شناسایی ژئوپارک ها در کشور ضابطه مند می شود

شناسایی ژئوپارک ها در کشور ضابطه مند می شود به گزارش فیکس سرور، کارگروه ملی ژئوپارک های کشور، با هدف هماهنگی، ساماندهی، تسهیل و هدایت فعالیت ها و امور ژئوپارک و تعامل بین دستگاه‏ های ذیربط با محوریت سازمان زمین شناسی و اکشافات معدنی کشور شروع به کار کرد. همکاری در راه اندازی شبکه ژئوپارک های ملی و تدوین چشم انداز، اهداف و سیاست های کلان توسعه ژئوپارک ها با رعایت ملاحظات قانونی هر یک از دستگاههای ذیربط از دیگر اهداف این کارگروه است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، در راستای اجرایی و عملیاتی کردن تصویب نامه هیات وزیران «مبنی بر مرجع ملی بودن سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در زمینه شناسایی، ظرفیت سنجی و تعیین ضوابط فنی محدوده و حریم ژئوپارک ها در کشور، اولین نشست رسمی «کارگروه ملی ژئوپارک های کشور» با حضور نمایندگان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، حفاظت محیط زیست، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان انرژی اتمی، وزارت نفت، کمیسیون ملی یونسکو در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور تشکیل شد.
تدوین ضوابط در زمینه شناسایی، مدیریت، حفاظت و بهره برداری از ژئوپارک ها و شیوه نامه های تخصصی در دستور کار این کارگروه است.
دکتر علیرضا شهیدی، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در مورد ضرورت توسعه ژئوپارک ها در کشور، به پتانسیل های کم نظیر ایران در زمینه میراث زمین شناختی و طبیعی کشور اشاره و تصریح کرد: ضرورت راه اندازی کارگروه به منظور تعامل بین دستگاهی و نظام بخشی به فرآیند شناسایی، حفاظت و بهره برداری از ژئوپارک ها در کشور بسیار بااهمیت است که این پتانسیل باید با به کارگیری ظرفیتهای بخش خصوصی در توسعه ژئوپارک ها و سرمایه گذاری در زمینه اجرای اقدامات و بهره برداری تکمیل شود. در همین زمینه ۳۱ محدوده دارای پتانسیل ژئوپارک در کشور از جانب سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور شناسایی و ظرفیت سنجی شده است که آماده بهره برداری استان ها و بخش خصوصی مربوطه است.
نازنین بدری، مسؤول گروه میراث زمین شناختی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور هم ضمن توضیح کلیات و الزامات ژئوپارک، اظهار نمود: اغلب مناطق مختلف در کشور با عنایت به توان زمین شناختی و زمین ریخت شناسی خود و همینطور وجود ارزش های مکمل طبیعی، فرهنگی و تاریخی، قابلیت اولیه برای ایجاد ژئوپارک را دارند. این امر مستلزم تشکیل و ساماندهی یک مجموعه توانمند برای ساختارسازی و انتظام بخشی به فرآیند ژئوپارک شدن و همینطور تدوین ضوابط و دستورالعمل های فنی شناسایی، حفاظت، بهره برداری و آموزش و توانمندسازی جوامع محلی است.
بدری خاطرنشان کرد: ژئوپارک ها بعنوان عاملی مؤثر در رشد اقتصادی، بهبود کیفیت زندگی و ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر می توانند گزینه ای امیدبخش بخصوص در کشورهای درحال توسعه باشند. با عنایت به احتیاج به لزوم کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی، توجه به رشد گردشگری پایدار از راه ژئوپارک ها، می تواند یکی از راهکارهای اساسی در زمینه کمک به اقتصاد ملی و رشد مادی و معنوی مردم بومی بخصوص در مناطقی که منابع اقتصادی چندانی ندارند، باشد.
در پایان، اهم فعالیتهای بیشتر از دو دهه سازمان زمین شناسی در زمینه ژئوپارکها توسط بدری عرضه شد.
رضا جدیدی، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، برنامه ریزی و بودجه ضمن توضیحات در زمینه سابقه فعالیتهای سازمان زمین شناسی و همکاری با سازمان های ذیربط در زمینه جلسات مختلف تخصصی طی سالهای گذشته در زمینه تدوین آئین نامه «شناسایی، حفاظت و بهره برداری» از ژئوپارک ها در کشور، به چندوجهی بودن مبحث ژئوپارک ها اشاره و تصریح کرد: هماهنگی و همگرایی بین سازمان های مرتبط بر مبنای ضوابط و قوانین حاکمیتی و بالادست موجود در پیشبرد و موفقیت فرآیند ژئوپارک در کشور ضروریست.
جدیدی تصریح کرد: با عنایت به وجود سه ژئوپارک جهانی در کشور، نظارت فنی کارگروه بر عملکرد ژئوپارک ها و راه اندازی شبکه ملی ژئوپارک های کشور و تدوین شیوه نامه در این خصوص لازم است و مناطق دارای پتانسیل و نامزد ژئوپارک، قبل از جهانی شدن باید تمرین ملی بودن کرده و تمامی نیازمندی ها و اصول و فلسفه ژئوپارک در سطح ملی اجرا شود و به اهداف مطلوب در زمینه توسعه و توانمندسازی جوامع محلی دست یابند.
وی به حضور مدیران ژئوپارک های جهانی کشور، برای شرکت در جلسات کارگروه و استفاده از تجربیات و بررسی مشکلات و دغدغه های موجود در فرایند ثبت ژئوپارک و هم بازدید اعضای کارگروه از ژئوپارک ها تاکید داشت.
به نقل از سازمان زمین شناسی، در انتها نمایندگان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان انرژی اتمی، وزارت نفت، کمیسیون ملی یونسکو در زمینه ضرورت فعالیت «کارگروه ملی ژئوپارک های کشور» به منظور نظم بخشی و ساماندهی فرآیند و فعالیتهای ژئوپارک در کشور و تعامل بین دستگاهی در این خصوص، صحبت و نظرات فنی خویش را در زمینه تدوین دستورالعمل های تخصصی و آئین نامه «شناسایی، حفاظت و بهره برداری از ژئوپارک ها در کشور» ابراز کردند.1402/10/18
11:25:06
0.0 / 5
289
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین