ظرفیتهای جدید زمینه ماندگاری نخبگان را در شرکت های دانش بنیان فراهم می کند

ظرفیتهای جدید زمینه ماندگاری نخبگان را در شرکت های دانش بنیان فراهم می کند فیکس سرور: رییس بنیاد ملی نخبگان گفت ظرفیتهای جدید زمینه ساز ماندگاری نخبگان به کمک شرکت های دانش بنیان توانمند و شرکت های دانش بنیان نوپایی باشد که می توانند با انگیزه نخبگان ما شکل بگیرند و نیازی از کشور را حل کنند


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان،  روح الله دهقانی رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه تغییر یک رویکرد و ایجاد جریان تازه در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، نشان از هوشمندی این زیست بوم است، اظهار داشت:  فضای استارتاپی حالا اشباع شده و جریان زیست بوم نوآوری کشور باید جریان تازه ای را رقم بزند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور با اشاره به ضرورت فعال شدن همه ظرفیتهای اقتصاد دیجیتال و تحقق حکمرانی داده، عنوان کرد: واقعیتی که باید به آن توجه داشته باشیم، این است که اقتصاد دیجیتال که یکی از اساسی ترین پایه های تحقق صنعت بود، در کشور ما کامل نشده و تمام ظرفیتهای خودرا به بار ننشانده است بطوریکه خیلی از ظرفیتهای این عرصه، همچنان مغفول هستند، همچون اینکه هنوز حکمرانی داده در کشور ما چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، محقق نشده است.
دهقانی افزود: کشور مملو است از فرصت هایی که می تواند به کمک اقتصاد دیجیتال، متحول شود؛ فرصت هایی که ریشه حل آنها در دولت و بخش خصوصی است. فرصت های مختلفی در حوزه مسائل مهم و کلان کشور وجود دارد که بخش دولتی همچون معاونت علمی، بخش خصوصی و فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال می توانند تحولات جدی را ایجاد کنند.
وی با اشاره به اینکه موج دیگری که حالا و بعد از اقتصاد دیجیتال کشورمان را در می نوردد، موج هوش مصنوعی است، اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم که هوش مصنوعی بر شانه های اقتصاد دیجیتال سوار است؛ اقتصاد دیجیتالی که هنوز در کشور بطور کامل پیاده سازی نشده است. اقتصاد دیجیتال بااینکه حالا خدمات عمومی خوبی را به مردم ارائه می دهد اما همچنان در عرصه های کلان همچون معماری و حکمرانی و مدیریت داده هیچ رسوخی نکرده است و اگر این رسوخ تحقق پیدا نکند، توفیق در حوزه هوش مصنوعی نیز میسر نخواهد بود.
دهقانی بیان کرد: امید دارم با فشاری که توسعه فزاینده هوش مصنوعی به اقتصاد کشورها خواهد آورد، در زمانه جاری فرصت های خوبی در اقتصاد دیجیتال برای حکمرانی داده گشوده شود و بخش های دولتی به سمت توسعه اقتصاد دیجیتال روی بیاورند و فصل دیگری از تحول را با توسعه این عرصه شاهد باشیم.
دهقانی با تکیه بر اینکه در زیست بوم نوآوری و فناوری، نیازمند تعریف المان های جدید همچون مراکز نوآوری شرکتی هستیم، افزود: مراکز نوآوری شرکتی به عنوان یکی از مؤلفه های جدید این زیست بوم باید با الهام گرفتن از تجربه گذشته مراکز نوآوری، رفع مسائل و اشتباهاتش و ایجاد الزامات جدید به محلی برای رفع نیازهای صنعت و بالندگی شرکت های جدید تبدیل گردد.
وی اضافه کرد: وقتی در مورد نوآوری در بخش خصوصی حرف می زنیم، به هیچ عنوان منظور و مقصود ما بومی سازی و داخلی سازی قطعات و مهندسی معکوس و … نیست بلکه به این فکر می نماییم که زیست بوم نوآوری کشور بتواند نجیره ارزش صنایع را با نگاه رو به آینده، تکمیل کند. باید مراقب باشیم گرفتار تحقیق و توسعه سنتی نشویم و نشان دهیم زیست بوم نوآوری و دانش بنیان می تواند یک تحقیق و توسعه واقعی را شکل دهد و زنجیره ارزش صنایع ما را تحول ببخشد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با اشاره به اینکه قانون جهش تولید دانش بنیان با ابزار اعتبار مالیاتی به اهرم حرکت موتور اقتصاد دانش بنیان تبدیل گشته است، اضافه کرد: اخیراً شاهد سرمایه گذاری ۸۶۰ میلیارد تومانی فولاد مبارکه روی ۲۶ شرکت دانش بنیان بودیم که ۴۰۰ میلیارد از این سرمایه گذاری از محل اعتبار مالیاتی تامین شد. فرصت جدیدی که قانون جهش تولید دانش بنیان به صندوق های CVC می دهد، می تواند رقم زننده اتفاقات جدید در عرصه های مختلف با عمق بالا باشد.
دهقانی اظهار امیدواری کرد ظرفیتهای جدید بتواند زمینه ساز ماندگاری نخبگان به کمک شرکت های دانش بنیان توانمند و شرکت های دانش بنیان نوپایی باشد که می توانند با انگیزه نخبگان ما شکل بگیرند و نیازی از کشور را حل کنند.1402/11/01
17:00:40
0.0 / 5
262
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین