دستاورد تبدیل زباله های آلی و تر به کود با دستگاه ایرانی

دستاورد تبدیل زباله های آلی و تر به کود با دستگاه ایرانی به گزارش فیکس سرور، یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار موفق به ساخت خودرو ویندرو ترنر شده است که زباله های آلی و تر را به کود کمپوست تبدیل می کند.


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، دستگاههای موردنیاز برای تبدیل زباله های آلی به کود همچون مواردی است که واردات آن پس از تحریم های آمریکا و کشورهای اروپایی متوقف گردید و به دنبال آن عملا کاهش ۶۵ درصدی دفن زباله های شهری را شاهدهستیم.
اکنون یک شرکت دانش بنیان، بعنوان اولین و تنها تولید کننده «خودروی کمپوست ترنر خودران» در سطح خاورمیانه توانسته با داخلی سازی این خودرو، عملا تحریم ها ضد ایران را از این حیث، بی تأثیر کند.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد لزوم بومی سازی دستگاه «ویندرو ترنر» اظهار داشت: در دنیا، با عنایت به کمبود منابع اولیه زمین و اهمیت مسئله بازیافت، روشهای فنی گوناگونی برای بازیافت زباله مطرح است و با روش های مختلف، اقلامی چون کاغذ، شیشه، پلاستیک و فلز را از زباله جدا کرده و بازیافت می کنند اما حجم زیادی از زباله های شهری را زباله های تر نظیر زباله های ساخته شده در آشپزخانه، شامل پوست انواع میوه، پسماند غذایی و سایر زباله های تر تشکیل می دهد. به طوریکه گاهی درصد زباله تر به بیشتر از ۷۰ درصد می رسد؛ ازاین رو بازیافت این حجم زباله، از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. تبدیل زباله تر به کود کمپوست که قابل استفاده در مصارف کشاورزی و باغداری  است یکی از روش های مطرح در سطح دنیا است.
وی افزود: از آنجائیکه بیشتر از ۷۰ درصد از حجم زباله های شهری در ایران را هم مواد آلی می سازند، برنامه ریزی جهت کمک به استفاده مجدد این مواد بعنوان کود کشاورزی علاوه بر مزایای زیست محیطی سبب کاهش چشم گیر حجم مواد دفنی خواهد شد.
به گفته این فناور، دراین میان، تولید بیوکمپوست می تواند به خوبی در صدر برنامه های بازیافت و دفع بهداشتی زباله در کشور قرار گیرد. یکی از روش های تبدیل زباله آلی به کود کمپوست استفاده از «خودروی کمپوست ترنر خودران» است.
در این روش مواد به صورت پشته بر روی زمین دپو شده و توسط «خودروی کمپوست ترنر خودران» هوادهی می شوند. با فعالیت میکروارگانیسم های هوازی، به تدریج فرایند کمپوستینگ تکمیل شده و طی این عملیات عوامل بیماری زا از بین می روند اما با عنایت به این که این دستگاه وارداتی است و تهیه آن از منابع خارجی به علت تحریم ایران بسیار مشکل و حتی غیر ممکن شده است، اهمیت داخلی سازی «خودروی کمپوست ترنر خودران» بسیار زیاد است.
وی با اشاره به اینکه خرید این دستگاه 17 میلیارد تومان تمام می شود، اظهار داشت: خرید نمونه مشابه خارجی این محصول  35 میلیارد تومان است و روی هر دستگاه چیزی حدود 18 میلیارد تومان صرفه جویی ارزی داریم.
به گفته او با عنایت به وجود حداقل ۱۰۰ شهر با جمعیت بالای ۱۵۰ هزار نفر در کشور، طی هفت سال آینده به حداقل ۱۷۶ سایت تولید کود کمپوست هر یک با ظرفیت زباله ورودی ۲۵۰ تن در روز، نیاز داریم که با استمرار این اقدام احتیاج به بروز رسانی، نگهداری، تعمیر و تعریف خطوط در دراز مدت  هم مطرح می شود.
این فعال فناور در مورد مزیت ویندرو ترنر بومی شده نسبت به نمونه های مشابه خارجی اظهار داشت: از آنجائیکه اساسا این دستگاه ابعاد بزرگی دارد و فضای زیادی را اشغال می‎کند، حمل و نقل آن امری به غایت دشوار و پرهزینه است. بنابراین، مهم ترین مزیت بومی سازی آن، رفع  مشکلات در ارتباط با حمل و نقل و خروج ارز و... است. نکته دوم این که چون اساسا تولیدکنندگان این دستگاه در دنیا محدود هستند، عرضه خدمات بعد از فروش ضعیفی هم دارد. تا آنجایی که اغلب ویندرو ترنر وارداتی به علت نداشتن خدمات بعد از فروش، عملا بی استفاده باقی مانده اند. در کنار همه این موارد، کاری که ما در بومی سازی این محصول در دستور کار خود قرار داده ایم اینست که  ترکیبی از مزایای همه دستگاههای مشابه خارجی در این محصول به شکلی بگنجانیم تا از هر نظر ما را از نمونه مشابه خارجی بی نیاز کند.
منبع:

1402/11/11
13:02:21
0.0 / 5
402
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین