حفره ای به اندازه 60برابر زمین در خورشید پدیدار شد

حفره ای به اندازه 60برابر زمین در خورشید پدیدار شد فیکس سرور: پدید آمدن حفره غول پیکر در خورشید با پهنای بیش از شصت برابر زمین سبب شده تا باد خورشیدی فوق العاده سریع به سمت ما بیایند.


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از لایوساینس، یک لکه تیره، معروف به حفره تاجی، اخیراً در نزدیکی خط استوای خورشید ظاهر شده است. این شکاف موقت موجب می شود که باد خورشیدی با سرعت غیرمعمول به سمت زمین حرکت نماید.
دانشمندان می گویند که اندازه و جهت این شکاف موقت، که 60 برابر اندازه زمین است، در این مرحله از چرخه خورشیدی بی سابقه است.
اسپیس گزارش داد که لکه تاریک غول پیکر که به عنوان حفره تاجی شناخته می شود، در نزدیکی استوای خورشید در 2 دسامبر(11آذر) شکل گرفت و در عرض 24 ساعت به حداکثر عرض خود یعنی حدود 800هزار کیلومتر رسید. از 4 دسامبر(13آذر) این فضای خالی خورشیدی مستقیماً به سمت زمین است.
به گفته سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA)، حفره های تاجی زمانی رخ می دهند که میدان های مغناطیسی که خورشید را در جای خود نگه می دارند، ناگهان باز شده و موجب شوند که محتویات سطح بالایی خورشید به شکل باد خورشیدی بیرون بروند. سوراخ های تاجی به عنوان لکه های تیره ظاهر می شوند، برای اینکه نسبت به پلاسمای اطراف سردتر و چگالی کمتری دارند. حفره های تاجی قابل دیدن نیستند مگر این که در طیف نور ماوراء بنفش مشاهده شوند.
بر اساس گزارش سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، جریان های تشعشعی ناشی از حفره تاجی بسیار سریع تر از بادهای خورشیدی معمولی هستند و اغلب موجب ایجاد اختلالاتی در سپر مغناطیسی زمین می شوند که به عنوان طوفان های ژئومغناطیسی شناخته می شوند. آخرین حفره تاجی که روی خورشید در ماه مارس(اسفند) ظاهر شد که موجب قوی ترین طوفان ژئومغناطیسی در بیش از 6 سال قبل شد.
کارشناسان در ابتدا پیش بینی کردند که این حفره اخیر می تواند یک طوفان ژئومغناطیسی متوسط (سطحG2) را بوجود آورد که می تواند خاموشی های در رابطه با امواج رادیویی و نمایش شفق های شفق قوی را برای چند روز آینده بوجود آورد. با این وجود، شدت باد خورشیدی کمتر از حد انتظار بوده است، بدین سبب بگفته اسپیس، طوفان حاصل تا کنون ضعیف (G1) بوده است. اما وقوع شفق های قطبی هنوز امکان پذیر است.
مشخص نیست این حفره تا چه مدت در خورشید باقی می ماند، اما بگفته سازمان ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، حفره های تاجی قبلی بیش از یک چرخش خورشیدی (27 روز) دوام آورده اند. با این وجود، این سوراخ به زودی از زمین دور خواهد شد.
منبع:

1402/09/17
15:08:40
0.0 / 5
349
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین