دومین جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب

دومین جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب فیکس سرور: اصفهان «دومین جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب» به همت مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان طی فراخوانی مهلت ارسال آثار به این جشنواره را 20 فروردین ماه 1403 اعلام نمود.سروش شاکری، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دبیر علمی «دومین جشنواره ملی ترویج نجوم ادیب»، در گفت و گو با ایسنا، ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: یکی از ارزش افزوده هایی که ما در کشور و به ویژه استان اصفهان داریم، برخورداری ما از «رصدخانه ملی ایران» در کاشان است. این رصدخانه در کاشان یکی از بزرگ ترین ابزارهای نجومی است که در حدود ۲۰ سال دانشمندان این مرز و بوم تلاش کردند تا به مراحل بهره برداری برسد. این دستاورد مهمی است که بوسیله رویدادهایی چون این جشنواره می توان جامعه را نسبت به آن آگاه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، افزود: نجوم به آسمان مربوط است، اما همیشه ابزارها و تکنولوژی های مختلفی را با خود به دنبال داشته است. بنابراین، نجوم بر پیشرفت های شناختی و تکنولوژیکی بشری نیز اثر دارد. حتی نجوم می تواند عرصه ای مهم برای همکاری میان ملت ها در سطح بین الملل باشد. این جشنواره کار خودرا باتوجه به همین اهمیت نجوم آغاز نموده است.

وی سپس درباب محورهای این رویداد تشریح کرد: امسال جشنواره را در دو محور علمی و عکاسی نجومی تعریف کرده ایم. محور علمی یا مقاله های علمی، حوزه های مختلفی را در بر می گیرد. این حوزه ها عبارتند از نجوم رصدی و ابزارهای نجومی، مباحث منظومه شمسی و سیارات فراخورشیدی، علوم و فناوری های فضایی، اخترفیزیک و کیهان شناسی و در نهایت تاریخ نجوم.

او درباره ی محور عکاسی نجومی تصریح کرد: در این بخش با تکیه بر عکاسی آسمان شب، عمق آسمان و منظومه شمسی، آثار را می پذیریم. ضرورتی ندارد که این عکس ها فقط از آسمان شب باشند، بلکه می توانند بصورت تلفیقی گرفته شوند. به بیان دیگر، ترکیبی از آسمان و مناظر شهری با هم باشند. در اینجا جلوه های هنری نیز هم پای علم اهمیت می یابد.

وی تصریح کرد: «تایم لپس» نیز عنوانی است که در جشنواره بر آن تاکید داریم و مربوط به عکسهایی از آسمان است که میان دو نقطه زمانی گرفته می شوند. این عکس ها حرکت و جنبشی را در آسمان از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر نشان می دهند. دبیر عکاسی نجومی نیز مهدی رحیمی، مدرس نجوم و عکاس آسمان، است.

این منجم و اخترفیزیک دان درباب مخاطبان و شرکت کنندگان این رویداد اظهار داشت: دانشجویان و به ویژه دانش آموزان سالهای پایانی مدرسه یا متوسطه دوم، می توانند در این رویداد حضور داشته باشند و آثار خودرا ارسال نمایند. به طورکلی، حضور تمام علاقه مندان به نجوم در این رویداد علمی و هنری آزاد است. بنابراین، محدودیتی برای شرکت جامعه آماتور یا حرفه ای وجود ندارد و از هر دو گروه در هر دو محور جشنواره استقبال خواهیم کرد.

ترویج علم نجوم؛ هدف بنیادی جشنواره

این استاد فیزیک در ادامه به اهداف رویداد نیز اشاره و تصریح کرد: ترویج نجوم هدفی بنیادی است که این جشنواره دنبال می کند. نجوم علمی است که دوستداران بسیاری در سطح جامعه دارد. هر فردی ممکنست در نگاهش به دنیای آسمان کنجکاوی نشان دهد. به عبارت دیگر، مخاطب عام به سادگی با این علم رابطه برقرار می کند.

این پژوهشگر افزود: هر انسانی مشتاق است جایگاه خودرا در این عالم کشف کند و بشناسد. برای خیلی از افراد رابطه انسان و آسمان اهمیت وافری دارد و ممکنست سوالات مختلفی در ذهنشان به وجود بیاید و علم نجوم همان موضوعی است که توان پاسخ دادن به آنها را دارد. برای نمونه، ستارگانی که در آسمان می بینیم چقدر با ما فاصله دارند؟ کیهانی که ما می شناسیم و شاهدش هستیم، چه سرنوشتی را پشت سر گذاشته است؟ پیدایی زمین یا حیات چگونه تحقق یافته؟

وی اشاره کرد: در باب علم نجوم، تأثیرات اجتماعی از اهمیت فراوانی برخوردارست. از دوران باستان، وقتی منجمان پی بردند توان وضع برخی قوانین را در این علم دارند و برای مثال توانستند حرکت سیارات را روشن کنند، به این سو رفتند که شاید بشود برخی قانون ها را به جامعه هم تعمیم داد. در کل، شناخت طبیعت و رابطه بشر با آن همیشه مهم بوده.

دبیر این جشنواره اظهار داشت: ارتباط دوسویه علم نجوم و مخاطبان آن نیز به همین ترتیب درخور اعتناست. نجوم، علمی است که میان حرفه ای ها یا متخصصان یا افراد آماتور می تواند جایگاه خودرا بیابد و در زندگی همگان سهمی داشته باشد. دوستداران نجوم در جامعه بسیارند. کم نیستند کسانی که مشتاق اند تلسکوپی در اختیار داشته باشند و به مشاهده آسمان بپردازند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ضمن تشویق دوستداران نجوم به حضور در این رویداد اشاره کرد: ما یک وبگاه برای این برنامه اختصاص داده ایم یا در حقیقت یک کانال اطلاع رسانی داریم. نشانی سایت http: //nojoum.esfahanfarhang.irاست. برای ارسال آثار و سوالات مختلف، این راه ارتباطی بین مردم و دبیرخانه وجود دارد.

او اضافه کرد: ما در بازه برگزاری این جشنواره تا روز اختتامیه مجموعه ای از رویدادها را خواهیم داشت که برای اطلاع از آنها افراد می توانند به همین سایت مراجعه کنند. برنامه های متنوع ما با هدف آموزش نجوم به مخاطب عام بسیار است. در خلال همین برنامه ها، افراد می توانند راه کسب داده های نجومی را از کتب و آسمان بیاموزند و نگارش مقاله و چگونگی ارائه آنرا هم یاد بگیرند.

شاکری بیان کرد: بنابراین، رویداد به یک فراخوان و اختتامیه محدود نمی گردد. ما برنامه های متنوعی را تدارک دیده ایم تا آشنایی عموم با این علم محبوب بیشتر شود و برای همراهی با جشنواره نیز انگیزه بگیرند. ما اهتمام داریم حتی خروجی های این جشنواره را ضمن تشویق و اهدای جوایز به برگزیدگان در ویژه نامه های مخصوصی هم چاپ نماییم.

این مروج علم نجوم درباره ی بازه زمانی و تاریخ های مهم جشنواره توضیح داد: «دومین جشنواره ملی ترویج نجوم» بتازگی فراخوان خودرا اعلام نموده است و مهم ترین تاریخ آن که علاقه مندان باید توجه باشند، ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ شمسی است که آخرین مهلت ارسال آثار به شمار می آید و اختتامیه این آیین در نهایت، اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ راه اندازی.منبع:

1402/11/17
09:17:56
0.0 / 5
302
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تكنولوژی , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین