه غیر منطقی به نظر می آید، درمان های بالقوه شامل درمان های افزایش دمای بدن مانند جلسات یوگای گرم و سونا برای فعال کردن مکانیسم های خود خنک کننده بدن است.
میسون می گوید: از قضا، گرم کردن افراد در حقیقت می تواند به کاهش مجدد دمای بدن منجر شود که اثر آن بیش از سرد کردن مستقیم افراد مانند قرار گرفتن در حمام یخ دوام دارد. بدین سبب با خود فکر کردیم که اگر بتوانیم دمای بدن افراد مبتلا به افسردگی را برای درمان های مبتنی بر گرما به خوبی پیگیری نماییم، چه می شود؟
اختلال افسردگی عمده(MDD) در سال ۲۰۰۸ به عنوان سومین علت بیماری در سرتاسر جهان رتبه بندی شد و سازمان بهداشت جهانی معتقد می باشد تا سال ۲۰۳۰ به رتبه اول صعود خواهدنمود. از آنجا که این بیماری، چند عاملی است و به عوامل بیولوژیکی، ژنتیکی، محیطی و روانی اجتماعی مرتبط می باشد، درمان موثر آن فوق العاده پیچیده است.
در صورتیکه هنوز اطلاعات کمی در مورد دمای بدن و افسردگی وجود دارد، همچون این که آیا با مکانیسم های خود خنک کننده ناکارآمد یا فرآیندهای متابولیکی تولید کننده گرما مرتبط می باشد یا نه، پژوهشگران معتقدند که نتایج آنها برای کاوش در درمان های جدید تنظیم کننده حرارت مفیدست.
پژوهشگران در این مطالعه خاطرنشان کردند: روشن کردن مسیرهای بیولوژیکی که بوسیله آن دمای بدن در بعضی از افراد مبتلا به افسردگی تغییر می کند، می تواند مکانیسم های بیماری زایی خاص تری را نشان دهد که برای افراد مبتلا به افسردگی و دمای بالای بدن بصورت هدفمند قابل درمان هستند.
میسون در آخر اظهار داشت: باتوجه به افزایش نرخ افسردگی در ایالات متحده، ما از احتمال پیدایش راهکار جدیدی برای درمان آن هیجان زده هستیم.
این پژوهش در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
منبع:

1402/11/19
13:45:48
0.0 / 5
284
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین