در دانشگاه خوارزمی انجام شد

ساخت دستگاه لایه نشانی با کاربرد در صنایع الکتریکی

ساخت دستگاه لایه نشانی با کاربرد در صنایع الکتریکی به گزارش فیکس سرور، محققان دانشگاه خوارزمی با حمایت ستاد اپتیک و کوانتوم معاونت علمی نوعی دستگاه لایه نشانی با کاربرد در صنایع الکتریکی و ساخت پنل های خورشیدی را به تولید رساندند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دکتر سمیه سلمانی، استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: در پژوهشکده علوم کاربردی دانشگاه خوارزمی طرح ساخت دستگاه اسپری پایرولیز و چاپ صفحه ای را آماده کردیم و این طرح را به معاونت علمی ریاست جمهوری عرضه دادیم که مورد تایید و تصویب این معاونت قرار گرفت و در نهایت با اقدامات صورت گرفته، این دستگاه ساخته شد.
سلمانی با اشاره به اینکه ایده ساخت این دستگاه از سال ۹۵ و به دنبال گسترش حوزه نانو عنوان شد، اظهار نمود: ما به دنبال ساخت دستگاهی بودیم که بتوانیم شرایط لایه نشانی پاششی کنترل شده ای برای ضخامت های نانومتری داشته باشیم که در آن زمان، این دستگاه در ایران موجود نبود که بتوانیم از آن استفاده نماییم. از همین رو ایده ساخت دستگاه اسپری پایرولیز و چاپ صفحه ای عنوان شد بدین سان دستگاهی که بتواند با کنترل حرکت سه بعدی لایه نشانی پاششی داشته باشد، تولید کردیم که در آن قابلیت کنترل ضخامت لایه ها توسط کاربر وجود داشته باشد.
وی، مزیت این دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها را قابل کنترل بودن حرکت، قابلیت دمادهی حین پاشش و امکان لایه نشانی سطح بزرگ برشمرد و خاطرنشان کرد: نمونه های لایه نشانی شده می توانند در دماهای مختلف کار کنند و کاربر با یک دستگاه بدون آنکه بخواهد نمونه را خارج کند و باردیگر در دستگاه دیگری بگذارد، می تواند لایه های نهایی را در اختیار داشته باشد. در واقع، مهم ترین مزیت این دستگاه در مقایسه با روش های لایه نشانی متداول آزمایشگاهی اینست که دستگاه مذکور قابلیت لایه نشانی لایه های ابعاد بزرگ را دارد؛ به این مفهوم که صفحات زیرلایه تا ۲۰ سانتی متر را به سادگی میتوان لایه نشانی کرد.
سلمانی با تکیه بر این که این دستگاه قابل ارتقا به ابعاد بزرگ تر هم هست، تصریح کرد: این دستگاه جهت استفاده در صنعت هم طراحی شده و یک لایه نشانی یکنواخت در سه جهت دارد که سرعت پاشش آن قابل کنترل است و همزمان دمای سطحی که نیاز است روی آن لایه نشانی صورت گیرد، قابلیت کنترل دارد. چونکه دما یکی از پارامترهای مهم برای حاصل شدن لایه های یکنواخت است؛ بسته به نانو ذراتی که برای لایه نشانی انتخاب می شود.
به قول این عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، دستگاه اسپری پایرولیز و چاپ صفحه ای در هر صنعتی که احتیاج به لایه نشانی داشته باشد مانند صنایع الکتریکی، ساخت پنل های خورشیدی، دیودهای نورگسیل، سطوح خودتمیز شونده و.. قابلیت استفاده و به کارگیری دارد.1402/09/04
09:38:58
0.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین