هسته زمین هر ۸ و نیم سال یک بار حرکت می کند

هسته زمین هر ۸ و نیم سال یک بار حرکت می کند فیکس سرور: پژوهشگران چینی در تحقیقات جدید خود حرکت هسته زمین را در هر 8.5 سال یک دفعه کشف کرده اند که بطور بالقوه بر میدان مغناطیسی سیاره ما تأثیر می گذارد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در زیر سطح سیاره ما، یک حرکت مسحورکننده در جریان است. یک تکان چرخه ای در هسته زمین و کشفی مهم که ممکنست نتایج قابل توجهی برای درک ما از میدان مغناطیسی زمین و دینامیک ژئوفیزیک داشته باشد.
دانشمندان چینی پدیده ای ریتمیک را کشف کرده اند. هر ۸.۵ سال یک دفعه، هسته درونی زمین یک لرزش ظریف حول محور چرخشی خود انجام می دهد. این کشف، که در مطالعه اخیر انتشار یافته در مجله Nature Communications بیان شده است، ناشی از یک ناهماهنگی کوچک بین هسته داخلی زمین و گوشته آنست که لایه زیر پوسته که پایه سیاره ما است را تشکیل می دهد.
در عمق حدود ۱۸۰۰ مایلی(دو هزار و ۸۹۶ کیلومتر)، هسته زمین تقسیم شده است که شامل یک مرز بیرونی مایع درحال چرخش و یک لایه داخلی عمدتاً جامد است. این منطقه چندین عملکرد مهم دارد همچون طول روز و سپر مغناطیسی که از ما در مقابل تابش خورشید محافظت می کند.
تغییرات آینده در شکل و حرکت هسته
نوسانات جدید در هسته داخلی به تغییرات احتمالی در شکل و حرکت هسته مایع اشاره دارد که بطور بالقوه منجر به تغییرات در میدان مغناطیسی زمین می شود. این نکته قابل توجه از تحلیل و بررسی پیچیده حرکت قطبی زمین و اندازه گیری محور چرخشی سیاره ما نسبت به پوسته آن به دست آمده است که توسط پژوهشگران ژئوفیزیک به رهبری هائو دینگ(Hao Ding) از دانشگاه ووهان انجام شده است.


با مشاهده انحرافات ظریفی که هر ۸.۵ سال یک دفعه در حرکت قطبی اتفاق می افتد و همبستگی آنها با تغییرات جزئی در طول روز در سراسر کره زمین، دینگ و همکارانش وجود این حرکت هسته داخلی را تایید کردند. یافته های آنها نظریه های سنتی را به چالش می کشد. بر طبق فرضیه های سنتی یک هم ترازی بین هسته داخلی و محورهای چرخش گوشته وجود دارد.
این شیب ۰.۱۷ درجه ای بین هسته داخلی و گوشته ممکنست نشان از وجود یک نیمکره شمال غربی متراکم تر در هسته به همراه با تغییرات چگالی بین لایه های داخلی و خارجی آن باشد.
جان ویدیل(John Vidale)، استاد علوم زمین در دانشگاه کالیفرنیا، از این تحقیق به عنوان واحدهای سازنده اساسی برای درک سیاره ما استقبال کردند. این کشف درک مهمی در مورد پویایی هسته زمین فراهم می آورد.
در صورتیکه عوامل جوی، اقیانوسی و آب شناسی به عنوان یک عامل در انحراف مشاهده شده رد می شوند، دانشمندان همچنان پیچیدگی این تحلیل و بررسی را تایید می کنند و بیان دارند که نیاز به تخصص در رشته های مختلف دارد.
این کشف وعده می دهد که روزی رابطه پیچیده بین دینامیک هسته درونی زمین و پدیده هایی را که بر جهان ما تأثیر می گذارد، از کارهای لرزه ای گرفته تا تغییرات در میدان مغناطیسی، آشکار شود.1402/10/12
09:38:11
0.0 / 5
217
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین