تغییر میکروبیوم برنج برای مقاومت بهتر در مقابل عوامل بیماری زا

تغییر میکروبیوم برنج برای مقاومت بهتر در مقابل عوامل بیماری زا فیکس سرور: دانشمندان با اعمال تغییرات ژنتیکی در میکروبیوم گیاه برنج موفق به ایجاد مقاومت این گیاه در مقابل عوامل بیماری زا شده اند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، میکروبیوم به جمعیت منحصر به فرد میکروارگانیسم هایی گفته می شود که در هر گیاه و جانور و روی آنها یافت می شود. حالا دانشمندان بطور ژنتیکی میکروبیوم گیاهان برنج را تغییر داده اند و آنها را در مقابل باکتری های مضر مقاوم تر کرده اند. این فناوری روزی می تواند نیاز به آفت کش ها را کم کند.
در مرحله اولیه مطالعه، پژوهشگران ژنی را در گیاهان برنج شناسایی نمودند که مسئول تولید لیگنین بود. لیگنین پلیمر زیستی است که دیواره های سلولی گیاهان را می سازد.
دانشمندان می خواستند بدانند که آیا این ژن بر ساختار میکروبیوم گیاهان برنج نیز تاثیر می گذارد یا خیر. بدین سبب ژن را غیرفعال کردند تا ببینند چه اتفاقی می افتد. با انجام این کار، جمعیت باکتری سودومونادالس مفید در میکروبیوم کم شد.
در مرحله بعد، پژوهشگران ژن را بطور ژنتیکی تغییر دادند تا در طول پروسه سنتز لیگنین، متابولیت خاصی را بیش از اندازه تولید نماید. همانطور که گمان می رفت، جمعیت باکتری های سودومونادالس به سطوح بالاتر از حد طبیعی صعود کرد.
به نقل از نیواطلس، هنگامی که گیاهان تغییر یافته متعاقبا در معرض باکتری ایجاد کننده آتشک برنج به نام Xanthomonas oryzae قرار گرفتند، نسبت به گروه شاهد گیاهان برنج اصلاح نشده، بطور قابل توجهی در مقابل این عامل بیماری زا مقاوم تر بودند.
پروفسور تومیسلاو سرناوا(Tomislav Cernava) دانشیار دانشگاه ساوتهمپتون می گوید: این پیشرفت می تواند وابستگی به آفت کش ها را که برای محیط زیست مضر هستند، کم کند. ما به این یافته مهم در محصولات برنج دست یافته ایم اما چارچوبی که به وجود آورده ایم می تواند برای گیاهان دیگر نیز اعمال شود و فرصت های دیگری را برای بهبود میکروبیوم آنها فراهم آورد. به عنوان مثال، میکروب هایی که مواد مغذی را برای محصولات می افزایند می توانند نیاز به کودهای مصنوعی را کاهش دهند.
مقاله ای در مورد این مطالعه که دانشمندانی از چین، آلمان و اتریش نیز در آن شرکت داشتند بتازگی در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1402/10/17
09:35:48
0.0 / 5
272
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین