خیاطیان:

شرکت های فعال در عرصه کاتالیست 70درصد نیاز پتروشیمی کشور را تامین می کنند

شرکت های فعال در عرصه کاتالیست 70درصد نیاز پتروشیمی کشور را تامین می کنند به گزارش فیکس سرور، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در آئین افتتاح خط تولید یک محصول راهبردی پتروشیمی اظهار داشت: مجموعه شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه تولید کاتالیست پتروشیمی توانسته اند ۷۰درصد نیاز کشور را تامین کنند


به گزارش خبرنگار علم و پیشرفت خبرگزاری فارس، محمد صادق خیاطیان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در حاشیه افتتاح خط تولید کاتالیست گرانبهای پتروشیمی که ظهر امروز در شهرک صنعتی عباس آباد صورت گرفت، اظهار نمود: این شرکت مجموعه ای است که به صورت خاص بر روی کاتالیست بعنوان یک فرآورده کلیدی در صنایع پتروشیمی و فولادی، متمرکز شده و بازار حدود ۷۰۰ میلیون دلاری در کشور دارد.
وی ضمن اشاره به این مورد که تا چند سال قبل وابستگی زیادی به این کاتالیست ها داشتیم و وارداتی بود، خاطرنشان کرد: بیشتر از ۱۰۰ نوع کاتالیست نیازمندی کشور در قسمت های پتروشیمی و نفت و گاز است که حدود ۳۰ نوع کاتالیست در این شرکت تولید می شود.

خیاطیان افزود: مجموعه شرکت هایی که در حوزه کاتالیست فعال می باشند تا امروز توانسته اند تا ۷۰ درصد نیاز کشور به این محصولات را رفع کرده و خط جدیدی که امروز راه اندازی شد نوع جدیدی از کاتالیست مبتنی بر نیاز بخش مهمی از صنایع پتروشیمی است که می تواند ۲۵ میلیون دلار صرفه جویی برای کشور به همراه  داشته باشد.

وی در مورد دریافت مالیات ۴۰ میلیارد تومانی این شرکت دانش بنیان هم خاطرنشان کرد: در معاونت علمی مبحث خدمات مالیاتی به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی شده اند، البته پیش از دسته بندی شرکت ها در معاونت علمی، شرکتهای دانش بنیان به دو نوع ۱ و۲ تقسیم و شرکتهای نوع ۱ مشمول معافیت های مالیاتی می شدند اما پس از آن مبحث اعتبار مالیاتی مطرح و قانون جهش دانش بنیان اجازه داد فارغ از بحث دسته بندی شرکت ها و تکنولوژی بالای ساخته شده در شرکتهای دانش بنیان و شرکت هایی که در حوزه تحقیق و توسعه سرمایه گزاری نموده و یا بخش زیادی از سرمایه گذاری خویش را در قسمت تحقیق و توسعه هزینه می کنند مشمول معافیت های مالیاتی و اعتبار مالیاتی شوند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به راه اندازی شرکتهای مشترک با بانکها هم اشاره نمود و اظهار داشت: ماهیت این شرکت ها، سرمایه گذاری خطر پذیر است و حوزه فناوری و نوآوری اتفاقا حوزه ای است است که سرمایه گذاری خطرپذیر در آن نقش پررنگی دارد.

خیاطیان ضمن اشاره به مبحث وثیقه های سنگینی که از شرکتهای دانش بنیان گرفته می شود هم گفت:: در همه جای دنیا تأمین مالی مبتنی بر بدهی نیازمند دریافت سطحی از وثیقه است اما در حوزه نوآوری و دانش بنیان از انجا که این  شرکت ها سرمایه فیزیکی ندارند و کلیه سرمایه های انها از جنس دانشی است که کسب کرده اند باید تغییراتی ایجاد شود.

او در آخر با اشاره به اینکه متاسفانه بعضی از شرکت ها ادعاهایی دارند و گاها با دریافت تسهیلات، شرکت درگیر مشکلاتی می شود، تصریح کرد: این شرکت ها پس از مدتی بدهکار صندوق و یا شبکه بانکی می شوند و ما اصلا سفارش نمی نماییم که از تسهیلات استفاده نمایند.

تولید نوعی از کاتالیست که ۲۴میلیون دلار صرفه جویی ارزی در پی داشته است

در ادامه، امیرهومن کریمی وثیق مدیر عامل این شرکت دانش بنیان تولید کننده انواع کاتالیست مورد استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به اینکه از سال 1400 پروژه ای را با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی برای تولید 3 کاتالیست هیدروژناسیون استیلن، متانول، پیش ریفرمینگ (پری ریفرمینگ) آغاز کردیم، اظهار نمود: امروز خط تولید کاتالیست هیدروژناسیون استیلن و فاز توسعه ای کارخانه برای تولید این نوع کاتالیست راه اندازی شد که در صنعت پتروشیمی محصولی پر اهمیت به حساب می آید.

کریمی افزود: کاتالیست هیدروژناسیون استیلن برای حذف ناخالصی استیلن از محصول اتیلن واحدهای الفین مورد استفاده قرار می گیرد و خود اتیلن هم در صنایع پلیمری برای تولید پلی اتیلن استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه عدم حذف این ناخالصی ها سبب مسموم شدن کاتالیست و توقف فرایند تولید پلی اتیلن می شود، اظهار داشت: خسارت مالی ناشی از این فرآیند برای صنعت پتروشیمی بسیار زیاد است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درمورد سیر مطالعاتی و تحقیقاتی این مجموعه خاطرنشان کرد: مطالعات برای تولید کاتالیست هیدروژناسیون استیلن از سال 1395 آغاز و یک سال بعد طبق تفاهمنامه ای که با پتروشیمی مروارید منعقد کردیم طرح پایلوت با شرایط واحد صنعتی در این مجموعه برنامه ریزی و به اجرا درآمد؛ در مرحله اول 20 کیلو کاتالیست تحویل این مجموعه داده شد و در مدت 3 ماه تست راکتوری، عملکرد کاملا منطبق با کاتالیست های متداول تجاری مصرف شده بود و هیچ گونه افت فعالیت گزارش نشد که این امر، مبنایی بر انعقاد قرارداد صنعتی با پتروشیمی مروارید به میزان 26 تن و همینطور پتروشیمی بوشهر به میزان 126 هزار لیتر شد.
وی با اشاره به اینکه کاتالیست هیدروژناسیون استیلن، جز فناوری های تکی است که  تنها چند شرکت معدود خارجی، تولیدکننده آن در جهان هستند، اظهار داشت: قبلا همه کاتالیست های مورد استفاده در صنعت پتروشیمی کشور، وارداتی بود اما با دستاورد پژوهشگران این شرکت دانش بنیان موفق شدیم برای نخستین بار در کشور، کاتالیست هیدروژناسیون استیلن را تولید نماییم.

وی ضمن اشاره به این که این نوع کاتالیست ها، نیاز جدی صنعت پتروشیمی کشور هستند، تصریح کرد: نیاز سالانه پتروشیمی های مختلف کشور همچون پتروشیمی ایلام، مروارید، آریا ساسول، جم و بندر امام به کاتالیست هیدروژناسیون استیلن حدود 100 تن برآورد می شود.

وی با اشاره به اینکه تولید این کاتالیست ها علاوه بر رفع نیاز داخل، تابحال باعث صرفه جویی ارزی بالغ بر 24 میلیون دلار شده است، تصریح کرد: با آغاز به کار خط تولید کاتالیست هیدروژناسیون استیلن، زمینه اشتغال 40 نفر در این بخش فراهم گشته است و با افزایش ظرفیت تولید، زمینه اشتغال نیروهای متخصص بیشتری در این مجموعه فراهم خواهد شد.

کریمی اضافه کرد:   پیشبینی می نماییم تا سال ۱۴۰۷ به مرز تولید سالانه 8 هزار تن انواع کاتالیست برسیم که 50 درصد تولیدات، صادر خواهند شد.





منبع:

1402/11/16
18:34:07
0.0 / 5
465
تگهای خبر: پژوهش , تكنولوژی , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین