دانشمندان یک مغز کوچک ساختند

دانشمندان یک مغز کوچک ساختند فیکس سرور: دانشمندان یک مغز کوچک ساخته و آنرا به کامپیوتر متصل کردند؛ این مغز کوچک در تشخیص گفتار و پیش بینی های ریاضی خوب عمل کرد.


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، دانشمندان یک ارگانوئید(ارگان کوچک) کوچک مغز مانند را از سلول های بنیادی انسان رشد داده و آنرا به کامپیوتر متصل کردند. آنها نشان دادند که این ارگانوئید می تواند به سرعت گفتار و پیش بینی های ریاضی را تشخیص دهد.
انعطاف پذیری عصبی مغز انسان و توانایی آن برای رشد بافت عصبی جدید به او توانایی یادگیری از جریان های داده های پر نویز و باکیفیت پایین را داده است. آن چه را که سیستم های هوش مصنوعی با مصرف انرژی بالا انجام می دهند، مغز با ظرافتی بی دردسر به آن دست می یابد.
اما اگر مغز یک کامپیوتر یادگیری قدرتمند است و تمام کاری که در جمجمه ما انجام می دهد پاسخ دادن به سیگنال های الکتریکی حواس ماست آیا می تواند جایگزین تراشه های یادگیری ماشین عصبی شود؟ سلول های مغزی را می توان به آسانی از سلول های بنیادی ایجاد کرد که آنها تمایل طبیعی به خود سازماندهی را دارند. از ین جهت، ما حالا در عصر بیوکامپیوتر زندگی می نماییم.
اکنون، پژوهشگران دانشگاه ایندیانا با رشد یک ارگانوئید مغز و نصب آن بر روی یک تراشه سیلیکونی، رویکرد کمی متفاوت در پیش گرفته اند. این تفاوت ممکنست دانشگاهی به نظر برسد، اما پژوهشگران با اجازه دادن به سلول های بنیادی برای خودسازماندهی در ساختاری سه بعدی، این فرضیه را مطرح نمودند که ارگانوئید حاصل ممکنست بطور قابل توجهی هوشمندتر باشد و نورون ها ممکنست پیچیدگی، اتصال، انعطاف پذیری عصبی و نوروژنز(تشکیل نرون جدید) بیشتری از خود نشان دهند.


 
بنابراین آنها اندام های مغزی کوچکی با قطر کمتر از یک نانومتر رشد دادند و آنرا روی یک آرایه چند الکترودی با چگالی بالا نصب کردند: تراشه ای که قادر می باشد سیگنال های الکتریکی را به داخل ارگانوئید مغز بفرستد و همین طور سیگنال های الکتریکی را بخواند. آنها آنرا «Brainoware» نامیدند.
مغز کوچک به ورودی های الکتریکی به گونه ای غیرخطی مناسب پاسخ می دهد و دانشمندان متوجه شدند که نوعی حافظه در آن وجود دارد. این مغز طی دو روز پیش بینی های ریاضی خودرا بسیار بهبود بخشید.
تیم به این نتیجه رسید که ارگانوئیدهای سه بعدی مغز انسان مانند این اساسا می توانند شبکه های عصبی عملکردی را تشکیل دهند و به عنوان کلاس جدیدی از سخت افزار یادگیری ماشین عمل کنند، در صورتیکه بطور طبیعی به چالش های زمان، مصرف انرژی و تولید گرما که با تراشه های یادگیری ماشین مصنوعی مواجهند، فائق می آیند. آنها مشتاق ارتقای این ایده با الکترودهای سوزنی نرمی هستند که در بافت مغز ارگانوئید کاشته شده اند، که به ورودی یا خروجی دسترسی به تعداد بیشتری از نورون ها (نسبت به دستگاه فعلی که فقط با خارج از سلول مغز ارتباط دارد) را می دهد.
منبع:

1402/09/26
15:49:49
0.0 / 5
326
تگهای خبر: پژوهش , دانش , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین