تولید نانو کاتالیست های سبز قابل بازیافت در کشور

تولید نانو کاتالیست های سبز قابل بازیافت در کشور به گزارش فیکس سرور، تعدادی از پژوهشگران شیمی - شیمی آلی دانشگاه تهران توانستند با استفاده از نانو فناوری کاتالیست هایی با قابلیت بازیافت و دوستدار محیط زیست را برای انجام فرآیندهای شیمیایی به تولید رساندند.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، گلناز رحیم زاده، دانش آموخته دکتری تخصصی شیمی – شیمی آلی دانشگاه تهران اظهار داشت: در سالهای اخیر به علل زیست محیطی و اقتصادی، استفاده از کاتالیزگرهای ناهمگن و تجدیدپذیر اهمیت زیادی در سنتز ترکیبات شیمیایی پیدا کرده است. اما از آنجائیکه بیشتر کاتالیزگرهای مورد استفاده بعنوان کاتالیزگرهای صنعتی و آزمایشگاهی خورنده و گران قیمت هستند، استفاده از آنها با مشکلات و محدودیت هایی رو به رو است.
وی ادامه داد: بر همین اساس، طراحی و ساخت نانوکاتالیزگرهای هتروژن بر پایه نانوذرات فلزی که جایگزین مناسبی برای بیشتر کاتالیزگرهای قدیمی هستند، در دستور کار تحقیقاتی ما قرار گرفت. کاتالیزگرهای جامد در مقیاس نانوی این تحقیقات با کمترین ضایعات و اتلاف، ساخته شده اند و البته گزینش پذیری مناسبی دارند.
رحیم زاده با اشاره به اینکه این دسته از ترکیبات حتی در مقیاس بزرگ و صنعتی از مخلوط واکنش ها بازیافت شده و قابل استفاده مجدد هم هستند، اظهار نمود: بنابراین، این کاتالیزگرها می توانند جایگزین مناسبی برای کاتالیزگرهای اسیدی خطرناک متداول باشند.
وی ادامه داد: هم اکنون متأسفانه اغلب پلیمرهای مورد استفاده، ترکیباتی صنعتی و گران قیمت هستند. بنابراین استفاده از ترکیبات بیوسازگار می تواند علاوه بر تأمین اهداف کاتالیزگرهای هتروژن، مطابق با شیمی سبز و دوست دار محیط زیست باشد.
مجری طرح، کاتالیست ها را گونه ای از مواد دانست که سرعت واکنش را می افزایند و خاطرنشان کرد: هدف شیمیدانان، تولید کاتالیست هایی با فعالیت و بازدهی بالا، گزینش پذیری کامل، قابلیت جداسازی و بازیابی از مخلوط واکنش، مصرف انرژی کم و عمر بالا است. عملکرد کاتالیست با کنترل متغیرهایی همچون اندازه، ساختار، توزیع فضایی و الکترونی، ترکیب سطح، پایداری گرمایی و شیمیایی می تواند تعیین شود. بازده بالا، صرفه اقتصادی، هدررفت کم مواد شیمیایی، مصرف گرما و انرژی پایین، ایمنی بالا و استفاده بهینه از مواد شیمیایی اولیه، از مزایای نانوکاتالیست هاست.
رحیم زاده افزود: انجام این طرح باعث تهیه بعضی از ترکیبات هتروسیکل دارویی با روشی نوین و بازده بالا شده که البته نمونه های تهیه شده می توانند مورد تست های بیولوژیکی قرار گرفته و اثرات آنها هم بررسی شوند.
به نقل از ستاد نانو، «تهیه نانو فتوکاتالیزگرهای زیست سازگار برپایه پلیمرهای کربوهیدراتی دوستدار محیط زیست و کاربرد آنها در سنتز ترکیبات هتروسیکل دارویی» عنوان طرحی است که گلناز رحیم زاده در چارچوب پسادکتری با راهنمایی منصوره دارایی به انجام رسانده و بنیاد ملی علم ایران هم از این طرح حمایت کرده است.
منبع:

1402/08/13
09:14:10
0.0 / 5
347
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین