تست احتراق ثابت استارشیپ در آستانه سومین پرتاب

تست احتراق ثابت استارشیپ در آستانه سومین پرتاب فیکس سرور: شرکت فضایی اسپیس ایکس موتورهای رپتور موشک غول پیکر استارشیپ خودرا قبل از سومین پرواز آزمایشی، روشن کرد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت اسپیس ایکس روز گذشته(۲۰ دسامبر) یک آزمایش «احتراق ثابت» را با نمونه اولیه مرحله فوقانی استارشیپ موسوم به شیپ ۲۸ انجام داد و برای مدت کوتاهی موتورهای رپتور این وسیله نقلیه را در صورتیکه روی سکو در پایگاه فضایی استاربیس(Starbase) این شرکت در تگزاس جنوبی قرار داشت، مشتعل کرد.
شیپ ۲۸ برای انجام سومین پرواز آزمایشی استارشیپ آماده می شود و اسپیس ایکس می خواهد در هفته های آتی آنرا پرتاب کند. بنظر می رسد این جدول زمانی بدون تغییر باقی بماند، برای اینکه دادگاه روز گذشته در مورد شکست قبلی این موشک به خوبی پیش رفته است.
اسپیس ایکس بعدازظهر روز گذشته در ایکس(توییتر سابق) نوشت: استارشیپ سوم یک احتراق ثابت کامل با هر شش موتور رپتور خودرا تکمیل کرد.
این فضاپیما از دو بخش تشکیل شده است: یک پیشران بزرگ مرحله اول به نام سوپرهوی(Super Heavy) و یک فضاپیمای مرحله بالایی با ارتفاع ۱۶۵ فوت(۵۰ متر) به عنوان استارشیپ.
هر دوی این مراحل به شکلی طراحی شده اند که بطور کامل و سریع قابل استفاده مجدد باشند و هر دو از موتور نسل بعدی رپتور اسپیس ایکس نیرو می گیرند. همانطور که در پست روز گذشته اسپیس ایکس اشاره شد، سوپرهوی ۳۳ رپتور و استارشیپ شش رپتور را به کار می گیرد.


موشک استارشیپ تا به امروز دو بار طی پروازهای آزمایشی در ماه های آوریل و نوامبر سال جاری به پرواز در آمده است. هدف هر دو ماموریت فرستادن مرحله فوقانی به مدار زمین، و فرود آن در آب های اقیانوس آرام در نزدیکی هاوایی بوده است.
هیچ یک از این پروازها به این هدف نرسیدند. استارشیپ در نخستین پرتاب خود در ماه آوریل با مشکلاتی روبرو شد که با اهمیت ترین آنها شکست دو مرحله آن در مرحله جداسازی بود و اسپیس ایکس موشک خودرا چهار دقیقه بعد از بلند شدن عمدا منفجر کرد.
پرواز دوم موفقیت های مهمی کسب نمود، همچون جداسازی دو مرحله و شعله ور شدن موتور مرحله اول. اما این پرواز نیز با انفجار مرحله بالایی حدود هشت دقیقه بعد از پرتاب به زودی به انتها رسید.
اسپیس ایکس می خواهد به زودی باردیگر استارشیپ را به پرواز درآورد. با این وجود، معین نیست چه زمانی این اتفاق خواهد افتاد. حتی اگر آزمایش ها به خوبی جلو برود، اسپیس ایکس ممکنست مجبور شود برای دریافت مجوز پرتاب از اداره هوانوردی فدرال مدتی منتظر بماند. این سازمان بر تحقیقات در مورد آن چه در پرواز دوم رخ داد نظارت می کند. تا آن زمان که این بررسی انجام نشود و اسپیس ایکس اقدامات اصلاحی لازم را انجام ندهد، مجوز صادر نمی شود.
منبع:

1402/10/01
14:01:50
0.0 / 5
339
تگهای خبر: طراحی , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین