عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک برگر کهکشانی!

عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از یک برگر کهکشانی! فیکس سرور: «تلسکوپ فضایی جیمز وب» در تازه ترین شاهکار خود، عکس جالبی را از مواد کهکشانی گرفته است که به یک برگر شباهت دارد.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ستاره شناسان از «تلسکوپ فضایی جیمز وب» برای ترسیم کردن تصویری از مواد تشکیل دهنده سیاره در اطراف یک ستاره جوان بهره برده اند. این تصویر به یک برگر کهکشانی شبیه است.
این پژوهش که توسط گروه موسوم به «عصر یخبندان» با بهره گیری از تلسکوپ فضایی جیمز وب انجام شد، نخستین لیست دقیق دوبعدی را از وجود یخ در یک قرص پیش سیاره ای ایجاد کرد. قرص پیش سیاره ای، یک  نوع از ساختاری است که سیاره های منظومه شمسی ما حدود ۴.۵ میلیارد قبل از آن بیرون آمدند.
«ارجان استورم»(Ardjan Sturm) دانشمند «دانشگاه لیدن» و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: نقشه برداری مستقیم از یخ در یک قرص تشکیل دهنده سیاره، ورودی مهمی را برای مدل سازی هایی فراهم می آورد که به درک بهتر ایجاد زمین و سیاره های دیگر در منظومه شمسی و اطراف ستاره های دیگر کمک می کنند. با این مشاهدات، حالا می توانیم اظهارات محکم تری را در مورد فیزیک و شیمی تشکیل شدن ستاره ها و سیاره ها بیان نماییم.
یخ ممکنست یک کشف نجومی خیلی جالب به نظر نرسد اما دانشمندان به این یافته اهمیت می دهند برای اینکه وجود یخ در قرص های پیش سیاره ای، برای تولد سیاره ها و حتی دنباله دارها مهم است. یخ به دانه های گرد و غبار جامد در قرص های پیش سیاره ای امکان می دهد تا در کنار هم جمع شوند و قطعاتی از مواد را تشکیل دهند که می توانند جرم را جمع کنند و در نهایت به سیاره تبدیل شوند. همچنین، یخ می تواند حاوی مولکول های حیاتی مانند کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن باشد که می توانند در دنباله دارها مهر و موم شوند و به سطوح سیارات برسند و در نهایت به عناصر سازنده حیات تبدیل شوند.
با این وجود، به رغم اهمیت یخ در ایجاد سیاره ما و حیات روی آن، ستاره شناسان تا به امروز گزارش دقیقی را در مورد وجود یخ در قرص های پیش سیاره ای ستاره های دیگر نداشته اند.
دلیل عدم اطلاع این است که جو مملو از آب زمین، دید ما را نسبت به این قرص ها پنهان می کند. سایر تجهیزات فضایی نیز نتوانسته اند آنها را با جزییات به تصویر بکشند برای اینکه بسیار ضعیف هستند اما این مساله برای دوربین فروسرخ جیمز وب که وضوح بالایی دارد، صدق نمی کند.

برگر کهکشانی
گروه عصر یخبندان برای انجام دادن این پژوهش، جیمز وب را با یک ستاره جوان به نام «HH 48 NE» آموزش دادند که در فاصله حدود ۶۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. این تمرین زمانی انجام شد که ستاره از میان نان های این برگر کیهانی عبور کرد و نمای جانبی ما را از قرص پیش سیاره ای شکل داد و خط تیره ای از غبار را به تصویر کشید که از شکل های مشابه برش های کاهو و گوجه فرنگی در مرکز آن می گذشت.
همانطور که نور ستاره HH 48 NE از قرص پیش سیاره ای شبیه به برگر عبور می کند، با مولکول های موجود در قرص تعامل می یابد و جذب می شود. از آنجائیکه عناصر و مولکول ها نور را در فرکانس های مشخص جذب و ساطع می کنند، اثر انگشت خودرا روی نور ستاره باقی می گذارند.
ستاره شناسان توانستند در نور این ستاره جوان، آثاری از آمونیاک، سیانات، کربونیل سولفاید و دی اکسید کربن سنگین را ببینند که همه به شکل یخ هستند. همچنین، آنها توانستند نسبت دی اکسید کربن سنگین به دی اکسید کربن معمولی را محاسبه کنند و این کار به آنها امکان می دهد تا مولکول دوم را که روی زمین رایج است، بسازند.
یکی از آثار این جنبه ویژه از پژوهش، کشف این نکته است که یخ مونوکسید کربن در قرص پیش سیاره ای ممکنست با دی اکسید کربن کمتر فرار و آب مخلوط شود. این خاصیت به آن امکان می دهد تا در نزدیکی ستاره جوان، یخ زده بماند. این بدان معناست که سیاره هایی با محتوای کربن بالا می توانند در نزدیکی ستاره های خود تشکیل شوند.
نخستین نتایج پروژه عصر یخبندان جیمز وب در سال ۲۰۲۳ تحویل داده شدند و این گروه پژوهشی حالا قرص های پیش سیاره ای دیگر را مشاهده می کنند تا ببینند آیا همان مخلوط یخ مبتنی بر کربن در آنها وجود دارد یا خیر. این کار می تواند دانشمندان را به سمت اصلاح کردن ایده های خود در مورد درک ترکیبات سیاره ای سوق دهد.
«ملیسا مک کلور»(Melissa McClure) از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: در سال ۲۰۱۶، ما یکی از نخستین برنامه های پژوهشی جیمز وب یعنی عصر یخبندان را ایجاد کردیم. ما می خواستیم بررسی نماییم که عناصر یخی سازنده حیات چگونه از مبدأ خود در ابرهای سرد میان ستاره ای تا مناطق تشکیل دهنده دنباله دار منظومه های سیاره ای جوان تکامل می یابند. حالا نتایج از راه می رسند. این لحظه واقعا هیجان انگیز است.
این پژوهش در «Astronomy & Astrophysics» به چاپ رسید.
منبع:

1402/09/16
22:25:53
0.0 / 5
301
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین