ساخت سامانه تماس اضطراری خودرو برای اولین بار در کشور

ساخت سامانه تماس اضطراری خودرو برای اولین بار در کشور به گزارش فیکس سرور، محققان دانش بنیان سامانه تماس اضطراری خودرو را برای اولین بار در کشور تولید کردند. این سامانه نقشی مهم در کاهش مرگ ومیر ناشی از تصادفات جاده ای دارد


به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری،  سامانه تماس اضطراری برای اولین بار در کشور با پشتیبانی معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته تولید شد.
سعید شهرادمنش، محقق حوزه تأثیر سیستم های هوشمند بر حمل و نقل پایدار با بیان این مطلب اظهار داشت: سامانه تماس اضطراری طراحی شده شامل دو قسمت  e-call   و b-call است.  e-call سامانه ای است که در هنگام بروز حوادث جاده ای امکان برقراری تماس دوطرفه میان حادثه دیده و مراکز امداد و نجات و ارسال داده های مربوط به سانحه شامل اطلاعات نوع خودرو، زمان و مکان حادثه و همینطور شدت وقوع حادثه به این مراکز امدادی را مهیا می کند. مراکز امدادی هم با در اختیار داشتن این اطلاعات می توانند سرعت عمل بیشتری در امدادرسانی داشته باشند.  
شهرادمنش درباب سامانه B-CALL (breakdown call)  یا سامانه تماس خرابی که قسمت مهمی برای صنایع خودروسازی است، گفت: این سامانه راننده را قادر می کند تا در صورت خرابی وسیله نقلیه تنها با فشاردادن یک دکمه با مراکز امداد جاده ای خودروسازان تماس بگیرد. با فعال کردن خصوصیت l B-cal برنامه به صورت خودکار به مرکز تماس امداد جاده ای و مراکز خدمات رسان شرکت های خودروسازی اخطار می دهد.
وی  اضافه کرد: این سامانه با ارسال مختصات GPS خودرو و اطلاعات مربوط به خودرو و راننده و حتی در صورت امکان، اعلام کدهای خطا توسط خودرو می تواند این کدها را پیش از اعزام تیم فنی جهت تشخیص هر چه سریع تر و بهتر مشکل و حل آن در اختیار تیم امداد فنی قرار دهد.
سامانه های تماس اضطراری در نقش جعبه سیاه خودرو
شهرادمنش در رابطه با مزایا و کاربردهای این سامانه هوشمند هم بیان کرد: این نوع سامانه های هوشمند به شکلی نقش جعبه سیاه خودرو را ایفا می کنند و می توانند اطلاعات جامع تری مانند سرعت موتور، سرعت خودرو، دور موتور، وضعیت لنت ها، آلارم های خودرو و سایر اطلاعاتی که از راه کامپیوتر خودرو قابل دریافت است را در سرور مرکزی ذخیره کرده و در زمان نیاز در اختیار دستگاه هایی مانند پلیس و اورژانس قرار دهد. این دستگاهای اجرایی می توانند از این اطلاعات در تشخیص علت وقوع حادثه و جلوگیری از تکرار وقایع مشابه کمک بگیرند.
وی درباب کاربرد سامانه هوشمند تماس اضطراری (e-call) گفت: این سامانه در امنیت و بهبود وضعیت حمل و نقل کمک بسیاری می کند. سامانه هوشمند تماس اضطراری باتوجه به قابلیت اطلاع رسانی سریع حوادث می تواند به افزایش سرعت امداد رسانی و کمک به کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای منجر شود. همینطور باتوجه به سرعت بخشیدن در امر حضور نیروهای امدادی مانند آتش نشانی و پلیس امکان بازگشایی سریع جاده ها و کاهش ترافیک جاده ای ناشی از تصادفات را مهیا می کند.
این محقق در ارتباط با کاربرد سامانه هوشمند درخواست امداد جاده ای (b-call) نیز اذعان داشت: این سامانه می تواند به افزایش سرعت خدمات رسانی بخصوص در عرصه کشنده های تجاری و به خودرو های در راه مانده کمک شایانی کند و در نهایت می تواند منجر به افزایش سرعت حمل و نقل کالا در کشور شود. طبیعتا با افزایش سرعت عرضه خدمات امدادی به این خودرو ها، امکان کاهش ترافیک ناشی از خرابی این خودرو ها بخصوص در مسیرهای ترانزیتی هم فراهم می شود.
وی به ظرفیتهای اشتغال زایی این سامانه ها هم اشاره و عنوان کرد: در عصر حاضر که تحول دیجیتال در دنیا تأثیر به سزایی در تمامی حوزه ها همچون حمل و نقل عمومی و جاده ای دارد fleet management systems  یا همان سامانه های مدیرت هوشمند خودرو از قبیل سامانه های E-CALL، B-CALL  موتور محرکی در ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت اشیا هستند که می توانند زمینه های اشتغال زایی جدیدی در این زمینه را رقم بزنند؛ بنابراین می توانیم با بوجودآوردن زیرساخت لازم و تعامل تمامی سازمان های مربوطه شامل شرکت های خودروسازی، شرکت های طراح پلت فرم سامانه های هوشمند، سازمان امداد و نجات، هلال احمر، اورژانس کشور، اپراتورهای مخابراتی و با پشتیبانی های ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری جهت اجرای کامل فرایند سامانه های e-call، b-call کمک نماییم.
بنا به قول این کارشناس مبحث مذکور می تواند منجر به اشتغالی زایی مستقیم در مراکزcall center & monitoring ، مراکز امداد خودرو در شرکت های خودروسازی، به کارگیری نیروهای متخصص در شرکت های طراح پلتفرم هوشمندسازی خودرو و همینطور به کارگیری کارشناسان تحلیل داده در سازمان های ذی ربط دولتی شود که این امر هم در نهایت می تواند به اشتغال زایی در عرصه حمل و نقل کشور کمک شایانی کند.
حمایت های دولت، ایران را پیشگام هوشمندسازی خودرو می کند
شهرادمنش به حمایت های ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی ریاست جمهوری اشاره نمود و اظهار داشت: به تصور من این ستاد به عنوان اصلی ترین پشتیبان این طرح با برگزاری گردهمایی های خبرگان کشور در عرصه حمل و نقل هوشمند و ایجاد همبستگی درون سازمان های متولی امدادی کشور، تنها ارگان پیگیر اجرای این طرح است.
این محقق حوزه تأثیر سیستم های هوشمند بر حمل و نقل پایدار در آخر گفت: باتوجه به کارهای کارشناسی و جلسات هم اندیشی که به اهتمام این ستاد انجام شده، اجرای این طرح سرعتی دو چندان گرفته و البته تا اجرای کامل طرح گامهای زیادی باقی نمانده است. در مجموع معتقدم با ادامه و استمرار این راه توسط این ستاد، کشور ما می تواند به عنوان پیشگام اجرای طرح های هوشمندسازی خودرو در منطقه نقش به سزایی داشته باشد.
منبع:

1402/08/23
13:48:08
0.0 / 5
144
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین