دهقانی در دیدار جمعی از نخبگان با رهبر معظم انقلاب مطرح كرد

مراکز ملی آفرینش فناوری از با اهمیت ترین الزامات امیدآفرینی و ارتقاء سقف پرواز نخبگان

مراکز ملی آفرینش فناوری از با اهمیت ترین الزامات امیدآفرینی و ارتقاء سقف پرواز نخبگان به گزارش فیکس سرور، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری با اشاره به ضرورت تحول در ابزارها و روش ها بمنظور تحقق تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباب نقش آفرینی جریان دانش بنیان بر اقتصاد و اقتدار کشور، اظهار داشت: مراکز ملی آفرینش فناوری از با اهمیت ترین الزامات ایجاد امید و نشاط و بالا بردن سقف پرواز در کارهای نخبگان است.


به گزارش فیکس سرور به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی که در دیدار بامداد امروز تعدادی از نخبگان و استعدادهای برتر علمی کشور با مقام معظم رهبری سخن می گفت، اظهار داشت: خدا را شاکرم که بار دیگر توفیق داریم با تعدادی از نخبگان در محضر حضرتعالی باشیم که حقیقتا بزرگترین حامی و دلگرمی جریان علم و فناوری کشور در همه این سال ها بوده اید.
وی اشاره کرد: به برکت انقلاب اسلامی، رهبری داهیانه و حمایت قاطع حضرتعالی از حرکت نخبگان کشور امروز با داشتن دانشمندان و پژوهشگران بنام در تراز جهانی، حدود ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان، سه هزار شرکت فناور مستعد دانش بنیانی و دو هزار شرکت خلاق، کشور از یک ظرفیت عظیم برای تاثیرگذاری در سطح کلان حکمرانی و تحول علم و فرهنگ و اقتصاد در گام دوم انقلاب اسلامی برخوردارست. در این روزها، علم و فناوری به عنوان یک عامل اقتدار و برتری از ارکان اساسی تعاملات و همکاریهای بین المللی دولت مردمی ایران قوی قرار گرفته و بطور شایان توجهی شاهد رشد ارتباطات و تبادلات بین الملل در همه زمینه های علم و فناوری هستیم که لازم است از اهتمام ویژه رییس جمهوری به آن صمیمانه تشکر کنم.
دهقانی فیروزآبادی اشاره کرد: در گام دوم انقلاب، بنیاد ملی نخبگان در راه یک تحول بنیادین از یک نهاد صنفی فقط متمرکز بر رفع نیازهای نخبگان به یک نهاد مردمی برآمده از نخبگان برای تاثیرگذاری در حکمرانی دانش بنیان در همه زمینه ها قرار دارد. ایجاد فرصت های اشتغال در دستگاه های اجرائی، ایجاد فرصت های تشکیل شرکت های دانش بنیان برمبنای هسته های استاد محور، بازدیدهای دانشجویی با محوریت استادان از شرکت های دانش بنیان - به عنوان چشم انداز های نزدیک، در دسترس و قابل لمس برای دانشجویان که نسبت به بازدید از صنایع بزرگ بسیار امیدآفرین تر است - تغییر نظام شناسایی نخبگان از روش های فقط خوداظهاری برمبنای مقالات و مدارک به روش های فعال و استفاده از کانون های مردمی برای معرفی نخبگان خصوصاً در مناطق کمتر برخوردار، توجه ویژه به نسل دانش آموزان مستعد و فعالیت کاملا همراه و در هم تنیده با معاونت علمی نمونه هایی از برنامه های تحول این بنیاد است که درحال اجراست.
وی ادامه داد: در نسل چهارم معاونت علمی و فناوری که با چشم انداز تحقق اقتصاد دانش بنیان پیش می رود نیز این رویکرد تحولی گام دومی در برنامه قرار دارد. نظام جدید ارزیابی و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، علاوه بر سطح فناوری، تعداد اشتغال تخصصی به وجود آمده توسط شرکت و میزان تولید ارزش و ثروت را نیز برای ارتقاء کیفی شرکتها در نظر دارد.
بگفته دهقانی فیروزآبادی، ستادهای توسعه فناوری برمبنای ظرفیت ها و فرصت های کشور و همین طور کلان روندهای دنیا، بازآرایی و بازطراحی شده و در حوزه های هوش مصنوعی و رباتیک، زیست مهندسی، کوانتوم، نانو و میکرو، شناختی، ارتباطات و اتصال پذیری، مواد و فناوری های پیشرفته ساخت و همین طور فناوری های حکمرانی و مالی با نگاه کاشتن برای آینده تعریف ماموریت شده است.
وی ادامه داد: از طرف دیگر برای نفوذ دستاوردهای فناورانه که از گذشته تا حالا داشته ایم، در عرصه های اقتصادی که کشور در آن مزیت ویژه دارد، ستادهای ویژه توسعه اقتصاد دانش بنیان در عرصه های نفت و پتروشیمی، معدن، کشاورزی و امنیت غذایی، سلامت، طب سنتی و گیاهان دارویی، حمل و نقل و فضایی و همین طور عمران و ساختمان با هدف توسعه بازار شرکت ها، انجام پروژه های بزرگ و رفع نیازهای کشور در قالب کنسرسیوم های دانش بنیان برای رسیدن به سهم حداقل یک درصدی از GDP که حالا حدود دو دهم درصد است، تشکیل شده اند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری اشاره کرد: با حمایت ویژه رییس جمهوری و استفاده از ظرفیتهای مترقی قانون جهش تولید دانش بنیان، قراردادهای بسیار خوبی در قالب پروژه های بزرگ صنعتی در تعامل نزدیک و کم نظیر با وزارتخانه های نفت، صمت و نیرو و سایر دستگاهها با معاونت علمی عقد شده که در این ستادها درحال پیگیری و اجراست.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی ادامه داد: باتوجه به تاکید حضرتعالی بر لزوم تحول و نقش آفرینی جریان دانش بنیان بر اقتصاد و اقتدار کشور باید در ابزارها و روش ها نیز تحول ایجاد شود. در عرصه توسعه و آفرینش و علم و فناوری که از آن به عنوان کاشتن برای آینده یاد می نماییم، نیازمند نگرش ها و ساختارهای جدید و بسیار قدرتمند هستیم. باتوجه به کوتاه شدن فواصل زمانی میان موج های فناوری و تحولات سریع در این زمینه و توجه ویژه کشورهای همسایه و رقیب در آن که تهدیدی جدی برای حفظ استعدادهایمان در کشور است، نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ در ایجاد زیرساخت های فناورانه و لابراتوار های ملی تراز بین المللی در عرصه های یاد شده هستیم.
بگفته دهقانی فیروزآبادی، مراکز ملی آفرینش فناوری، یکی از با اهمیت ترین الزامات در ایجاد امید و نشاط و بالا بردن سقف پرواز در کارهای نخبگان برای ساختن نسل های آینده از قدرت فناورانه کشور است. در زمان حاضر، روش هایی که تا حالا استفاده می کردیم، سرمایه گذاری ها و پروژه های کوچک ذیل پژوهشکده ها، مراکز نوآوری و شرکت های دانش بنیان به هیچ وجه نمی تواند به تنهایی پیشران آفرینش فناوری و رقابت در آن باشد و لازم است چند پروژه عظیم در مراکز ملی آفرینش فناوری در عرصه هایی که ذکر شد، برای به کارگیری و ایجاد شبکه های بزرگ از دانشمندان و شرکت های دانش بنیان تعریف شود که نیاز به حمایت و نگاه بلندنظرانه و افق آینده نگر حضرتعالی دارد. هوش مصنوعی با اهمیت ترین موضوع دراین زمینه است که بتازگی در مکاتبه ای خدمتتان به تفضیل بیشتری عرض کردم.
وی ادامه داد: با اهمیت ترین راهبرد برای ارتقاء سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP این است که شرکتها و کنسرسیوم های دانش بنیان در زنجیره ارزش بنگاه ها و صنایع بزرگ اقتصادی کشور قرار گیرند.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به اینکه نباید بازارهایی را که در آن ظرفیت داریم به آسانی به دیگران واگذار نماییم اظهار داشت: به عنوان مثال اگر حوزه سلامت کشور با در نظر گرفتن سخت ترین استانداردها و تاییدیه ها، دارو و تجهیزات پزشکی که با خروج ارز از خارج کشور تهیه می شود را حداقل سه تا پنج سال به حداقل ۷۰ درصد قیمت خارجی از محصول فناورانه بومی خرید تضمینی کند، جریان عظیمی از سرمایه های مردمی و شرکت های دانش بنیان به حرکت در می آید که در کمتر از پنج سال کشور را در این زمینه خودکفا خواهدنمود. مشابه این اقدام می تواند در عرصه های دیگر هم به همین شکل صورت گیرد.
او در آخر به موضوع نظام تامین مالی برای حرکت جریان ساز زیست بوم فناوری و نوآوری کشور اشاره نمود و اظهار داشت: نظام تامین مالی دانش بنیان در قالب صندوق های کوچک پژوهش وفناوری و صندوق های خطرپذیر بااینکه در دوره هایی برای شکل دادن به شرکتها و زیست بوم کارآمد بوده است، ولی در مقایسه با اهداف بلند و ظرفیتهای بسیاری که وجود دارد، بسیار خرد و نامتناسب است. بنظر می رسد هدف گذاری برای ایجاد بانک خطرپذیر اقتصاد دانش بنیان برمبنای سرمایه ها و دارایی های همین شرکتها بتواند تحول بسیار ارزشمندی را در جهش تولید دانش بنیان و مردمی کردن آن رقم بزند.
منبع:

1402/07/26
08:15:52
0.0 / 5
258
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
تعمیر سرور فیکس سرور

fixserver.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیكس سرور محفوظ است

فیكس سرور

سرور و هاست و دامین