با عجایب هستی بیشتر آشنا شوید؛

قناری دریا موجودی اجتماعی با لبخندی همیشگی

قناری دریا موجودی اجتماعی با لبخندی همیشگی به گزارش فیکس سرور، اصفهان بلوگا یا نهنگ سفید این قابلیت را دارد که صداهای مختلفی شبیه به  جیغ، جیر جیر یا سوت از خود تولید نماید. این اصوات امکان دارد موزیکال یا حتی بدون مفهوم به نظر برسند، اما در واقع شامل اطلاعات مهمی هستند. ازاین رو، به علت تنوع و طول موج گسترده ای که در صداهای بوجود آمده توسط بلوگاها وجود دارد، آنها به «قناری دریا» لقب گرفته اند.بلوگا، نهنگ سفید رنگی است که به علت خصوصیت های خاص خود، بعنوان یکی از محبوب ترین گونه های نهنگ در جهان شناخته می شود.

کلمه "beluga" از کلمه "bielo" به معنای سفید در زبان روسی گرفته شده است و رنگ خاص این نوع از نهنگ ها، آنها را به یکی از زیباترین انواع نهنگ در دنیا تبدیل نموده است. نکته جالب این که زمانیکه این نهنگ ها به دنیا می آیند خاکستری یا حتی قهوه ای رنگ هستند، اما زمانیکه در حدود پنج سالگی بالغ می شوند، رنگ آنها به رنگ سفید تغییر می کند.طول نهنگ های سفید بین ۱۳ تا ۲۰ فوت است. آنها دارای پیشانی گرد و بدون باله پشتی هستند. همچنین، آنها سالی یک مرتبه با مالیدن خود به شن ها، لایه بیرونی پوستشان می ریزد و پوست اندازی می کنند.

بلوگاها معمولاً در گروههای کوچکی به نام pod با یکدیگر زندگی می کنند. آنها در گروه هایی با تعداد مختلف، از گروههای چند تا چندین هزار نفره حرکت می کنند.

این حیوانات به طرز شگرفی اجتماعی هستند و با انسان ها ارتباط خوبی برقرار می کنند. رنگ زیبا و لبخند همیشگی آنها همچون علل جذب و دوستی انسان ها با آن هاست. این وال ها از راه ایجاد صدا هم قادر به برقراری ارتباط هستند. بلوگا می تواند صداهای مختلفی را تقلید کند. آنها همینطور این قابلیت را دارند که صداهای متنوعی شبیه به جیغ، جیر جیر یا سوت از خود تولید کنند. این اصوات امکان دارد موزیکال یا حتی بدون مفهوم به نظر برسند، اما در واقع شامل اطلاعات مهمی هستند. ازاین رو، به علت تنوع و طول موج گسترده ای که در صداهای بوجود آمده توسط بلوگاها وجود دارد، آنها به «قناری دریا» لقب گرفته اند.تعداد این نهنگ ها در آب های ساحلی اقیانوس منجمد شمالی بیشتر از مناطق دیگر است. هنگامی که دریا یخ می زند، بلوگاهای قطبی در دسته های انبوه به سمت جنوب مهاجرت می کنند. حیواناتی که توسط یخ های قطب شمال به دام افتاده اند اغلب جان خویش را از دست می دهند و طعمه خرس های قطبی، نهنگ های قاتل و مردم قطب شمال می شوند. علاوه بر این، آنها توسط ساکنان بومی قطب شمال و هم توسط ماهی گیری های تجاری شکار می شوند. متاسفانه، بعضی از ماهیگیری های تجاری سبب کاهش جمعیت بعضی از گونه های جانداران در خلیج ها مانند خلیج سنت لورنس (St. Lawrence) می شوند.

بلوگا از ماهی، سخت پوستان و کرم تغذیه می کند و با ماهی خاویاری به همین نام (beluga) که برای خاویار معروفش صید می شود، ارتباطی ندارد.

برخی از نهنگ های سفید مهاجر هستند، آنها زمستان را در آب های عمیق فراساحلی و تابستان را در آب های کم عمق ساحلی می گذرانند، در حالیکه برخی دیگر از بلوگاها در تمام طول سال در یک مکان باقی می مانند.

این گونه از نهنگ ها، فاقد باله پشتی است، در عوض، آنها دارای یک برآمدگی پشتی هستند و برخلاف نهنگ های دیگر، مهره های گردن بلوگا (استخوان های گردن آن) به هم چسبیده نیستند. این خصوصیت به بلوگا این امکان را می دهد که بدون حرکت دادن کل بدن خود به اطراف نگاه کند.

منابع:
Nationalgeographic.com
Oceanconservancy.org
Worldwildlife.org


1402/11/05
14:03:13
0.0 / 5
274
تگهای خبر: هاست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین