در بیانیه كنفرانس ائتلاف جهانی علیه آپارتاید علمی تاكید شد

نخبگان علمی جهان نمی توانند از بی عدالتی ضد ملت غزه بی تفاوت عبور کنند

نخبگان علمی جهان نمی توانند از بی عدالتی ضد ملت غزه بی تفاوت عبور کنند به گزارش فیکس سرور، سودجویی و تبدیل علم به عرصه قدرت طلبی و پیشگیری از دستیابی انسان ها به دستاوردهای علمی برای افزایش رفاه و ایجاد محیطی برای شکوفایی استعدادهای انسانی، غیر انسانی ترین نوع تحریم است، چون که مسیر رشد استعدادهای بی شماری را که می تواند منشأ خدمات ارزشمند ای برای بشریت باشد، می بندد، بنابراین یکی دیگر از مطالبات کنفرانس «ائتلاف جهانی ضد آپارتاید علمی برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی» پرهیز از سودجویی، قدرت طلبی و اعمال ظلم در سایه علم و فناوری است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، صبح امروز کنفرانس «ائتلاف جهانی ضد آپارتاید علمی برای صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی» در دانشگاه تهران با حضور رئیس این دانشگاه و بعضی از صاحب نظران اجرا شد. بیانیه پایانی این کنفرانس به این شرح است:
«یکی از غیر انسانی ترین تبعیض ها در جهان، اعمال آپارتاید علمی در میان انسان ها و جوامع مختلف است؛ چون که رشد دانش و فناوری در جهان، مدیون تمامی جوامع است، باآنکه امکان دارد در نوع ایفای نقش ملت ها با همدیگر تفاوت هایی باشد. همینطور آپارتاید علمی، مسیر توسعه دانش را که می تواند جهانی امن برای فرزندان نوع بشر فراهم سازد، گرفتار مخاطره می کند و از ساخته شدن جهانی سالم برای زیستن انسان و محیط سعادت بشر برای انسان در این سیاره آبی با او، به مقابله برمی خیزد.
از آنجائیکه توسعه علم در جهان مدیون همه جوامع است، بنابراین اعمال تحریم و آپارتاید علمی را میتوان ناعادلانه، ناجوانمردانه ترین و غیر اخلاقی ترین رفتار در این زمینه برشمرد؛ چون که علم، ارزشمندترین دستاورد انسانی است که به واسطه مجاهدت با ارزش ترین فرزندان آدمی که همانا دانشمندان هستند، پله پله و با آرزوی تغییر جهان به محیطی امن، صلح آمیز، مرفه و سالم راه کمال و پیشرفت خویش را طی کرده است.
ازاین رو میتوان اظهار داشت که وظیفه تمامی اندیشمندان، اساتید، نخبگان و مراکز علمی و فناوری است که با گفتمان مشخص تلاش خویش را به کار گیرند تا ضمن ناکام گذاشتن برنامه های غیراخلاقی و تبعیض آمیز در حوزه علم، پرچمداری عدالت علمی و فناوری را در دستان با کفایت دانشمندان فرهیخته قرار دهند و اگر این رویداد مهم محقق شود، باتوجه به تغییراتی که در نظم جهانی در شرف وقوع است، این تغییرات، جهان را محیطی عادلانه تر برای همه ابنای بشر خواهد ساخت؛ بدین جهت با توجه به مبانی عدالت خواهانه جمهوری اسلامی ایران و رسالت نخبگی اهل علم و در انتها این کنفرانس، از تصمیم گیران و تصمیم سازان و نخبگان جهانی می خواهیم تا:
۱. با توجه به این که علم یک موهبت خدادادی است که تمامی جوامع در تولید و تعالی آن به انحای مختلف نقش داشته اند، هیچ کس حق ندارد با اعمال تحریم بر نشر دانش در جهان، ملت های دیگر را از مواهب یافته های علم و دانش محروم سازد، بنابراین آپارتاید علمی را به هر نحو ممکن و با هر انگیزه ای محکوم می نماییم.
۲. باتوجه به محدودیت منابع غذایی در جهان و رشد مخاطرات در محیط های زندگی بشر به واسطه جنگ ها، ترورها و حوادث طبیعی، بهترین راه ایجاد امنیت روانی، غذایی و دارویی برای انسان ها رشد علم در جوامع مختلف به صورت متوازن است و آپارتاید علمی یکی از موانع مهم در این راه است.
۳. راه برون رفت از مشکلات در رابطه با تحریم و آپارتاید علمی در جهان، باور به عدالت در حوزه علم و دانش است و عدالت علمی فرصت هایی برای رایزنی توسعه جوامع فراهم می آورد، بنابراین یکی از مطالبات اصلی نخبگان و شرکت کنندگان در این همایش، اهتمام و کوشش برای تحقق عدالت علمی در جهان و در همه زمینه هاست و امروز نخبگان علمی جهان نمی توانند از بی عدالتی و ظلم ضد ملت مظلوم غزه بی تفاوت عبور کنند.
۴. سودجویی و تبدیل علم به عرصه قدرت طلبی و جلوگیری از دستیابی انسان ها به دستاوردهای علمی برای افزایش رفاه و ایجاد محیطی برای شکوفایی استعدادهای انسانی، غیر انسانی ترین نوع تحریم است، چون که مسیر رشد استعدادهای بیشماری را که می تواند منشأ خدمات ارزشمند ای برای بشریت باشد، مسدود می سازد، بنابراین یکی دیگر از مطالبات این همایش، پرهیز از سودجویی، قدرت طلبی و اعمال ظلم در سایه علم و فناوری است.
۵. رشد بی محابای فناوری، هویت انسان ها را در مقابل ماشین به چالش کشیده است و یکی از نگرانی های انسان آینده، به خطر افتادن هویت انسانی او است که اعمال آپارتاید علمی می تواند این نگرانی بشری را تشدید کند، بنابراین شایسته است نخبگان جهانی برای فائق آمدن بر این چالش هویتی دربرابر هرگونه اعمال آپارتاید علمی در جهان ایستادگی کنند.
۶. امروز شاهد می باشیم که چگونه علم و فناوری در دست نظام سلطه ابزاری برای ظلم و کشتار مردم فلسطین و غزه شده است. ضمن محکوم کردن این رفتار غیر عادلانه، خواهان ایجاد رویکرد حمایتگرانه از مردم بی دفاع فلسطین و غزه توسط جامعه علمی جهان هستیم و توقف کشتار مردم بیگناه غزه یکی از خواسته های فوری نخبگان مخالف آپارتاید علمی است.
۷. نخبگان و دانشمندان، وجدان های بیدار جامعه بشری هستند و عرصه علم، بیشترین وابستگی را به این قشر فرهیخته جوامع انسانی دارد، بنابراین شایسته است خود نخبگان و اندیشمندان به مقابله با آپارتاید علمی از هر نوع آن اقدام نمایند.»1402/08/22
07:49:45
0.0 / 5
356
تگهای خبر: خدمات , دانش , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین